Trvalý pobyt dcery a nárok na příspěvek na bydlení

Dobrý den,

Moje dcera prodala byt na jižní moravě a odešla za prací až na druhý konec republiky.

Tam, kde má tu práci, má pronajatý byt. Z bytu na moravě se musí odhlásit, ale tam kde má pronajatý ten byt tam jí asi trvalý pobyt nedá.

Říkala, že se přihlásí k nám, ale já beru příspěvek na bydlení a tudíž ho ztratím?

Já jiné peníze neberu, co byste poradila? Může se přihlásit nějak jinak, jak bývalo přechodné bydliště?

Bydlí teď v Mariánských lázních.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jarmila K., 23.05.2017 09:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 v 17:08 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve co se týká možnosti, aby měla vaše dcera trvalé bydliště v bytě, kde nyní skutečně bydlí. Pokud se jedná o byt, který užívá na základě platné nájemní smlouvy, pak by neměl být žádný problém, aby měla trvalé bydliště v tomto bytě.

Ke zřízení trvalého bydliště v bytě, který je užíván na základě nájemní smlouvy, není potřeba souhlas majitele. Stejně tak majitel bytu nemůže zakázat, aby měla v bytě trvalé bydliště. I kdyby nějaké takové ustanovení měla vaše dcera v nájemní smlouvě, pak je neplatné, protože odporuje aktuálně platným zákonům.

K vyřízení trvalého bydliště pak stačí zajít na městský úřad (pod který spadá daný byt), na oddělení evidence obyvatel, a zde doložit osobní doklady a platnou nájemní smlouvu. Nic dalšího není potřeba. Takže si vaše dcera může nechat zřídit trvalý pobyt tam.

Pokud by provedla změnu místa trvalého bydliště k vám do bytu, tak by to určitě mělo vliv na vámi pobíraný příspěvek na bydlení. U příspěvku na bydlení se totiž zahrnují všechny osoby, které mají v bytě trvalé bydliště.

Tím, že by dcera měla trvalý pobyt u vás, tak by to byla další osoba, která by se u této sociální dávky posuzovala. Sice je pravda, že čím více osob v bytě bydlí (má trvalý pobyt), tím je pak i příspěvek na bydlení vyšší. Současně jsou ale započítávány i příjmy všech osob. Tedy i příjem vaší dcery a tím by pak mohlo dojít k podstatnému snížení výše dávky nebo i k úplnému ukončení vyplácení přídavků na bydlení.

Jediným řešením by v tomto případě bylo požádat Úřad práce o výjimku – resp. aby nebylo k příjmům dcery přihlíženo – viz paragraf 7, zákon číslo 117/1995 Sb., Zákon o státní sociální podpoře:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

V takovém případě je pak nutné podat písemnou žádost a zároveň věrohodně doložit, že dcera má sice u vás trvalé bydlištěm ale, že ve skutečnosti daný byt neužívá. Zda by Úřad práce podobné žádosti vyhověl si, ale netroufám dopředu odhadovat.

Poslední možností  - pokud by dcera neměla trvalý pobyt v pronajatém bytě, a nemohla by ho mít u vás, je to, že by ona sama neprováděla změnu trvalého bydliště. Nový majitel jejího bytu, by se pak mohl obrátit na městský úřad, předložit kupní smlouvu, která by dokládala, že vaší dceři zaniklo užívací právo na byt. Na základě toho by pak úřad mohl rozhodnout o zrušení trvalého pobytu i bez souhlasu vaší dcery, a jako nová adresa trvalého pobytu by byla evidována adresa městského úřadu.

Toto řešení má ale značné nevýhody. Třeba už jen proto, že velká většina úřední komunikace je posílána na adresu trvalého pobytu. Nebo také, pokud je vedena adresa trvalého pobytu na městském úřadu, pak zpravidla není ani možné žádat v bance o půjčku nebo úvěr apod.

Tedy mě osobně přijde nejrozumnější, aby si dcera zřídila trvalé bydliště v bytě, kde skutečně žije.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Jak vystěhovat bývalou přítelkyni

-

Dobrý den mám dotaz: Jsem vlastník bytu a našel jsem si přítelkyni, která se ke mě nastěhovala, trvalou adresu má u rodičů. A jelikož nám to přestalo klapat jsem ji slušnou formou vyzval, aby si našla nějaký byteček, nebo prostě se vrátila zase zpět k rodičům, což odmítá. Každopádně jsem ji vyzval, aby šla pryč a […]

Zobrazit odpověď

Odhlášení trvalého bydliště rodiči

-

Dobrý den Chtěl jsem se zeptat, nedávno mi bylo čerstvě 18 a matka s nevlastním otcem (majitel domu) začali řešit otázku trvalého bysliště. Chtějí abych si ho odhlásil. Domů nejezdím nijak často, jsem na internátu. Všichni v rodině mi říkají, ať to nedělám, že to ani bez mého souhlasu nejde. Jak to ve skutečnosti je, […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení, jsem vdaná – počítá se příjem muže?

-

Dobrý den, chtěla jsem se informovat, zda když jsem vdaná, ale v bytě hlášená pouze já a děti, zda se bude počítat do příspěvku na bydlení i příjem mého muže. O dávku jsem žádala, ale příjmy manžela po mně nikdo nechtěl, díky za info..

Zobrazit odpověď

Přídavek na bydlení bez trvalého bydliště

-

Dobrý den, bydlíme s manželem v nájemním bytě, který stojí 16000,-. Naše platy jsou 17786,-. V bytě nesmíme mít trvalé bydliště, protože si to majitel nepřeje. Máme nárok na přídavky na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď