Sociální, zdravotní pojištění, péče o dítě a OSVČ

Dobrý den,

jako přivýdělek na RD mám ŽL. 3. 4. 2018 měl nejmladší syn, 3 roky. Mám ještě syna 5let, 7let,který chodí do ZŠ, ale nenavštěvuje družinu.

Protože 5letý syn před koncem roku měl nález tříselné kýly, zcela jsem zapomněla si RD prodloužit do 4let věku dítěte.

Nevím co nyní dělat. Nejsem a ani jako rodina nejsme schopni platit sociální a zdravotní jako OSVČ.

Práci jsem zatím nenašla na částečný úvazek. Nutně potřebuji radu. Našla jsem si, že nejsnazší by bylo pozastavit činnost a nahlásit na pojišťovnu péči o dítě.

Co vše by se změnilo, kdyby nejmladší syn chodil do MŠ na celý den? A nejstarší tedy nechodí do družiny?

Děkuji moc za radu a přeji pěkný den

Dotaz poslal/a: Martina T., 28.04.2018 10:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.04.2018 v 15:06 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že vám nyní skončila rodičovská dovolená (čerpání rodičovského příspěvku), tak se „automaticky“ stáváte OSVČ na hlavní činnost. Tím se vám pak mohou adekvátně navýšit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Jejich výše se odvíjí od naposledy podaného daňového přiznání (resp. na základě naposledy podaných přehledů o příjmech OSVČ pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu).

Pokud jste jako OSVČ zatím daňové přiznání nepodávala, nebo pokud jste v posledním DP měla nízké příjmy, máte nyní povinnost platit nejméně minimální zálohy. Ty jsou v roce 2018:

  • Minimální sociální pojištění 2018 = 2189 Kč měsíčně
  • Minimální zdravotní pojištění 2018 = 2024 Kč měsíčně

Pokud byste se chtěla vyhnout placení těchto záloh (placení je povinné ze zákona, pokud je nebudete platit, vzniká vám u pojišťovny dluh), pak opravdu není jiná možnost než podnikání pozastavit.

Můžete jej přerušit – pak byste případně mohla být nějakou dobu vedena na ÚP jako nezaměstnaná. Pokud splňujete příslušné podmínky, pak byste mohla mít i nárok na podporu v nezaměstnanosti.

V době, kdy jste vedena na ÚP, za vás také zdravotní pojištění platí stát (stejně jako v době kdy jste dostávala rodičovský příspěvek).

Pokud byste nebyla na ÚP nebo po skončení evidence, se případně můžete nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 roků (nebo jako osoba pečující o dvě děti do 15 roků). Tím pak nebudete mít povinnost platit zdravotní pojištění.

V takovém případě je zde ale omezení, že nesmíte pracovat/podnikat. Pokud byste měla nějakou brigádu (např. práce na DPP), pak výše příjmu nemůže přesáhnout 10000 Kč měsíčně.

Platí také, že dítě, o které budete pečovat, nesmí chodit do školky na dobu delší než 4 hodiny denně – viz zákon o veřejném zdravotním pojištění, zákon číslo 478/1997 Sb.:

k) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávku v těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem OSVČ, jsem těhotná ve čtvrtém měsíci, a vyskytly se problémy, a doktorka mě poslala na rizikové těhotenství, tak jsem přerušila živnost, abych nemusela odvádět sociální a zdravotní pojištění Mám nárok na nějakou sociální dávku do porodu? Žiji s přítelem a on má ve své péči 16 dceru. Já […]

Zobrazit odpověď