Ošetřovné na manželku po cévní příhodě

Prosím, chci se zeptat, zda mám nárok na ošetřovné mé manželky, která je po cévní příhodě. Je ve starobním důchodu a já také.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Milan D., 09.06.2020 15:33
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.06.2020 10:52 napsal/a:

Dobrý den,

Ošetřovné je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Standardní ošetřovné je vypláceno jako krátkodobá dávka na 9 dní (u dětí případně na 16 dní). Dočasně, v souvislosti s epidemií koronaviru jsou upraveny podmínky, ale hlavně pro děti, které chodí do školy.

Kromě toho existuje ještě dávka dlouhodobé ošetřovné. Na tuto dávku je nárok po delší dobu. U obou dávek ale platí, že je určena primárně pro zaměstnance (slouží jako náhrada mzdy v době, kdy zaměstnanec nemůže pracovat z důvodu péče o jinou osobu).

Vzhledem k tomu, že píšete, že jste starobní důchodce, pak se domnívám, že na ošetřovné nárok nemáte.

Domnívám se ale, že to na co se ptáte ve svém dotazu, bude spíše sociální dávka „Příspěvek na péči“. Příspěvek na péči spadá pod sociální dávky (ošetřovné spadá pod nemocenské dávky).

Na příspěvek na péči má nárok osoba, jejíž zdravotní stav je dlouhodobě špatný a vyžaduje pomoc od jiné osoby (musí se jednat o dlouhodobý nepříznivý stav).

V takovém případě se u dané osoby posuzuje stupeň závislosti na pomoci další osoby. Jsou čtyři stupně a podle nich se liší i výše dávky:

  • I stupeň (lehká závislost) = 880 Kč za měsíc
  • stupeň (středně těžká závislost) = 4400 Kč za měsíc
  • stupeň (těžká závislost) = 8800 Kč (nebo 12 800 Kč) za měsíc
  • Stupeň (úplná závislost) = 13 200 Kč (nebo 19200 Kč) za měsíc

Příspěvek na péči se vyřizuje na Úřadu práce (podobně jako i jiné sociální dávky). Na základě podané žádosti pak pobočka Úřadu práce provede šetření. Současně je potřeba i příslušný lékařský posudek.

Podrobnější informace k příspěvku na péči najdete na webu MPSV.cz (Ministerstvo práce a sociálních věcí, pod které spadají sociální dávky)

Netroufám si posuzovat vaši konkrétní situaci. Určitě vám ale doporučím obrátit se přímo na Úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště a tam se informovat, na možnost získání této sociální dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Evidence na úřadě práce a paragraf na dítě

-

Dobrý den, moje pracovní smlouva skončila k 31. 7. 2020. Takže jsem momentálně nezaměstnaná. Včera jsem se šla registrovat na Úřad práce a měla bych začít dostávat podporu v nezaměstnanosti. Dneska jsem ale byla s dcerou doktorky. Je nemocná. Zajímalo by mě jak je to nárokem na neschopenku na dítě, když jsem teď nezaměstnaná? Mám za to, že […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné a insolvence – provádí se srážky u ošetřovného?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se započítá do příjmu i ošetřovné. Mám insolvenci. Insolvenční správce při 3 měsíční kontrole sdělil toto: Ze součtu Vašich příjmů v měsíci dubnu ve výši 12 424,- Kč (mzda 7574,- Kč + ošetřovné 4 850,- Kč) měla být provedena srážka ve výši 2 526,- Kč. Zaměstnavatel provedl srážku […]

Zobrazit odpověď

Do kdy je nárok na ošetřovné – děti dostanou vysvědčení už v pátek

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, do kdy je vlastně nárok na ošetřovné? Děti jsem si v květnu i v červnu nechala doma. Žijeme jednom domě, s mojí starou matkou, která je už hodně nemocná. Má problémy se srdcem, a taky cukrovku, a tak jsem nechtěla nic riskovat. Četla jsem, že na ošetřovný by měl být nárok až […]

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné na dítě, když onemocní v červnu 2020

-

Dobrý den, chtěla bych se jen zeptat. Když jsem dceru poslala do školy a jeden týden jí nechám doma, z důvodu nemoci mám nárok na ošetřovné nebo už musím mít potvrzenou ošetřovačku od dětského lékaře? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď