Podpora po skončení RD a podnikání při RD na vedlejší pracovní poměr

Dobrý den,

28. 2017 mi bude končit RD, při RD jsem ukončila zaměstnání z důvodu krachu zaměstnavatele.

Vím, že na podporu po ukončení RD mám nárok, pohrávám si s myšlenkou, že bych nyní začala v sezóně pronajímat chalupu. Předpokládám tržby tak 80.000,- ročně. Pokud bych před ukončením RD živnostenský list pozastavila a nastoupila na ÚP z čeho se bude počítat podpora z podnikání nebo z mateřské, nebo z obojího dohromady.

Nebo můžu nastoupit na ÚP a tím, že podnikání je na vedlejší pracovní činnost a pobírat podporu. Doufám, že najdu práci dříve a tato situace nenastane, ale chci zjistit, jestli by se mi podnikání vůbec vyplatilo jen ty 2 měsíce v roce.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana V., 02.03.2016 21:33
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.03.2016 v 19:03 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve co se týká toho, že byste byla na ÚP jako nezaměstnaná a současně měla podnikání jako vedlejší činnost. Nic takového zákon neumožňuje. A je to ještě „horší“. Vedlejší podnikatelskou činnost můžete vykonávat jen v době, kdy máte hlavní pracovní poměr. V době kdy nevykonáváte hlavní pracovní činnost, ani nejste na rodičovské dovolené, tak se „automaticky“ stává podnikání hlavní činností se všemi povinnostmi z toho vyplývajícími (vyšší odvody na zdravotní a sociální atd.).

Současně, jako podnikatel na hlavní činnost ani nemůžete být nezaměstnaná, vedená v evidenci úřadu práce. Tedy pokud před koncem RD neukončíte podnikání (nepozastavíte), bude to vaše hlavní činnost. Bez ohledu na výši příjmů nebo na to jestli vůbec máte nějaké příjmy.

Co se týká případného nároku na podporu v nezaměstnanosti, pokud byste ukončila podnikání. Nárok na podporu, resp. její výše se odvíjí od posledního „zaměstnání“ (resp. poslední činnosti, která vám zakládala účast na důchodovém pojištění).

Rodičovská dovolené není pojištěnou činností, na jejím základě tedy není možné stanovit výši podpory v nezaměstnanosti. Pokud je žena po skončení rodičovské dovolené nezaměstnaná, pak se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR a to tak, že první dva měsíce dostává 0,12 násobek průměrné mzdy, tedy aktuálně něco kolem 3400 Kč (+/-).

Pokud by Vaše podnikání spadalo do rozhodného období, které se uvažuje pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, pak by se její výše odvíjela právě od tohoto podnikání, resp. od toho jaké byste zaplatila sociální pojištění. Vyřízení podpory pro OSVČ, kteří ukončili podnikání je také „náročnější“ a delší, čeká se na vypořádání všech „papírů“, než je vyřešeno sociální a popř. zdravotní pojištění apod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Co mám dělat po skončení rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, po ukončení střední školy jsem v září nastoupila na úřad práce, kde jsem brzy zjistila, že jsem těhotná. Tudíž jsem nestihla najít zaměstnání a po porodu jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, dostávám rodičovský příspěvek na 3 roky (po skončení RD se nemám kam vrátit do zaměstnání). S manželem se rozmýšlíme nad druhým dítětem. […]

Zobrazit odpověď

Přihlášení po rodičovské dovolené na UP a nárok na podporu

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a od února 2017 mám nastoupit do práce, ale budu se stěhovat, ještě nevím kam pořádně, a jsem stále zaměstnána, ale musím dat výpověď, protože nemůžu dojíždět. Budu mít nárok na nějakou podporu od úřadu práce?

Zobrazit odpověď

Těhotenství a práce v zahraničí

-

Krásný dobrý den. Pracuji momentálně mimo Českou Republiku, ale budu se vracet. Zjistila jsem, že jsem těhotná. Pokud se přihlásím na pracovní úřad, mám možnost dostat nějakou podporu v nezaměstnanosti? A na jak dlouho? Dohromady pracuji 3 roky. 2 roky jsem pracovala v Čechách a teď rok v zahraničí. Předem děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Musím jít na úřad práce po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se musím hlásit na úřad práce, pokud jsem skončila ve stávajícím zaměstnání (24.11), a od 1.12 nastupuju do nového zaměstnání. Budu jsi muset platit něco sama? (Sociální, zdravotní) Děkuji předem za odpověď.

Zobrazit odpověď