Ako je to s OČR a podzimními prázdninami?

Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to s očr a podzimními prázdninami?

Som samoživiteľka a pracujem v nepretržitom provoze v systéme krátky dlhý týždeň. Od 26.10. do 1.11. mi v práci vychádza zrovna dlhý týždeň, čo znamená že by som mala pracovať Po., Ut., Pá., So., Ne.

Jenomže podľa uznesenia vlády ČR v tomno týždni nevzniká právo na očr protože se jedná o dni voľna a podzimné prázdniny.

S pôvodnými dvomi dňami by sa ešte dalo pracovať (mohla by som sa trebárs dohodnúť s babičkou) lenže tým že vláda pridala ešte tie dni voľna a zavrela školy a všichni sme pracujúci (ja, babka aj malého otec) a všetkým nám vychádzajú šichty, malého nemám kam dať. V práci mi vraj očr nebude uznané.

Čo mám teda robiť?

Ďakujem

Dotaz poslal/a: Michaela O., 22.10.2020 15:31
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.10.2020 20:04 napsal/a:

Dobrý den,

Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes zveřejnilo aktuální informace o tom, jak to bude s nárokem na ošetřovné (OČR) během posledního týdne v říjnu. Letos se to s tím, kdy je a kdy není nárok na OČR, trochu zamotalo.

Vláda sice původně tvrdila, že děti budou mít „prodloužené podzimní prázdniny“. Tomu ostatně odpovídá i rozhodnutí Ministerstva školství o tom, že 26 a 27 října jsou volné dny (neprobíhá školní výuka – ani ta distanční).

Ve výsledku se ale o podzimní prázdniny nejedná, protože vláda vydala usnesení, kterým se „zakazuje s účinností ode  dne  26.  října  2020  od  00:00  hod.  do  dne  27.  října  2020  do 23:59 hod. osobní  přítomnost  žáků  základních  a  středních  škol“.

Díky tomu je pak na ošetřovné nárok i za 26 – 27. října 2020. Nakonec tedy na ošetřovné není nárok jen za klasické podzimní prázdniny (29 - 30. října 2020).

Poslední týden v říjnu je tedy na ošeřovné nárok v těchto dnech:

Pondělí 26. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, školy jsou uzavřené nařízením vlády

Úterý 27. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, školy jsou uzavřené nařízením vlády

Středa 28. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, jedná se o státní svátek (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)

Čtvrtek 29. 10. 2020na ošetřovné NENÍ nárok, jedná se o dlouhodobě avizované podzimní prázdniny – rodič musí řešit se zaměstnavatelem např. dovolenou

Pátek 29. 10. 2020na ošetřovné NENÍ nárok, jedná se o dlouhodobě avizované podzimní prázdniny – rodič musí řešit se zaměstnavatelem např. dovolenou

Sobota 31. 10. 2020 - na ošetřovné je nárok, jedná se o víkend (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)

Neděle 1. 1. 2020 - na ošetřovné je nárok, jedná se o víkend (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)

Viz Ministerstvo práce a sociálních věcí – sekce Krizové ošetřovné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Dlouhodobé ošetřovné – na co mám nárok po 90 dnech?

-

Dobrý den, mám od 10. 3. 2023 na maminku zařízeno dlouhodobé ošetřování, do práce nechodím, protože maminka má zavedený peg, a já ji musím od 7 hodin do 22 hodin, každé 3 hodiny dávat výživu, vodu, a prášky které drtím a dávám pegem. Chci se zeptat, jsem syn, mám nárok na 90 dní, ale jestli […]

Zobrazit odpověď

Nárok babičky na ošetřovné při péči o 2 letou vnučku – matka v nemocnici

-

Dobrý den, prosím mám dotaz: Pokud dcera bude muset nastoupit z důvodu nemoci do nemocnice a doma má 2 letou dceru, se kterou je na mateřské, mám jako pracující babička nárok zůstat s vnučkou doma, na nějaké formě ošetřovného? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď