Podpora po skončení RD a podnikání při RD na vedlejší pracovní poměr

Dobrý den,

28. 2017 mi bude končit RD, při RD jsem ukončila zaměstnání z důvodu krachu zaměstnavatele.

Vím, že na podporu po ukončení RD mám nárok, pohrávám si s myšlenkou, že bych nyní začala v sezóně pronajímat chalupu. Předpokládám tržby tak 80.000,- ročně. Pokud bych před ukončením RD živnostenský list pozastavila a nastoupila na ÚP z čeho se bude počítat podpora z podnikání nebo z mateřské, nebo z obojího dohromady.

Nebo můžu nastoupit na ÚP a tím, že podnikání je na vedlejší pracovní činnost a pobírat podporu. Doufám, že najdu práci dříve a tato situace nenastane, ale chci zjistit, jestli by se mi podnikání vůbec vyplatilo jen ty 2 měsíce v roce.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana V., 02.03.2016 21:33
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.03.2016 v 19:03 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve co se týká toho, že byste byla na ÚP jako nezaměstnaná a současně měla podnikání jako vedlejší činnost. Nic takového zákon neumožňuje. A je to ještě „horší“. Vedlejší podnikatelskou činnost můžete vykonávat jen v době, kdy máte hlavní pracovní poměr. V době kdy nevykonáváte hlavní pracovní činnost, ani nejste na rodičovské dovolené, tak se „automaticky“ stává podnikání hlavní činností se všemi povinnostmi z toho vyplývajícími (vyšší odvody na zdravotní a sociální atd.).

Současně, jako podnikatel na hlavní činnost ani nemůžete být nezaměstnaná, vedená v evidenci úřadu práce. Tedy pokud před koncem RD neukončíte podnikání (nepozastavíte), bude to vaše hlavní činnost. Bez ohledu na výši příjmů nebo na to jestli vůbec máte nějaké příjmy.

Co se týká případného nároku na podporu v nezaměstnanosti, pokud byste ukončila podnikání. Nárok na podporu, resp. její výše se odvíjí od posledního „zaměstnání“ (resp. poslední činnosti, která vám zakládala účast na důchodovém pojištění).

Rodičovská dovolené není pojištěnou činností, na jejím základě tedy není možné stanovit výši podpory v nezaměstnanosti. Pokud je žena po skončení rodičovské dovolené nezaměstnaná, pak se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR a to tak, že první dva měsíce dostává 0,12 násobek průměrné mzdy, tedy aktuálně něco kolem 3400 Kč (+/-).

Pokud by Vaše podnikání spadalo do rozhodného období, které se uvažuje pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, pak by se její výše odvíjela právě od tohoto podnikání, resp. od toho jaké byste zaplatila sociální pojištění. Vyřízení podpory pro OSVČ, kteří ukončili podnikání je také „náročnější“ a delší, čeká se na vypořádání všech „papírů“, než je vyřešeno sociální a popř. zdravotní pojištění apod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Znovu přihlášení na ÚP

-

Dobrý den, byla jsem zaregistrovaná na ÚP, potom jsem si našla práci, ale po 3 měsících jsem z práce odešla. Když se půjdu na ÚP znovu zaregistrovat, musím s sebou mít zápočtový list nebo něco jiného? Doma jsem již 3 týdny, za tu dobu si budu muset zaplatit zdravotní pojištění sama? Děkuji

Zobrazit odpověď

Konec RD a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, 25.3. mi končí RD a tudíž bych se měla vrátit do zaměstnání. Zaměstnavatel ale nejen že pro mne nemá práci, ale také změnil místo podnikání. Nemá tedy problém s tím, dát mi výpověď s uvedením §52. Vím tedy, že mi od prvního následujícího měsíce poběží dvouměsíční výpovědní lhůta a po ní bych měla […]

Zobrazit odpověď

Životní minimum po skončení podpory

-

Dobrý den, tímto měsícem mi konci podpora, sociální dávku mi doplácejí 2.100. Údajně jdou dávky měsíc pozadu. Mne však trápí, že příští měsíc budu pouze na hmotné nouzi 2.100 Kč. Neměla bych dostat celé životní minimum. Jsem samoživitelka. děkuji za radu

Zobrazit odpověď

Registrace na UP po RD

-

Dobrý den, v dubnu 2016 mi končí rodičovská dovolená a chtěla bych se ihned poté (do 3 dnů) zaregistrovat na UP. Do zaměstnání, ale mohu nastoupit až od září, protože od září začne syn navštěvovat školku. Je možné, že mě UP vůbec nezaregistruje neboť je zjevné, že po dobu 5 měsíců, tedy do září (co […]

Zobrazit odpověď