Podpora po skončení RD a podnikání při RD na vedlejší pracovní poměr

Dobrý den,

28. 2017 mi bude končit RD, při RD jsem ukončila zaměstnání z důvodu krachu zaměstnavatele.

Vím, že na podporu po ukončení RD mám nárok, pohrávám si s myšlenkou, že bych nyní začala v sezóně pronajímat chalupu. Předpokládám tržby tak 80.000,- ročně. Pokud bych před ukončením RD živnostenský list pozastavila a nastoupila na ÚP z čeho se bude počítat podpora z podnikání nebo z mateřské, nebo z obojího dohromady.

Nebo můžu nastoupit na ÚP a tím, že podnikání je na vedlejší pracovní činnost a pobírat podporu. Doufám, že najdu práci dříve a tato situace nenastane, ale chci zjistit, jestli by se mi podnikání vůbec vyplatilo jen ty 2 měsíce v roce.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana V., 02.03.2016 21:33
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.03.2016 19:03 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve co se týká toho, že byste byla na ÚP jako nezaměstnaná a současně měla podnikání jako vedlejší činnost. Nic takového zákon neumožňuje. A je to ještě „horší“. Vedlejší podnikatelskou činnost můžete vykonávat jen v době, kdy máte hlavní pracovní poměr. V době kdy nevykonáváte hlavní pracovní činnost, ani nejste na rodičovské dovolené, tak se „automaticky“ stává podnikání hlavní činností se všemi povinnostmi z toho vyplývajícími (vyšší odvody na zdravotní a sociální atd.).

Současně, jako podnikatel na hlavní činnost ani nemůžete být nezaměstnaná, vedená v evidenci úřadu práce. Tedy pokud před koncem RD neukončíte podnikání (nepozastavíte), bude to vaše hlavní činnost. Bez ohledu na výši příjmů nebo na to jestli vůbec máte nějaké příjmy.

Co se týká případného nároku na podporu v nezaměstnanosti, pokud byste ukončila podnikání. Nárok na podporu, resp. její výše se odvíjí od posledního „zaměstnání“ (resp. poslední činnosti, která vám zakládala účast na důchodovém pojištění).

Rodičovská dovolené není pojištěnou činností, na jejím základě tedy není možné stanovit výši podpory v nezaměstnanosti. Pokud je žena po skončení rodičovské dovolené nezaměstnaná, pak se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR a to tak, že první dva měsíce dostává 0,12 násobek průměrné mzdy, tedy aktuálně něco kolem 3400 Kč (+/-).

Pokud by Vaše podnikání spadalo do rozhodného období, které se uvažuje pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, pak by se její výše odvíjela právě od tohoto podnikání, resp. od toho jaké byste zaplatila sociální pojištění. Vyřízení podpory pro OSVČ, kteří ukončili podnikání je také „náročnější“ a delší, čeká se na vypořádání všech „papírů“, než je vyřešeno sociální a popř. zdravotní pojištění apod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď