Příspěvek na bydlení a malá rodičovská dovolená

Dobrý den,

podle internetové kalkulačky jsem měl nárok na příspěvek na bydlení cca 4000 Kč. Dostal jsem ale dopis že dostanu jen 3000 Kč.

Může to být tím, že si manželka v tomto období snížila rodičovský příspěvek ze 7800 na 4000?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Petr V., 16.05.2017 13:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.05.2017 v 16:10 napsal/a:

Dobrý den,

To, že má vaše manželka nižší příjem (tedy pokles příjmu ze 7600 Kč na 4000 Kč) by určitě nemělo vést k tomu, že byste měl nárok na nižší příspěvek na bydlení. Snížení příjmu (pokud se nemění jiné vstupní parametry pro výpočet), by naopak mělo vést k zvýšení příspěvku na bydlení.

Čistě orientační příklad – pokud by se jednalo o byt, kde máte nájemní smlouvu, v daném bytě by bydlely 4 osoby (2 dospělí a dvě děti), byt by byl v Praze a náklady na bydlení by byly 10500 Kč a celkový čistý příjem rodiny by byl 17600 Kč, pak je výše příspěvku na bydlení 4340 Kč. Pokud by příjem pokles a byl jen 14000 Kč, pak je výše příspěvku na bydlení 5600 Kč.

Výše příspěvku na bydlení se odvíjí od toho, jestli se jedná o bydlení v osobním nebo družstevním vlastnictví nebo jestli to je bydlení na základě nájemní smlouvy. Dále záleží na počtu osob, které mají v bytě/domě trvalé bydliště. A nakonec také záleží na tom, jak vysoké jsou doloženy příjmy za rozhodné období, a jaké jsou doložené skutečně zaplacené náklady na bydlení.

U příspěvku na bydlení se příjmy a náklady na bydlení dokládají vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Tedy aktuálně, v květnu 2017 by se posuzovaly příjmy a náklady na bydlení za leden až březen 2017.

Pro určení výše příspěvku na bydlení jsou pak rozhodující skutečně zaplacené náklady. Nezáleží tedy ani tak na tom, co máte uvedeno třeba v nájemní smlouvě, ale co bylo v daném období skutečně zaplaceno. Vliv na výši dávky pak může mít i to, že je vám v daném období vrácen třeba nějaký přeplatek (třeba za vodu nebo elektřinu).

Záleží i na tom, jaké náklady na bydlení jste do kalkulačky zahrnul vy. Některé náklady, které běžně chápeme, jako součást nákladů na bydlení se při posuzování nároku na dávku nezapočítávají – typicky je to třeba platba za kabelovou televizi, za internet nebo pevnou telefonní linku. Stejně tak, jako se u bytu v osobním vlastnictví, mezi náklady na bydlení nezahrnují třeba splátky hypotéky.

V neposlední řadě pak také některé kalkulačky na internetu používají zjednodušený výpočet. V příslušném zákonu, který stanovuje pravidla pro tuto sociální dávku je celá řada různých podmínek a výjimek, které mohou být v takové internetové kalkulačce opomenuty.

Neznám vaši konkrétní situaci, takže nemohu posoudit, jestli ony 3000 Kč odpovídají tomu, na co byste měl mít nárok nebo ne. Každopádně pokud máte pocit, že vám byla výše dávky stanovena chybně, máte možnost do 30 dnů podat odvolání proti rozhodnutí Úřadu práce a požadovat přezkoumání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na doplatek na bydlení při insolvenci

-

Dobrý den, bydlím v pronajatém bytě něco málo přes 1 rok se dvěma dětmi 12 a 10 let, máme zde trvalý pobyt, jsem samoživitelka. Bohužel jsem v insolvenci, můj příjem činí cca 12400,- Kč měsíčně, náklady na bydlení jsou 10 tisíc měsíčně, dostávám od otce dětí výživné 4 tisíc měsíčně. Můj dotaz je zda, mám […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky – na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení?

-

Dobrý den, pokud nejsem vedena na úřadu práce, mám nárok na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky – na co máme nárok po narození dítěte?

-

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, dozvěděl jsem se, že má bývalá přítelkyně, která žila v jiné domácnosti než já, porodila mé miminko. Momentálně jsme se tedy k sobě vrátili, a bydlíme ve společné domácnosti. Chtěl jsem se zeptat, na co máme nárok? Porodné, mateřská, příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, a […]

Zobrazit odpověď