Příspěvek na bydlení a malá rodičovská dovolená

Dobrý den,

podle internetové kalkulačky jsem měl nárok na příspěvek na bydlení cca 4000 Kč. Dostal jsem ale dopis že dostanu jen 3000 Kč.

Může to být tím, že si manželka v tomto období snížila rodičovský příspěvek ze 7800 na 4000?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Petr V., 16.05.2017 13:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.05.2017 v 16:10 napsal/a:

Dobrý den,

To, že má vaše manželka nižší příjem (tedy pokles příjmu ze 7600 Kč na 4000 Kč) by určitě nemělo vést k tomu, že byste měl nárok na nižší příspěvek na bydlení. Snížení příjmu (pokud se nemění jiné vstupní parametry pro výpočet), by naopak mělo vést k zvýšení příspěvku na bydlení.

Čistě orientační příklad – pokud by se jednalo o byt, kde máte nájemní smlouvu, v daném bytě by bydlely 4 osoby (2 dospělí a dvě děti), byt by byl v Praze a náklady na bydlení by byly 10500 Kč a celkový čistý příjem rodiny by byl 17600 Kč, pak je výše příspěvku na bydlení 4340 Kč. Pokud by příjem pokles a byl jen 14000 Kč, pak je výše příspěvku na bydlení 5600 Kč.

Výše příspěvku na bydlení se odvíjí od toho, jestli se jedná o bydlení v osobním nebo družstevním vlastnictví nebo jestli to je bydlení na základě nájemní smlouvy. Dále záleží na počtu osob, které mají v bytě/domě trvalé bydliště. A nakonec také záleží na tom, jak vysoké jsou doloženy příjmy za rozhodné období, a jaké jsou doložené skutečně zaplacené náklady na bydlení.

U příspěvku na bydlení se příjmy a náklady na bydlení dokládají vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Tedy aktuálně, v květnu 2017 by se posuzovaly příjmy a náklady na bydlení za leden až březen 2017.

Pro určení výše příspěvku na bydlení jsou pak rozhodující skutečně zaplacené náklady. Nezáleží tedy ani tak na tom, co máte uvedeno třeba v nájemní smlouvě, ale co bylo v daném období skutečně zaplaceno. Vliv na výši dávky pak může mít i to, že je vám v daném období vrácen třeba nějaký přeplatek (třeba za vodu nebo elektřinu).

Záleží i na tom, jaké náklady na bydlení jste do kalkulačky zahrnul vy. Některé náklady, které běžně chápeme, jako součást nákladů na bydlení se při posuzování nároku na dávku nezapočítávají – typicky je to třeba platba za kabelovou televizi, za internet nebo pevnou telefonní linku. Stejně tak, jako se u bytu v osobním vlastnictví, mezi náklady na bydlení nezahrnují třeba splátky hypotéky.

V neposlední řadě pak také některé kalkulačky na internetu používají zjednodušený výpočet. V příslušném zákonu, který stanovuje pravidla pro tuto sociální dávku je celá řada různých podmínek a výjimek, které mohou být v takové internetové kalkulačce opomenuty.

Neznám vaši konkrétní situaci, takže nemohu posoudit, jestli ony 3000 Kč odpovídají tomu, na co byste měl mít nárok nebo ne. Každopádně pokud máte pocit, že vám byla výše dávky stanovena chybně, máte možnost do 30 dnů podat odvolání proti rozhodnutí Úřadu práce a požadovat přezkoumání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď

Stěhování k příteli a příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, beru mateřskou a příspěvek na bydlení. V březnu jsem musela zaplatit nedoplatek, a teď ke konci dubna se budeme se synem stěhovat k mému příteli, kde už asi nebudu mít nárok na bydlení. Zajímalo by mě, jestli v květnu ještě dostanu na bydlení a jestli se sociálka vyplácí nějaký procento z nedoplatku. A […]

Zobrazit odpověď

Dávky hmotné nouze v době neschopnosti

-

Dobrý den mam dotaz ohledně dávek hmotné nouze v době neschopnosti. Jsem teď těhotná a otce dítěte neznám, z osobního důvodu sem se rozhodla dítě si ponechat i přes to, že otce neznám. Jsem na rizikovém těhotenství doma na neschopence. Peníze mi chodí z nemocenské celkem jediný můj příjem za celý měsíc je 4170 Kč […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě – mám nárok na nějaké dávky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem na úřadu práce, pobírám příspěvek na bydlení a alimenty – otec jinak nefunguje. Nemohu sehnat práci a syn navštěvuje předškolní docházku v mateřské škole. moje otázka zní: Když se přihlásím na zdravotní pojišťovně jako matka v domácnosti, že budu pečovat o synka, mám nárok na nějaké dávky? Protože […]

Zobrazit odpověď