Jak dlouho mohu být na nemocenské?

Dobrý den,

chtěla bych se prosím Vás informovat, jak dlouho mohu být na nemocenské, když jsem evidována na UP. V lednu to bude rok, jak jsem na nemocenské, a po celý ten čas jsem, jak říkám na UP.

Děkuji za odpověď, můžete mi prosím odepsat na email

Děkuji

Dotaz poslal/a: Lubica K., 20.10.2020 8:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.10.2020 19:08 napsal/a:

Dobrý den,

V dotazu nepíšete, zda se vám jedná jen o samotnou dobu trvání pracovní neschopnosti. Nebo zda se jedná o dobu, po kterou případně máte nárok na nemocenské dávky.

Na nemocenské dávky můžete mít nárok i na Úřadu práce – pokud byla pracovní neschopnost zahájena do 7 dní od skončení zaměstnání.

I v takovém případě platí, že maximální doba, po kterou máte nárok na nemocenské dávky, je 380 dní (tj. rok a „kousek“). Viz paragraf 26, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 26

 (1) Podpůrčí doba u nemocenského začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 15. kalendářním dnem nařízené karantény a končí dnem, jímž končí dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa, pokud nárok na nemocenské trvá až do tohoto dne; podpůrčí doba však trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény, pokud se dále nestanoví jinak. V období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 podpůrčí doba začíná 22. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 22. kalendářním dnem nařízené karantény.

V některých případech je pak možnost prodloužení doby výplaty nemocenských dávek. A to až o dalších 350 dní. Děje se tak na základě posudku u lékaře – pokud se dá očekávat, že váš zdravotní stav během krátké doby zlepší, viz paragraf 27:

§ 27

Po uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26 se nemocenské vyplácí na základě žádosti pojištěnce po dobu stanovenou v rozhodnutí orgánu nemocenského pojištění podle vyjádření lékaře orgánu nemocenského pojištění, který vyplácí nemocenské, pokud lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26, nabude pracovní schopnost, a to i k jiné než dosavadní pojištěné činnosti; takto lze postupovat i opakovaně, přičemž při jednotlivém prodloužení výplaty nemocenského nesmí být doba tohoto prodloužení delší než 3 měsíce. Nemocenské lze podle věty první vyplácet celkem nejdéle po dobu 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26.

Výše uvedené dva body se týkají nároku na nemocenské dávky. Co se týká samotné pracovní neschopnosti (neschopenky), u které nemáte nárok na nemocenské dávky, tak tam zpravidla není žádné časové omezení. Resp. o ukončení pracovní neschopnosti by měl rozhodovat váš lékař, na základě vašeho zdravotního stavu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Pracovní smlouva na dobu určitou a dlouhodobá neschopenka

-

Dobrý den chtěla bych se u vás poradit. Už delší dobu marodím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce srpna. Marodit ale budu déle. Jaké mám nároky ze strany zaměstnavatele? Musím se hlásit na pracovní úřad nebo mě po dobu neschopnosti propustit nemůžou? Nevím, na co mám nárok nebo kam se hlásit? Děkuji

Zobrazit odpověď

Neschopenka pouze na 1 HPP ze 2 HPP

-

Dobrý den, mám dotaz na to, jestli jde mít pouze neschopenku do jedné práce. Jsem těhotná a mám 2 HPP (úklid a kancelářskou činnost). Úklid mě již dost zmáhá a chtěla bych na něho neschopenku. Ale v kanceláři jsem v pohodě a jsem schopná tuto činnost vykonávat. Je tedy možné mít neschopenku jen na ten […]

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou dovolenou ze dvou zaměstnání

-

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého jsem momentálně na rodičovské dovolené, a již rok při rodičovské dovolené pracuji u jiného zaměstnavatele. Rodičovská dovolená mi skončí ještě před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 5 měsíců), po tuto dobu bych byla na pracovní neschopnosti (pobírala bych nemocenskou?), jelikož se jedná o fyzicky náročnou […]

Zobrazit odpověď

Výpověď během neschopenky (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem ve zkušební době a zjistila jsem, že jsem těhotná. K práci na HPP mám ještě práci na DPČ, kterou vykonávám z domova. Aktuálně jsem na nemocenské kvůli těhotenství, kdy práci na DPČ dělám, jelikož mne nijak neomezuje. Chci se zeptat, jak by to bylo v případě, že by mne ze zaměstnání vyhodili […]

Zobrazit odpověď