Ošetřovné na manželku po cévní příhodě

Prosím, chci se zeptat, zda mám nárok na ošetřovné mé manželky, která je po cévní příhodě. Je ve starobním důchodu a já také.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Milan D., 09.06.2020 15:33
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.06.2020 10:52 napsal/a:

Dobrý den,

Ošetřovné je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Standardní ošetřovné je vypláceno jako krátkodobá dávka na 9 dní (u dětí případně na 16 dní). Dočasně, v souvislosti s epidemií koronaviru jsou upraveny podmínky, ale hlavně pro děti, které chodí do školy.

Kromě toho existuje ještě dávka dlouhodobé ošetřovné. Na tuto dávku je nárok po delší dobu. U obou dávek ale platí, že je určena primárně pro zaměstnance (slouží jako náhrada mzdy v době, kdy zaměstnanec nemůže pracovat z důvodu péče o jinou osobu).

Vzhledem k tomu, že píšete, že jste starobní důchodce, pak se domnívám, že na ošetřovné nárok nemáte.

Domnívám se ale, že to na co se ptáte ve svém dotazu, bude spíše sociální dávka „Příspěvek na péči“. Příspěvek na péči spadá pod sociální dávky (ošetřovné spadá pod nemocenské dávky).

Na příspěvek na péči má nárok osoba, jejíž zdravotní stav je dlouhodobě špatný a vyžaduje pomoc od jiné osoby (musí se jednat o dlouhodobý nepříznivý stav).

V takovém případě se u dané osoby posuzuje stupeň závislosti na pomoci další osoby. Jsou čtyři stupně a podle nich se liší i výše dávky:

  • I stupeň (lehká závislost) = 880 Kč za měsíc
  • stupeň (středně těžká závislost) = 4400 Kč za měsíc
  • stupeň (těžká závislost) = 8800 Kč (nebo 12 800 Kč) za měsíc
  • Stupeň (úplná závislost) = 13 200 Kč (nebo 19200 Kč) za měsíc

Příspěvek na péči se vyřizuje na Úřadu práce (podobně jako i jiné sociální dávky). Na základě podané žádosti pak pobočka Úřadu práce provede šetření. Současně je potřeba i příslušný lékařský posudek.

Podrobnější informace k příspěvku na péči najdete na webu MPSV.cz (Ministerstvo práce a sociálních věcí, pod které spadají sociální dávky)

Netroufám si posuzovat vaši konkrétní situaci. Určitě vám ale doporučím obrátit se přímo na Úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště a tam se informovat, na možnost získání této sociální dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, u zaměstnavatele jsem stále vedená jako jeho zaměstnanec. Chci se zeptat, jestli mohu pobírat ošetřovné na manžela, kterého čeká náročná operace a následná několikaměsíční rekonvalescence. Dle lékařů se předpokládá, že nebude moci několik měsíců chodit. Manžel je zaměstnaný. Je možné mít na něj ošetřovné, pokud jsem na RD s […]

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď