Stěhování k příteli a příspěvek na bydlení

Dobrý den, beru mateřskou a příspěvek na bydlení.

V březnu jsem musela zaplatit nedoplatek, a teď ke konci dubna se budeme se synem stěhovat k mému příteli, kde už asi nebudu mít nárok na bydlení.

Zajímalo by mě, jestli v květnu ještě dostanu na bydlení a jestli se sociálka vyplácí nějaký procento z nedoplatku.

A nevím, jestli budou po mě chtít ještě zaplatit nájem, když budeme 24. 4. předávat klíče k bytu.

Dotaz poslal/a: Petra S., 13.04.2018 13:55
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.04.2018 v 17:03 napsal/a:

Dobrý den,

Ve vztahu k sociálním dávkám (příspěvek na bydlení) platí, že máte povinnost nahlásit každou změnu, která má vliv na nárok/výši sociální dávky do 8 dní. Ve vašem případě tedy musíte po přestěhování zajít/napsat na Úřad práce, a sdělit jim informaci o tom, že jste se přestěhovala.

Pokud by vám byl ještě v květnu vyplacen příspěvek na bydlení (záleží na tom, kdy změnu nahlásíte a jak rychle ji úředníci stihnou zpracovat), tak byste jej pak musela vracet.

Pokud jste v březnu zaplatila nějaký nedoplatek, tak předpokládám, že jste to doložila na Úřad práce – jednalo se o náklad na bydlení za první čtvrtletí 2018. V takovém případě se vám o nedoplatek navyšují náklady na bydlení. Na měsíce duben – červen 2018 byste měla mít přiznán vyšší příspěvek na bydlení. Takže ano, minimálně za duben byste měla dostat „část nedoplatku“ – resp. vyšší příspěvek na bydlení.

Jakmile se přestěhujete, tak jsou zde dvě možnosti:

Pokud byste splňovala i v novém bytě podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení, tak o něj nepřicházíte, a příspěvek by dál pokračoval. Předpokladem je to, že byste měla v novém bytě trvalé bydliště, nájemní smlouvu, a že by náklady na bydlení a příjmy všech osob s trvalým pobytem v tomto bytě byly v takovém poměru, aby vám byl i v novém bytě příspěvek schválen.

Pokud ale v novém bytě nemáte trvalé bydliště, nebo je nájemní smlouva uzavřena na vašeho přítele a/nebo by díky započítaní příjmu vašeho přítele, by již nebyl nárok na příspěvek na bydlení, tak bude ukončena výplata toho současného. Jak již bylo zmíněno výše, pokud by vám byl ještě nějaký příspěvek vyplacen, pak byste ho musela s největší pravděpodobností vracet.

Rozhodně byste ale měla stěhování nahlásit na Úřad práce do 8 dní. Pokud byste to neudělala, tak hrozí sankce až 10000 Kč. Bralo by se to totiž jako neoprávněné pobírání sociální dávky a to si Úřad práce poměrně hodně hlídá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď