Doba trvání ošetřovného v říjnu 2020

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na dobu trvání ošetřovného. Vím, že je prodloužená na celou dobu uzavření škol.

Spíš se mi jedná o to, zda je v tuto chvíli určená nějaká jasně daná doba, na kterou se OČR vystavuje.

Dostala jsem formulář od naší paní ředitelky, vystavený jen do 23.10. Pan Plaga už ale dříve nařídil covidove prázdniny na 26-27.10.  kdy tedy děti taky do školy nemohou a to z nařízení ministerstva školství.

Pak tedy přišlo uzavření škol s tím, že děti budou moci usednout zpátky do lavic až 2. 11. 2020. Jak to tedy je s ošetřovným? Nemělo by tedy být až do konce měsíce?

Jsem s dětmi sama, do práce nemohu.  Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Eliška, 14.10.2020 11:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.10.2020 18:25 napsal/a:

Dobrý den,

Aktuálně (v tuto chvíli) je maximální délka ošetřovného pouze podle to, co říká zákon. A to je maximálně 9 kalendářních dní (nebo 16 kalendářních dní). Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 40:

§ 40

(1) Podpůrčí doba u ošetřovného činí nejdéle 

a) 9 kalendářních dnů,

b) 16 kalendářních dnů, jde-li o osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči aspoň jedno dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku.

Ano, máte pravdu v tom, že vláda se shodla, že by se mělo ošetřovné prodloužit na celou dobu, co budou platit mimořádná opatření (tj. například po celou dobu, co budou zavřené školy).

Aby toto začalo platit, je ale nutná změna zákona. O změně by měl parlament jednat příští týden (20. 10. 2020).

Pokud parlament a následně i senát schválí to, co navrhuje vláda, pak by platilo, že ošetřovné mělo být možné čerpat i delší dobu, než kolik aktuálně dovoluje zákon.

Postup (pokud vše bude schváleno) by pak měl být takový, že už nebudete potřebovat potvrzení ze školy, ale bude stačit vaše čestné prohlášení.

Ministerstvo práce a sociálních věcí by pak do konce října, nebo na začátku listopadu mělo připravit a zveřejnit formulář pro ošetřovné, ve kterém vyznačíte, ve které dny jste pečovala o dítě (které nemohlo jít do školy) a na základě takto vyplněného formuláře (který předáte zaměstnavateli) vám následně vyplatí ošetřovné.

To, do kdy budou zavřené školy, je aktuálně nejisté. I vyjádření vlády se v tomto ohledu mění skoro každý den.

Návrh změny zákona by měl platit až do 30. 6. 2021, měl by tedy pokrýt celý aktuální školní rok.

Co se týká ošetřovného za říjen, tak tam by mělo být možné nárokovat celou dobu, kdy byly uzavřené školy. S výjimkou doby, kdy byly podzimní prázdniny, nebo kdy bylo ve škole například ředitelské volno.

Mělo by tedy být možné požádat o ošetřovné za dobu od 14. 10. 2020 do 28. 10. 2020. Pokud by byla konkrétní škola/třída zavřena již před 14. 10. 2020, tak i dřívější dobu. Na dobu, kdy jsou prázdniny (letos od 29. 10. 2020 do 30. 10. 2020), by se ale ošetřovné vztahovat nemělo (pokud to nebude ještě změněno).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď