Ako je to s OČR a podzimními prázdninami?

Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to s očr a podzimními prázdninami?

Som samoživiteľka a pracujem v nepretržitom provoze v systéme krátky dlhý týždeň. Od 26.10. do 1.11. mi v práci vychádza zrovna dlhý týždeň, čo znamená že by som mala pracovať Po., Ut., Pá., So., Ne.

Jenomže podľa uznesenia vlády ČR v tomno týždni nevzniká právo na očr protože se jedná o dni voľna a podzimné prázdniny.

S pôvodnými dvomi dňami by sa ešte dalo pracovať (mohla by som sa trebárs dohodnúť s babičkou) lenže tým že vláda pridala ešte tie dni voľna a zavrela školy a všichni sme pracujúci (ja, babka aj malého otec) a všetkým nám vychádzajú šichty, malého nemám kam dať. V práci mi vraj očr nebude uznané.

Čo mám teda robiť?

Ďakujem

Dotaz poslal/a: Michaela O., 22.10.2020 15:31
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.10.2020 20:04 napsal/a:

Dobrý den,

Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes zveřejnilo aktuální informace o tom, jak to bude s nárokem na ošetřovné (OČR) během posledního týdne v říjnu. Letos se to s tím, kdy je a kdy není nárok na OČR, trochu zamotalo.

Vláda sice původně tvrdila, že děti budou mít „prodloužené podzimní prázdniny“. Tomu ostatně odpovídá i rozhodnutí Ministerstva školství o tom, že 26 a 27 října jsou volné dny (neprobíhá školní výuka – ani ta distanční).

Ve výsledku se ale o podzimní prázdniny nejedná, protože vláda vydala usnesení, kterým se „zakazuje s účinností ode  dne  26.  října  2020  od  00:00  hod.  do  dne  27.  října  2020  do 23:59 hod. osobní  přítomnost  žáků  základních  a  středních  škol“.

Díky tomu je pak na ošetřovné nárok i za 26 – 27. října 2020. Nakonec tedy na ošetřovné není nárok jen za klasické podzimní prázdniny (29 - 30. října 2020).

Poslední týden v říjnu je tedy na ošeřovné nárok v těchto dnech:

Pondělí 26. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, školy jsou uzavřené nařízením vlády

Úterý 27. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, školy jsou uzavřené nařízením vlády

Středa 28. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, jedná se o státní svátek (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)

Čtvrtek 29. 10. 2020na ošetřovné NENÍ nárok, jedná se o dlouhodobě avizované podzimní prázdniny – rodič musí řešit se zaměstnavatelem např. dovolenou

Pátek 29. 10. 2020na ošetřovné NENÍ nárok, jedná se o dlouhodobě avizované podzimní prázdniny – rodič musí řešit se zaměstnavatelem např. dovolenou

Sobota 31. 10. 2020 - na ošetřovné je nárok, jedná se o víkend (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)

Neděle 1. 1. 2020 - na ošetřovné je nárok, jedná se o víkend (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)

Viz Ministerstvo práce a sociálních věcí – sekce Krizové ošetřovné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – žena na RD v nemocnici

-

Dobrý den, jsem na RD s ročním dítětem a jsem momentálně hospitalizovaná. O dítě se musí postarat manžel. Má nárok na ošetřovné na dítě? Kdo ošetřovné vystavuje? Pediatr, nemocnice? Nebo má být ošetřovné přímo na mě? Děkuji

Zobrazit odpověď