Stěhování k příteli a příspěvek na bydlení

Dobrý den, beru mateřskou a příspěvek na bydlení.

V březnu jsem musela zaplatit nedoplatek, a teď ke konci dubna se budeme se synem stěhovat k mému příteli, kde už asi nebudu mít nárok na bydlení.

Zajímalo by mě, jestli v květnu ještě dostanu na bydlení a jestli se sociálka vyplácí nějaký procento z nedoplatku.

A nevím, jestli budou po mě chtít ještě zaplatit nájem, když budeme 24. 4. předávat klíče k bytu.

Dotaz poslal/a: Petra S., 13.04.2018 13:55
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.04.2018 v 17:03 napsal/a:

Dobrý den,

Ve vztahu k sociálním dávkám (příspěvek na bydlení) platí, že máte povinnost nahlásit každou změnu, která má vliv na nárok/výši sociální dávky do 8 dní. Ve vašem případě tedy musíte po přestěhování zajít/napsat na Úřad práce, a sdělit jim informaci o tom, že jste se přestěhovala.

Pokud by vám byl ještě v květnu vyplacen příspěvek na bydlení (záleží na tom, kdy změnu nahlásíte a jak rychle ji úředníci stihnou zpracovat), tak byste jej pak musela vracet.

Pokud jste v březnu zaplatila nějaký nedoplatek, tak předpokládám, že jste to doložila na Úřad práce – jednalo se o náklad na bydlení za první čtvrtletí 2018. V takovém případě se vám o nedoplatek navyšují náklady na bydlení. Na měsíce duben – červen 2018 byste měla mít přiznán vyšší příspěvek na bydlení. Takže ano, minimálně za duben byste měla dostat „část nedoplatku“ – resp. vyšší příspěvek na bydlení.

Jakmile se přestěhujete, tak jsou zde dvě možnosti:

Pokud byste splňovala i v novém bytě podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení, tak o něj nepřicházíte, a příspěvek by dál pokračoval. Předpokladem je to, že byste měla v novém bytě trvalé bydliště, nájemní smlouvu, a že by náklady na bydlení a příjmy všech osob s trvalým pobytem v tomto bytě byly v takovém poměru, aby vám byl i v novém bytě příspěvek schválen.

Pokud ale v novém bytě nemáte trvalé bydliště, nebo je nájemní smlouva uzavřena na vašeho přítele a/nebo by díky započítaní příjmu vašeho přítele, by již nebyl nárok na příspěvek na bydlení, tak bude ukončena výplata toho současného. Jak již bylo zmíněno výše, pokud by vám byl ještě nějaký příspěvek vyplacen, pak byste ho musela s největší pravděpodobností vracet.

Rozhodně byste ale měla stěhování nahlásit na Úřad práce do 8 dní. Pokud byste to neudělala, tak hrozí sankce až 10000 Kč. Bralo by se to totiž jako neoprávněné pobírání sociální dávky a to si Úřad práce poměrně hodně hlídá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď

Dávky hmotné nouze v době neschopnosti

-

Dobrý den mam dotaz ohledně dávek hmotné nouze v době neschopnosti. Jsem teď těhotná a otce dítěte neznám, z osobního důvodu sem se rozhodla dítě si ponechat i přes to, že otce neznám. Jsem na rizikovém těhotenství doma na neschopence. Peníze mi chodí z nemocenské celkem jediný můj příjem za celý měsíc je 4170 Kč […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě – mám nárok na nějaké dávky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem na úřadu práce, pobírám příspěvek na bydlení a alimenty – otec jinak nefunguje. Nemohu sehnat práci a syn navštěvuje předškolní docházku v mateřské škole. moje otázka zní: Když se přihlásím na zdravotní pojišťovně jako matka v domácnosti, že budu pečovat o synka, mám nárok na nějaké dávky? Protože […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na sociální dávky či příspěvky?

-

Dobrý den, žiji s přítelem a jeho dvěma dětma (3 a 8 let), které má ve své péči, ve společné domácnosti. Oba dojíždíme do stejného zaměstnání vzdáleného cca 20 km. Pracovní doba je od 06.00 -14.00 hodin. Jde o to, že nám nadřízený nemůže dál vycházet vstříc a proto jsme se s přítelem domluvili, že […]

Zobrazit odpověď