Podpora v nezaměstnanosti po skončení práce na DPČ

Dobrý den,

dne 1. 7. 2020 jsem ukončila HPP a hned den na to jsem si našla DPČ, která mi teď končí.

Jde teď pobírat podporu v nezaměstnanosti z toho HPP?

Děkuji

Dotaz poslal/a: VP, 15.10.2020 9:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.10.2020 16:13 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti musí být splněna podmínka minimální doby účasti na důchodovém pojištění v rozsahu 12 měsíců za poslední dva roky. Nepíšete, jak dlouho jste pracovala v předchozím zaměstnání na HPP, ale budu předpokládat, že tuto podmínku splňujete.

V případě následné práce na DPČ, bude mimo jiné záležet na to, zda vám tato práce zakládala účast na důchodovém pojištění. U práce na DPČ je to v případě, že jste měla sjednán příjem vyšší než 3000 Kč měsíčně.

Co se týká výpočtu výše podpory v nezaměstnanosti, tak zde se zpravidla vychází z posledního zaměstnání.

Výjimkou jsou situace, kdy nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká započítáním náhradní doby (např. při dlouhodobé pracovní neschopnosti, po rodičovské, apod.). Tam se podpora nepočítá z posledního zaměstnání, ale na základě průměrné mzdy v ČR.

Viz paragraf 50, zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb.:

§ 50 Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci

(1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů; pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů

V případě, že by práce konaná po skončení zaměstnání na HPP nezakládala účast na důchodovém pojištění, pak by se vycházelo z příjmu, který jste měla během předcházejícího zaměstnání na HPP – viz paragraf 52:

§ 52 Uchazeči o zaměstnání, jehož poslední výdělečná činnost před podáním žádosti o podporu v nezaměstnanosti nebyla dobou důchodového pojištění, který však splnil podmínku celkové doby předchozího zaměstnání stanovenou v § 39 odst. 1 písm. a), se podpora v nezaměstnanosti stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, kterého dosáhl v posledním zaměstnání nebo jiné výdělečné činnosti, které jsou dobou důchodového pojištění. Stejně se postupuje v případech, kdy uchazeč o zaměstnání před zahájením rekvalifikace vykonával výdělečnou činnost, která není dobou důchodového pojištění.

Takže to, z čeho by se u vás nyní počítala podpora v nezaměstnanosti, bude záviset na tom, jaký byl váš příjem z práce na DPČ (zda vám u této práce vznikala účast na důchodovém pojištění).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2020:

Žádost o podporu v nezaměstnanosti pouze v místě trvalého bydliště?

-

Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat, jestli mohu o podporu v nezaměstnanosti žádat na jakémkoliv Úřadu práce. Nebo musím v místě trvalého bydliště. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Jak dlouho mohu být na nemocenské?

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím Vás informovat, jak dlouho mohu být na nemocenské, když jsem evidována na UP. V lednu to bude rok, jak jsem na nemocenské, a po celý ten čas jsem, jak říkám na UP. Děkuji za odpověď, můžete mi prosím odepsat na email Děkuji

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti po neplaceném volnu

-

Dobrý den, prodloužila jsem si rodičovský příspěvek do čtyř let věku dítěte, u zaměstnavatele jsem si vyjednala neplacené volno. Můj dotaz se týká toho, že: nastoupit zpět do zaměstnání mám 26. 10., ale nemohu z důvodu uzavřené školky. Školka je v karanténě. Mohu tedy čerpat ošetřovné? A pokud ano, budu mít nárok na podporu v […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti OSVČ při přerušení činnosti

-

Dobrý den, od května jsem se stala OSVČ, předtím jsem pracovala na smlouvu na HPP sedm měsíců. Můj dotaz zní, kdybych chtěla pozastavit činnost, zda si mohu požádat o podporu v nezaměstnanosti? Zda se započítává i doba kdy jsem nemusela platit do srpna zdravotní a sociální pojištění? A popřípadě z čeho se to vypočítá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď