Ako je to s OČR a podzimními prázdninami?

Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to s očr a podzimními prázdninami?

Som samoživiteľka a pracujem v nepretržitom provoze v systéme krátky dlhý týždeň. Od 26.10. do 1.11. mi v práci vychádza zrovna dlhý týždeň, čo znamená že by som mala pracovať Po., Ut., Pá., So., Ne.

Jenomže podľa uznesenia vlády ČR v tomno týždni nevzniká právo na očr protože se jedná o dni voľna a podzimné prázdniny.

S pôvodnými dvomi dňami by sa ešte dalo pracovať (mohla by som sa trebárs dohodnúť s babičkou) lenže tým že vláda pridala ešte tie dni voľna a zavrela školy a všichni sme pracujúci (ja, babka aj malého otec) a všetkým nám vychádzajú šichty, malého nemám kam dať. V práci mi vraj očr nebude uznané.

Čo mám teda robiť?

Ďakujem

Dotaz poslal/a: Michaela O., 22.10.2020 15:31
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.10.2020 20:04 napsal/a:

Dobrý den,

Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes zveřejnilo aktuální informace o tom, jak to bude s nárokem na ošetřovné (OČR) během posledního týdne v říjnu. Letos se to s tím, kdy je a kdy není nárok na OČR, trochu zamotalo.

Vláda sice původně tvrdila, že děti budou mít „prodloužené podzimní prázdniny“. Tomu ostatně odpovídá i rozhodnutí Ministerstva školství o tom, že 26 a 27 října jsou volné dny (neprobíhá školní výuka – ani ta distanční).

Ve výsledku se ale o podzimní prázdniny nejedná, protože vláda vydala usnesení, kterým se „zakazuje s účinností ode  dne  26.  října  2020  od  00:00  hod.  do  dne  27.  října  2020  do 23:59 hod. osobní  přítomnost  žáků  základních  a  středních  škol“.

Díky tomu je pak na ošetřovné nárok i za 26 – 27. října 2020. Nakonec tedy na ošetřovné není nárok jen za klasické podzimní prázdniny (29 - 30. října 2020).

Poslední týden v říjnu je tedy na ošeřovné nárok v těchto dnech:

Pondělí 26. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, školy jsou uzavřené nařízením vlády

Úterý 27. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, školy jsou uzavřené nařízením vlády

Středa 28. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, jedná se o státní svátek (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)

Čtvrtek 29. 10. 2020na ošetřovné NENÍ nárok, jedná se o dlouhodobě avizované podzimní prázdniny – rodič musí řešit se zaměstnavatelem např. dovolenou

Pátek 29. 10. 2020na ošetřovné NENÍ nárok, jedná se o dlouhodobě avizované podzimní prázdniny – rodič musí řešit se zaměstnavatelem např. dovolenou

Sobota 31. 10. 2020 - na ošetřovné je nárok, jedná se o víkend (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)

Neděle 1. 1. 2020 - na ošetřovné je nárok, jedná se o víkend (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)

Viz Ministerstvo práce a sociálních věcí – sekce Krizové ošetřovné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď