Pronájem bytu a daně (daňové přiznání)

Dobrý den,

jsem v invalidním důchodu a budu pronajímat byt známým. Vůbec netuším, jak je to potom dál.

Jestli se to musí někde nahlásit, jestli musím podávat daňové přiznání a jak se to dělá. Můžete mi prosím poradit?

Velice děkuji

Dotaz poslal/a: Petra M., 02.05.2018 10:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.05.2018 v 16:53 napsal/a:

Dobrý den,

To, že budete pronajímat byt, nemusíte nikde hlásit (není to podnikání, na které byste potřeboval živnostenský list). Jako pronajímateli bytu vám ale vzniká povinnost podávat daňové přiznání. To se podává vždy nejpozději do konce března následujícího roku.

Daňovou povinnost u pronájmu bytů řeší zákon o daních z příjmů, zákon číslo 586/1992 Sb., paragraf 6:

§ 9 Příjmy z nájmu

(1) Příjmy z nájmu, pokud nejde o příjmy uvedené v § 6 až 8, jsou

a) příjmy z nájmu nemovitých věcí nebo bytů,

(3) Základem daně (dílčím základem daně) jsou příjmy uvedené v odstavci 1 snížené o výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení (§ 5 odst. 2). Pro zjištění základu daně (dílčího základu daně) se použijí ustanovení § 23 až 33. Příjem z nájmu plynoucí poplatníkům uvedeným v § 2 odst. 3 je, s výjimkou příjmů z nájmu nemovitých věcí nebo bytů, samostatným základem daně pro zdanění zvláštní sazbou daně (§ 36).

(4) Neuplatní-li poplatník výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů, může je uplatnit ve výši 30 % z příjmů podle odstavce 1, nejvýše však do částky 600 000 Kč. Způsob uplatnění výdajů podle tohoto odstavce nelze zpětně měnit.

V daňovém přiznání byste měl uvést celkové příjmy plynoucí z nájmu a náklady (třeba fond oprav nebo jiné související platby). Nebo můžete uplatnit náklady paušální částkou ve výši 30% z příjmu.

Současně vám pak vznikne i povinnost zaplatit příslušnou daň z pronájmu. Daň je 15% z příjmu.

Pokud byste tedy například pronajímal byt za 10 000 Kč měsíčně, tedy 120 000 Kč za rok, tak si můžete uplatnit náklady ve výši 30.000 Kč. Daň by se pak počítala ze zbytku (90.000 Kč) a byla by 13 500 Kč.

Současně ale máte možnost si uplatnit slevu na poplatníka (pokud nepracujete a neuplatňujete tuto slevu už u zaměstnavatele). Daňová sleva na poplatníka je aktuálně (2018) ve výši 24 840 Kč. To by pak prakticky zaznamenalo, že výsledná daň bude nulová (daňová sleva je vyšší než vypočítaná daň).

Daňové přiznání ale podávat musíte, i když bude výsledná daň nulová. Pokud byste ho nepodal, pak je zde riziko poměrně vysoké sankce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Daňová sleva na dítě ve společné domácnosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li si mohu uplatnit slevu na dítě žijící ve společné domácnosti. S matkou dítěte žijeme ve společném domě cca rok, prozatím nejsme sezdaní, na dítě si nikdo jiný slevu neuplatňuje. Matka dítěte je v současné době na mateřské dovolené, není a nebyla s biologickým otcem v manželství. Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď

Kdo platí zdravotní pojištění za studenta

-

Dobrý den, Přišel mi dopis ze Zdravotní oborové pojišťovny, že od 1. 9. 2017 až do teď neví, kdo je mým plátcem zdravotního pojištění. Od 1. 9. 2017 jsem studentem Nástavbového studia a domníval jsem se, že toto má na starost škola (zařídit platbu zdravotního). Chci se vás tedy zeptat, stačí, když zajdu na OZP […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti při běžící rodičovské dovolené

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se mé rodičovské dovolené a nároku na podporu v nezaměstnanosti. V srpnu minulého roku 2017 mi byl ukončen pracovní poměr z důvodu ukončení činnosti mého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné. Jsem pátým rokem na rodičovské dovolené, kdy mi vyplácení skončí v červenci tohoto roku (nastavila […]

Zobrazit odpověď