Příspěvek na bydlení a dluh na nájemném

Dobrý den.

Bydlím v nájemném bytě a mám dluh na nájmu, který samozřejmě splácím.

Mohu i tak zažádat o příspěvek na bydlení?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Pavla Š., 22.05.2017 16:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.05.2017 v 14:32 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi obecné podmínky, které musí být splněny, aby vám byl schválen příspěvek na bydlení, patří především to, že se jedná o byt/dům v osobním vlastnictví, nebo užívaný na základě platné nájemní smlouvy. Dále pak v tomto bytě musíte mít trvalý pobyt. Při podání žádosti o příspěvek na bydlení pak dokládáte své příjmy (výplata, podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, rodičovský příspěvek, mateřská a i další příjmy). Příjmy dokládají všechny osoby, které mají v bytě trvalý pobyt. Příjmy se dokládají za předchozí kalendářní čtvrtletí. Tedy například nyní v květnu 2017 by se dokládaly příjmy za leden – březen 2017.

Podobně, jako příjmy se pak dále dokládají náklady na bydlení. Také za předchozí kalendářní čtvrtletí. Dokládají se skutečně zaplacené náklady – složenky, výpis z účtu ap. Pokud byste pak v daném rozhodném období (kalendářní čtvrtletí) neplatila nájemné, pak nemůžete doložit náklady na bydlení, i když třeba nyní, v měsíci květnu již dlužné nájemné doplácíte.

Stejně tak lze do nákladů na bydlení zahrnout pouze nájemné vztahující se k daným měsícům. Pokud byste například v rozhodném období uhradila běžný nájem za leden, únor a březen, a přitom současně ještě uhradila nějaké splátky dlužného nájmu za předchozí období, pak by se vám do nákladů na bydlení mělo započítat pouze nájemné za dané měsíce, splátky dluhu na nájmu by se do nákladů nezahrnuly.

Obecně pak platí, že dluh na nájemném nevylučuje možnost získat příspěvek na bydlení.

Příslušný úřad - zde konkrétně Úřad práce, který má na starosti příspěvek na bydlení - ale v případě dluhu na nájemném může zvolit jiný způsob výplaty této dávky. Jedná se o to, že příspěvek na bydlení je účelová dávka – je určen k pokrytí nákladů na bydlení. Pokud úřad zjistí, že příjemce dávky ji nevyužívá k úhradě nákladů na bydlení, může rozhodnout o tom, že tato dávka nebude vyplácena žadateli.

Namísto toho ji může vyplácet přímo na účet pronajímatele. Nebo může ustanovit zvláštního příjemce, kterým může být nejenom fyzická osoba, ale i právnická osoba nebo třetí osoba, kterou bude zpravidla věřitel, správce domu nebo nemovitosti.  Ten je potom povinen použít dávku ve prospěch oprávněné osoby, tj. především k danému účelu dávky – na úhradu nájemného nebo plateb za služby a energie.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď