Mám nárok na příspěvek na bydlení (i zpětně)?

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli mám nárok na příspěvek na bydlení. Žiji společně se svými dvěma dětmi do 15 let a s jejich otcem v bytě, který mám v osobním vlastnictví, a kde máme s dětmi hlášené trvalé bydliště. Přítel má trvalý pobyt hlášený v družstevním bytě, který pronajímá.

Budou přítelovi příjmy také posuzovány pro nárok na příspěvek? Bude nutné dokládat, že přítel s námi bydlí? A jak zpětně lze o příspěvek žádat?

Velice Vám děkuji za odpovědi

Dotaz poslal/a: Jana S., 10.11.2016 14:27
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.11.2016 02:37 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení patří mimo jiné i to, že se jedná o družstevní byt, byt v osobním vlastnictví nebo je v bytě uzavřena nájemní smlouva. Píšete, že byt je ve vašem osobním vlastnictví, čili tato podmínka je v pořádku.

Druhou podmínkou je pak to, že žadatel musí mít v daném bytě vedený trvalý pobyt. Tato podmínka je u vás také v pořádku.

Dále pak bude záležet na tom, jaké jsou vaše příjmy, na tom jaká je velikost města, ve kterém žijete, jaké jsou skutečné náklady na bydlení nebo i na tom, kolik osob má v daném bytě hlášený trvalý pobyt.

U příspěvku na bydlení se totiž „neřeší“ ani tak to, kdo v daném bytě skutečně žije, jako právě to, kdo má v daném bytě trvalý pobyt. Viz paragraf 7, zákon o státní sociální podpoře:

(5) Jde-li o příspěvek na bydlení, považují se za rodinu všechny osoby, s výjimkou osob uvedených v odstavci 4, které jsou v témže bytě hlášeny k trvalému pobytu; podmínka, aby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby, se však nevyžaduje.

Z výše uvedené citace zákona tedy vyplývá, že váš přítel, který je k trvalému pobytu hlášen v jiném bytě, by se při posuzování nároku na příspěvek na bydlení neměl započítávat. Neměl by se tedy zahrnovat jeho příjem.

Co se týká možnosti žádat o příspěvek na bydlení zpětně. U příspěvku na bydlení to obecně funguje tak, že o něj žádáte „zpětně“. Dokládají se vždy příjmy a náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud byste žádala nyní (listopad 2016), pak by se dokládaly příjmy a náklady na bydlení za červenec, srpen a září. V lednu 2017 byste pak zase dokládala příjmy a náklady za říjen – prosinec.

O příspěvek na bydlení je možné dále požádat zpětně – ale maximálně za 3 měsíce. Můžete tedy případě žádat o zpětné vyplacení příspěvku na bydlení za aktuální čtvrtletí, a také za to předchozí. Více zpětně již o příspěvek na bydlení žádat nemůžete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď