Registrace na ÚP po ukončení studia + dlouhodobá nemoc

Dobrý den,

ráda bych se Vás zeptala na následující.

Aktuálně studuji vysokou školu, ale byla mi zjištěna vážná nemoc, která bude vyžadovat dlouhodobou léčbu.

Proto školu nedokončím a přijdu o status studenta. Jak mám dále postupovat?

Mám se po dobu léčby přihlásit na úřad práce? A budu mít nárok na nějakou podporu?

Děkuji za odpověď a krásný den.

Dotaz poslal/a: Lucie K., 21.04.2017 11:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.04.2017 v 12:33 napsal/a:

Dobrý den,

Po ukončení/přerušení studia VŠ určitě můžete zajít na Úřad práce. Minimálně z toho důvodu, že v době, kdy jste vedená v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, tak za vás platí zdravotní pojištění stát. Do teď ho za vás, jako za studenta, hradil také stát. Pokud byste přestala být studentem, nevykonávala nějakou výdělečnou činnost anebo nespadala do nějaké jiné kategorie, za kterou platí zdravotní pojištění stát (jako jsou třeba právě osoby vedené v evidenci na ÚP), pak by vám vznikla povinnost hradit si zdravotní pojištění sama.

Co se týká případného nároku na podporu v nezaměstnanosti – tak u ní byste musela splňovat všechny podmínky, tak jako zaměstnanci. To, že jste před tím byla student, tedy doba studia, se pro nárok na podporu v nezaměstnanosti nijak nezohledňujte. Prakticky to tedy znamená, že abyste měla nárok na podporu pro nezaměstnané, musela byste během studia, v posledních dvou letech alespoň 12 měsíců pracovat v nějakém zaměstnání zakládajícím účast na důchodovém pojištění (HPP na plný/zkrácený úvazek, DPP s měsíčním příjmem vyšším než 10 tisíc korun, DPČ se sjednaným příjmem vyšším než 2500 Kč).  Pokud jste během studia takto nepracovala, pak nárok na podporu mít nebudete.

Obdobné je to pak i s nárokem na nemocenské dávky. Při zahájení léčby (pracovní neschopnosti), pokud byste byla zaměstnaná (v zaměstnání kde zaměstnavateli vzniká povinnost za vás hradit nemocenské pojištění), nebo pokud byste byla alespoň v ochranné lhůtě 7 dní od skončení takového zaměstnání, byste případně měla nárok na nemocenské dávky. Ale to zřejmě také nebude váš případ.

Co se týká nějaké jiné  podpory/sociálních dávek, pak jsou zde už jen případně dávky pomoci ve hmotné nouzi nebo třeba příspěvek na bydlení. U nich ale záleží na tom, jestli žijete sama, nebo třeba u rodičů. Pokud u rodičů, pak byste pro účely těchto dávek byla posuzována společně s rodiči, a zahrnoval by se i jejich příjem. Zde se jedná o to, že se vždy posuzují všechny osoby ve společné domácnosti. Pokud byste žila sama, neměla žádné příjmy, pak byste s největší pravděpodobní měla nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi jako je příspěvek na živobytí nebo případně doplatek na bydlení. Případně pak i na příspěvek na bydlení (například pokud byste bydlela v pronajatém bytě, kde byste měla trvalé bydliště a splnila všechny další podmínky).

Jak dávky pomoci ve hmotné nouzi, tak i případně příspěvek na bydlení se vyřizují také na Úřadu práce.

Ještě mě napadá, že pokud jste jako studentka dostávala příspěvek na dítě, tak při ukončení studia je nutné toto nahlásit také na Úřad práce a o tento příspěvek na dítě přijdete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště

-

Dobrý den, moje bývalá přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení. Máme spolu syna. Oba tam, kde bydlí, mají trvalý pobyt. Já u rodičů. Na syna přispívám po ústní dohodě. Nevadí, že často přespávám v onom bytě? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď