Přídavek na bydlení bez trvalého bydliště

Dobrý den,

bydlíme s manželem v nájemním bytě, který stojí 16000,-. Naše platy jsou 17786,-.

V bytě nesmíme mít trvalé bydliště, protože si to majitel nepřeje.

Máme nárok na přídavky na bydlení?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Michaela, 14.07.2017 08:42
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.07.2017 v 13:10 napsal/a:

Dobrý den,

Jednou z podstatných podmínek pro nárok na příspěvek na bydlení je to, že v daném bytě/domě máte vedené trvalé bydliště. Bez trvalého bydliště bohužel nemáte nárok na příspěvek na bydlení. Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 24:

§ 24 Podmínky nároku na příspěvek na bydlení
(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže
a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a
b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

Je ale otázka, jak to máte s tím trvalým bydlištěm. Podle platných zákonů vám pronajímatel nemůže bránit v tom, abyste v bytě (kde máte uzavřenu platnou nájemní smlouvu), měli trvalé bydliště.

K tomu, abyste si vyřídili změnu bydliště, ani nepotřebujete souhlas majitele bytu. Souhlas majitele bytu (nebo jiné oprávněné osoby), je vyžadován pouze v případě, že byste neměli nájemní smlouvu.

Takže můžete zajít na místní úřad, oddělení evidence obyvatel (zpravidla tam, kde se vyřizují občanské průkazy), a zde vám pak na základě nájemní smlouvy provedou změnu trvalého bydliště.

Například pokud by nájemní smlouva byla uzavřena na vaše jméno, pak vy při změně trvalého pobytu, nepotřebujete souhlas majitele bytu. Stačí, když předložíte platnou nájemní smlouvu a na základě toho na úřadu provedou příslušnou změnu.

Z úřadu pak posílají vyrozumění majiteli bytu – ale to má jenom informační charakter. Majitel bytu v tomto případě nemůže zřízení trvalého bytu zakázat. A to ani nějakým ustanovením v nájemní smlouvě. I pokud by to bylo v nájemní smlouvě uvedeno. Tím, že by takové ustanovení je v rozporu se zákonem, tak by takové ustanovení bylo neplatné.

Každopádně by ale asi bylo lepší zkusit se nejprve s majitelem bytu domluvit – vysvětlit mu situaci, že trvalé bydliště potřebujete jen kvůli přídavku na bydlení. Tím, že máte v bytě trvalý pobyt, nezískáváte žádné speciální právo na byt. Pro majitele bytu se tím nic nemění. Po skončení nájemní smlouvy může vaše trvalé bydliště nechat majitel bytu zase velmi snadno zrušit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Nárok na dávky hmotné nouze a podnájem v družstevním bytě

-

Dobrý den, prosím o radu. Žiju sama s 5 letou dcerkou. A máme se stěhovat do družstevního bytu, tudíž budu mít podnájemní smlouvu, budu tam mít trvalý pobyt. Jsem na úřadu práce. Nepracuji. Dostanu na tento podnájem, doplatek na bydlení, a životní minimum? Děkuji moc za informace O co ještě mohu žádat na byt družstevní? […]

Zobrazit odpověď

Mohu manželce zakázat bydlet v mém domě?

-

Dobrý den, bydlím s manželkou a nezletilým synem v rodinném domě, jehož jsem výhradním majitelem. S manželkou se budeme v dohledné době rozvádět. Dlouhou dobu trvám na tom, aby v mém domě respektovala nějaká pravidla, týkající se především klidu, čistoty a pořádku. Bohužel marně. Mohu dát manželce nájemní smlouvu a v případě jejího nedodržování zrušit […]

Zobrazit odpověď

Jak vyřídit trvalé bydliště na úřadu?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat. Moje matka vlastní rodinný dům, kde nebydlí, zdědila ho po prarodičích. Teď je vlastník nemovitosti ona. Chtěla bych v domě bydlet, ale nevíme s mámou, co budeme potřebovat. Nechceme uzavírat nájemní smlouvu. Stačí mam čestné prohlášení s možnosti trvalého bydliště? Máma tam nemůže jít se mnou osobně, je vážně nemocná. […]

Zobrazit odpověď

Může mít pronajímatel trvalé bydliště v pronajímaném bytě?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může mít pronajímatel uvedené trvalé bydliště v bytě, který pronajímá. A jestli já jako nájemník si mohu zajít na úřad a změnit si trvalé bydliště bez jeho souhlasu. A hrozí mi něco kromě exekuce od toho že má trval. Bydliště napsaný na tento byt? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď