Registrace na ÚP po ukončení studia + dlouhodobá nemoc

Dobrý den,

ráda bych se Vás zeptala na následující.

Aktuálně studuji vysokou školu, ale byla mi zjištěna vážná nemoc, která bude vyžadovat dlouhodobou léčbu.

Proto školu nedokončím a přijdu o status studenta. Jak mám dále postupovat?

Mám se po dobu léčby přihlásit na úřad práce? A budu mít nárok na nějakou podporu?

Děkuji za odpověď a krásný den.

Dotaz poslal/a: Lucie K., 21.04.2017 11:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.04.2017 v 12:33 napsal/a:

Dobrý den,

Po ukončení/přerušení studia VŠ určitě můžete zajít na Úřad práce. Minimálně z toho důvodu, že v době, kdy jste vedená v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, tak za vás platí zdravotní pojištění stát. Do teď ho za vás, jako za studenta, hradil také stát. Pokud byste přestala být studentem, nevykonávala nějakou výdělečnou činnost anebo nespadala do nějaké jiné kategorie, za kterou platí zdravotní pojištění stát (jako jsou třeba právě osoby vedené v evidenci na ÚP), pak by vám vznikla povinnost hradit si zdravotní pojištění sama.

Co se týká případného nároku na podporu v nezaměstnanosti – tak u ní byste musela splňovat všechny podmínky, tak jako zaměstnanci. To, že jste před tím byla student, tedy doba studia, se pro nárok na podporu v nezaměstnanosti nijak nezohledňujte. Prakticky to tedy znamená, že abyste měla nárok na podporu pro nezaměstnané, musela byste během studia, v posledních dvou letech alespoň 12 měsíců pracovat v nějakém zaměstnání zakládajícím účast na důchodovém pojištění (HPP na plný/zkrácený úvazek, DPP s měsíčním příjmem vyšším než 10 tisíc korun, DPČ se sjednaným příjmem vyšším než 2500 Kč).  Pokud jste během studia takto nepracovala, pak nárok na podporu mít nebudete.

Obdobné je to pak i s nárokem na nemocenské dávky. Při zahájení léčby (pracovní neschopnosti), pokud byste byla zaměstnaná (v zaměstnání kde zaměstnavateli vzniká povinnost za vás hradit nemocenské pojištění), nebo pokud byste byla alespoň v ochranné lhůtě 7 dní od skončení takového zaměstnání, byste případně měla nárok na nemocenské dávky. Ale to zřejmě také nebude váš případ.

Co se týká nějaké jiné  podpory/sociálních dávek, pak jsou zde už jen případně dávky pomoci ve hmotné nouzi nebo třeba příspěvek na bydlení. U nich ale záleží na tom, jestli žijete sama, nebo třeba u rodičů. Pokud u rodičů, pak byste pro účely těchto dávek byla posuzována společně s rodiči, a zahrnoval by se i jejich příjem. Zde se jedná o to, že se vždy posuzují všechny osoby ve společné domácnosti. Pokud byste žila sama, neměla žádné příjmy, pak byste s největší pravděpodobní měla nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi jako je příspěvek na živobytí nebo případně doplatek na bydlení. Případně pak i na příspěvek na bydlení (například pokud byste bydlela v pronajatém bytě, kde byste měla trvalé bydliště a splnila všechny další podmínky).

Jak dávky pomoci ve hmotné nouzi, tak i případně příspěvek na bydlení se vyřizují také na Úřadu práce.

Ještě mě napadá, že pokud jste jako studentka dostávala příspěvek na dítě, tak při ukončení studia je nutné toto nahlásit také na Úřad práce a o tento příspěvek na dítě přijdete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na doplatek na bydlení při insolvenci

-

Dobrý den, bydlím v pronajatém bytě něco málo přes 1 rok se dvěma dětmi 12 a 10 let, máme zde trvalý pobyt, jsem samoživitelka. Bohužel jsem v insolvenci, můj příjem činí cca 12400,- Kč měsíčně, náklady na bydlení jsou 10 tisíc měsíčně, dostávám od otce dětí výživné 4 tisíc měsíčně. Můj dotaz je zda, mám […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky – na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení?

-

Dobrý den, pokud nejsem vedena na úřadu práce, mám nárok na hmotnou nouzi a doplatek na bydlení? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Pobírání příspěvku na bydlení ihned po nastěhování do bytu

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat příspěvek na bydlení už od prvního měsíce. Jde totiž o to, že vztah s přítelem krachuje a já bych ráda odešla. Ale moje finanční možnosti nejsou na toto reálné. Beru jen 3800 mateřskou a 500 jako přídavek na dceru. Nemám tedy finanční možnosti, a tak by […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky – na co máme nárok po narození dítěte?

-

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, dozvěděl jsem se, že má bývalá přítelkyně, která žila v jiné domácnosti než já, porodila mé miminko. Momentálně jsme se tedy k sobě vrátili, a bydlíme ve společné domácnosti. Chtěl jsem se zeptat, na co máme nárok? Porodné, mateřská, příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, a […]

Zobrazit odpověď