Podpora po skončení RD a podnikání při RD na vedlejší pracovní poměr

Dobrý den,

28. 2017 mi bude končit RD, při RD jsem ukončila zaměstnání z důvodu krachu zaměstnavatele.

Vím, že na podporu po ukončení RD mám nárok, pohrávám si s myšlenkou, že bych nyní začala v sezóně pronajímat chalupu. Předpokládám tržby tak 80.000,- ročně. Pokud bych před ukončením RD živnostenský list pozastavila a nastoupila na ÚP z čeho se bude počítat podpora z podnikání nebo z mateřské, nebo z obojího dohromady.

Nebo můžu nastoupit na ÚP a tím, že podnikání je na vedlejší pracovní činnost a pobírat podporu. Doufám, že najdu práci dříve a tato situace nenastane, ale chci zjistit, jestli by se mi podnikání vůbec vyplatilo jen ty 2 měsíce v roce.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana V., 02.03.2016 21:33
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.03.2016 v 19:03 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve co se týká toho, že byste byla na ÚP jako nezaměstnaná a současně měla podnikání jako vedlejší činnost. Nic takového zákon neumožňuje. A je to ještě „horší“. Vedlejší podnikatelskou činnost můžete vykonávat jen v době, kdy máte hlavní pracovní poměr. V době kdy nevykonáváte hlavní pracovní činnost, ani nejste na rodičovské dovolené, tak se „automaticky“ stává podnikání hlavní činností se všemi povinnostmi z toho vyplývajícími (vyšší odvody na zdravotní a sociální atd.).

Současně, jako podnikatel na hlavní činnost ani nemůžete být nezaměstnaná, vedená v evidenci úřadu práce. Tedy pokud před koncem RD neukončíte podnikání (nepozastavíte), bude to vaše hlavní činnost. Bez ohledu na výši příjmů nebo na to jestli vůbec máte nějaké příjmy.

Co se týká případného nároku na podporu v nezaměstnanosti, pokud byste ukončila podnikání. Nárok na podporu, resp. její výše se odvíjí od posledního „zaměstnání“ (resp. poslední činnosti, která vám zakládala účast na důchodovém pojištění).

Rodičovská dovolené není pojištěnou činností, na jejím základě tedy není možné stanovit výši podpory v nezaměstnanosti. Pokud je žena po skončení rodičovské dovolené nezaměstnaná, pak se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR a to tak, že první dva měsíce dostává 0,12 násobek průměrné mzdy, tedy aktuálně něco kolem 3400 Kč (+/-).

Pokud by Vaše podnikání spadalo do rozhodného období, které se uvažuje pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, pak by se její výše odvíjela právě od tohoto podnikání, resp. od toho jaké byste zaplatila sociální pojištění. Vyřízení podpory pro OSVČ, kteří ukončili podnikání je také „náročnější“ a delší, čeká se na vypořádání všech „papírů“, než je vyřešeno sociální a popř. zdravotní pojištění apod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Co po rodičovské, když mi dítě nevezmou do školky

-

Dobrý den, Mám dvojčata, kterým budou v únoru tři roky. Bydlím ve městě, kde se do školky bere jenom v září. Zaměstnavatel mi řekl, že my neplacené volno nedá, tudíž si nemůžu mateřskou prodloužit ani na čtyři roky. Nemám babičky, ani tetičky ani kamarádky, prostě nikoho, kdo by my děti hlídal. Jsem samoživitelka, mám jenom […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně podpory v nezaměstnanosti. V červnu r. 2014 jsem řádně ukončila studium na VOŠ, tehdy už jsem byla těhotná (3. měsíce) nepracovala jsem, pouze brigádně. V lednu 2017 mi končí mateřská, a pokud nenastoupím do práce (plánujeme další miminko, ale s tím, že by mateřská nenavazovala na ukončenou mateřskou […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek (dávky) po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, potřebuji poradit, zda existuje nějaký příspěvek či dávka, kterou člověk může pobírat po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti, v případě, že si do doby vyčerpání podpory nenajde zaměstnání? A případně jaké jsou podmínky? Tohle je bohužel můj případ. Jsem invalidní důchodce 3. stupeň nicméně za určitých podmínek pracovat můžu a pracovala jsem. Potom co […]

Zobrazit odpověď

Znovu přihlášení na ÚP

-

Dobrý den, byla jsem zaregistrovaná na ÚP, potom jsem si našla práci, ale po 3 měsících jsem z práce odešla. Když se půjdu na ÚP znovu zaregistrovat, musím s sebou mít zápočtový list nebo něco jiného? Doma jsem již 3 týdny, za tu dobu si budu muset zaplatit zdravotní pojištění sama? Děkuji

Zobrazit odpověď