Výpočet nemocenské ve zkušební době
Dobrý den,
Nastoupila jsem do nového zaměstnání, ale už po pár týdnech jsem onemocněla a jsem na neschopence. Zajímalo by mě, z čeho se bude počítat neschopenka, když v zaměstnání pracuji teprve krátkou dobu, takže jsem ještě nedostala ani první výplatu?
Děkuji za radu
Dobrý den,
Během pracovní neschopnosti máte postupně nárok na dvě různé dávky v souvislosti s nemocenskou.
Nejprve je to náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele, kterou dostáváte prvních 14 dní za skutečně neodpracované hodiny/směny. Od 15 dne pak máte nárok na nemocenské dávky, které již vyplácí stát (ČSSZ), a jsou za kalendářní dny.
U náhrady mzdy za nemoc od zaměstnavatele a u nemocenských dávek je trochu jiný výpočet.
To, že jste zatím ve zkušební době, a zatím nedostala žádnou výplatu, není až tak podstatné. Na náhradu mzdy i nemocenské dávky máte nárok už jen tím, že jste zaměstnaná (a tím i účastníkem nemocenského pojištění).
Náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele se počítá na základě průměrné hrubé hodinové mzdy (průměrný výdělek). Ten se obvykle počítá z předchozího kalendářního čtvrtletí.
Pokud jste předchozí kalendářní čtvrtletí neodpracovala celé, pak se případně použije jen část období – od začátku pracovního poměru do konce kalendářního čtvrtletí.
Pokud jste v předchozím kalendářním čtvrtletí neodpracovala alespoň 21 dní, pak se pro výpočet použije pravděpodobný výdělek – tj. může se vycházet i z příjmu, který byste získala, pokud byste pracovala dostatečně dlouhou dobu, přičemž by se mělo přihlížet k tomu, jaký příjem je obvyklý pro danou pracovní pozici na daném pracovišti.
Viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 354 a 355:
§ 354
(1) Není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí.
(2) Průměrný výdělek se zjistí k prvnímu dni kalendářního měsíce následujícího po rozhodném období.
(3) Při vzniku zaměstnání v průběhu předchozího kalendářního čtvrtletí je rozhodným obdobím doba od vzniku zaměstnání do konce kalendářního čtvrtletí.
§ 355
(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek.
(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.
U nemocenských dávek od 15 dne pracovní neschopnosti je to trochu jinak. Tam výpočet vychází z denního vyměřovacího základu. Ten se obvykle stanovuje na základě posledních 12 měsíců v aktuálním zaměstnání.
Pokud v zaměstnání pracujete kratší dobu, pak se pro stanovení denního vyměřovacího základu použije doba od začátku zaměstnání do konce měsíce, který předcházel měsíci, ve kterém jste onemocněla.
Pokud onemocníte ve stejném měsíci, jako bylo zahájeno zaměstnání, pak je vyměřovací základ vypočítán z pravděpodobného výdělku, nebo se může vycházet i z příjmů v minulosti.
Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/20006 Sb., paragraf 18:
(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.
(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.
(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, považuje se za denní vyměřovací základ jedna třicetina započitatelného příjmu, kterého by zaměstnanec pravděpodobně dosáhl v tomto kalendářním měsíci. Jde-li o zaměstnání malého rozsahu nebo o zaměstnání na základě dohody o provedení práce, považuje se v tomto případě za denní vyměřovací základ jedna třicetina vyměřovacího základu zaměstnance dosaženého v tomto kalendářním měsíci.
(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.
Zařazeno v: Denní vyměřovací základ u nemocenské, Jak se dá zvýšit nemocenská?, Jak se počítá nemocenská, Kdo má nárok na nemocenskou, Kdo platí nemocenskou, Kdo platí nemocenskou během karantény?, Kdy chodí nemocenská na účet?, Nárok na podporu v nezaměstnanosti po zkušební době, Nemocenská ve zkušební době, Ukončení pracovního poměru ve zkušební době, Výpočet nemocenské po skončení zaměstnání, Výpočet nemocenské v novém zaměstnání, Výpověď ve zkušební době
Další dotazy ze sekce Nemocenská:
Nemocenská po ukončení podpůrčí doby
-Dobrý den, Již v únoru mi skončila podpůrčí doba, tzn. další nárok mam po odpracovaných 190 dnech. A má teda otázka zní, když již nemam podpůrčí dobu a náhodou bych musel jít na krátkodobou nemocenskou (nemoc), budou mi vyplaceny peníze prvních 14 dnů, které platí zaměstnavatel? Jelikož podpůrčí doba se počítá od 15 dne na […]
Zobrazit odpověďNemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?
-Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]
Zobrazit odpověďBrigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?
-Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?
Zobrazit odpověďRozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce
-Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Kreditní karta ihned bez doložení příjmu. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Rychlé půjčky 60000 Kč. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
6.5.2022
Z čeho se vypočítá podpora při výpovědi ve zkušební době -
5.5.2022
Možnost doplacení sociálního pojištění kvůli důchodu -
3.5.2022
Nemocenská po ukončení podpůrčí doby -
3.5.2022
Dotaz na trvalé bydlení – bez nájemní smlouvy -
1.5.2022
Hlavní pracovní poměr a brigáda – pojištění a daně -
28.4.2022
Musím platit výživné, i když dítě ukončilo studium? -
27.4.2022
Rodina a 5 dětí – máme nárok na nějaké sociální dávky? -
25.4.2022
Nárok na odstupné při výpovědi dohodou – smlouva na dobu určitou -
15.4.2022
Insolvenční srážky z nemocenské – kolik mi má zůstat? -
10.4.2022
Žádost o příspěvek v nezaměstnanosti a živnostenský list
Online kalkulačky
- Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka: Výpočet starobní důchod – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka ošetřovné 2021
- Kalkulačka přídavky na dítě 2022
- Kalkulačka exekuce na mzdu od 1. 1. 2021
- Kalkulačka PPM: Mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka nemocenská 2021
- Kalkulačka výpočet životní minimum od 1. 4. 202
- Kalkulačka porodné 2022
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2021
Užitečné informace
- Kalkulačka: Výpočet nemocenské během neschopenky od 1. 1. 2022
- Příspěvek na bydlení 2022
- Mateřská 2022
- Kalkulačka: Výpočet podpora v nezaměstnanosti 2021
- Náhrada mzdy za prvních 14 dní v roce 2021
- Hmotná nouze 2021
- Výživné a alimenty na dítě 2022
- Sociální dávky pro matku samoživitelku
- Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2022?
- Výpočet příspěvku na bydlení 2022
Potřebujete peníze?
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet