Výpočty dávek partnerů s různými trvalými bydlišti

Dobrý den, mám dotaz ohledně výpočtů dávek (především bydlení, děti atd.).

Bydlíme s přítelkyní v nájemním bytě v Praze. Nejsme manželé ani druh-družka – trvalé bydliště tu má jen přítelkyně a naše 10ti měsíční dcera. Já mám bydliště u rodičů. Od roku 2009 jsem OSVČ s hlavní činností do 9. 11. 2015. Poté je SVČ vedlejší a jsem nově zaměstnán.

Rádi bychom zkusili zažádat o dávku na bydlení, ale nevíme, jestli se považuji za posuzovanou osobu. A pokud ano, jak se počítá můj plat za poslední čtvrtletí (10-12/2015), kde jsem byl jak OSVČ, tak zaměstnanec: Za listopad a prosinec jsem inkasoval výplatu od zaměstnavatele 29 917 Kč čistého (dle výplatní pásky, vyměřovací základ na potvrzení pro DP je pak 38 817 Kč). SVČ ale také běžela. Přítelkyně pobírá rodičovskou 11 500 Kč.

Musí přítelkyně při žádosti o příspěvek na bydlení uvádět také mé příjmy, i když tu nemám trvalé bydliště? Pokud ano, sčítá se můj příjem ze zaměstnání s příjmem ze SVČ a kolik tento činí, resp. jak se počítá? Je to také 50% z průměrné mzdy v ČR nebo z mého DP za r. 2014?

Pokud z DP, tak je to ze základu daně nebo z příjmů po odečtení odvodů? V té souvislosti mě zajímá, jestli se můj příjem počítá i do výpočtu životního minima rodiny, jak se případně nadále bude počítat můj příjem v roce 2016, až budu mít odevzdané DP za rok 2015 (čistý příjem ze zaměstnání mám od února 21 000 Kč, inkasovaný poprvé v březnu) a zda můžeme zkusit zažádat i o další příspěvky?

Jako OSVČ uplatňuji výdajové paušály, takže si v rámci DP nemohu odečíst dceru, ale v rámci zaměstnavatele si odpočet na ni uplatňuji. Nejpozději v říjnu tohoto roku čekáme druhé dítě a tak by mě zajímalo, zda máme nárok na porodné?

Můj příjem ze zaměstnání bude nejspíš stále 21t, ale nevím, zda tam hraje roli stále i SVČ, která pokračuje jako vedlejší. Rodičovský příspěvek, resp. v té době mateřská se do toho nepočítá, je to tak?

Dále mě zajímá, co nastane po vyčerpání rodičovských dávek – zda má přítelkyně nárok na nějakou podporu v nezaměstnanosti a z čeho se tato počítá? V neposlední řadě mě zajímá, zda můžeme žádat o příspěvky na bydlení i v případě vlastní nemovitosti? Například kdyby tam měla trvalé bydlení jen přítelkyně a děti, ale já nikoliv?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jaroslav F., 21.02.2016 13:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.02.2016 15:43 napsal/a:

Dobrý den,

Pokusím se Vám postupně odpovědět na jednotlivé dotazy.

Nejprve, co se týká příspěvku na bydlení. U této sociální dávky, rozhoduje to, kdo má v daném bytě (domě) vedený trvalý pobyt. Tedy, i když žijete s partnerkou v jednom bytě, ale současně zde nemáte trvalý pobyt, pak byste neměl být, v posuzování nároku na příspěvek na bydlení, zohledňován. U této dávky se zohledňují jen ti, kdo mají v daném bytě vedený trvalý pobyt.

Tedy při posuzování nároku na příspěvek na bydlení by se měla zohlednit pouze Vaše přítelkyně a dítě (pokud už nikdo jiný nemá v daném bytě trvalý pobyt), a po narození dítěte by se zohlednili obě děti.

O dávky na bydlení může žádat buď ten, kdo má uzavřenou nájemní smlouvu, nebo vlastník (domu nebo bytu). Tedy ano, žádat o dávky na bydlení můžete, i když jste vlastníkem nemovitosti (resp. Vaše přítelkyně).

To, jestli dávku získáte nebo ne, Vám nyní neřeknu, na to nemám dost údajů, zkuste se obrátit na místní úřad práce, kde Vám to „spočítají“ :).

Co se týká příspěvků na dítě nebo porodného, tak tam už se to „počítá“ trochu jinak. Zatímco u dávek na bydlení se zohledňují osoby, které mají stejné trvalé bydliště, u dalších dávek se zpravidla posuzují osoby, které žijí ve společné domácnosti. V tomto případě se už pak neřeší to, kde máte trvalý pobyt nebo to, zda jste manželé, partneři nebo „jen spolubydlící“. Rozhodujícím faktorem je to, že žijete ve spolčené domácnosti a společně se podílíte na nákladech za domácnost.

U přídavků na dítě se zohledňují příjmy za předchozí kalendářní rok – tedy aktuálně (až do září 2016) se posuzují příjmy za rok 2014, od září 2016 se pak posuzují příjmy za rok 2015. U OSVČ se jako příjem započítává buď reálný příjem na základě DP (odvody na sociální/zdravotní pojištění nehrají žádnou roli), nebo pokud není možné tyto příjmy doložit, pak se počítá jako příjem 50% z průměrné mzdy v ČR v předchozím roce (toto se týká jen OSVČ které mají podnikání jako hlavní činnost).

Pokud by v tomto období byly vaše společné příjmy nižší než 2,4 násobek životního minima tak nárok na dávky mít budete. Aktuálně by se životní minimum počítalo jako 2 dospělé osoby + jedno dítě, tedy 7710 Kč, tedy příjem v rozhodném období by neměl překročit 18 504 Kč (průměr za měsíc).

Obdobné je to i u porodného, kde je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud by se dítě narodilo v říjnu, pak se posuzují příjmy za červenec 2016 – září 2016. Zohlednit by se měl jak váš příjem, tak i příjem vaší přítelkyně. V takovém případě je životní minimum 9450 Kč (u porodného se už započítá i narozené dítě). Pokud by vaše společné příjmy byly nižší než 25 515 Kč, pak nárok na porodné mít budete.

Rodičovský příspěvek i mateřská se započítává u všech výše zmíněných dávek jako příjem.

A nakonec, co se týká podpory v nezaměstnanosti pro vaši přítelkyni. Předpokládám, že nyní je doma s dítětem a pobírá rodičovský příspěvek. Pokud její zaměstnání i nadále trvá, tak po skončení RP může buď nastoupit zpět do zaměstnání, nebo dostane výpověď, nebo dá sama výpověď. Nebo pokud začátkem rodičovské nebyla zaměstnána, nebo pokud její zaměstnání v době RP skončilo, tak v každém z těchto případů, může jít na Úřad práce a měla by mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud by po skončení RP alespoň nějakou krátkou dobu pracovala, pak se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od tohoto příjmu. Pokud by hned z RP „nastoupila“ na Úřad práce, tak se výše podpory počítá z průměrné mzdy v ČR, první dva měsíce je to 12% z průměrné mzdy, tedy aktuálně něco kolem 3400 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď