Budu mít nárok na porodné na dvojčata – narodí se leden 2022?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat – máme 2 letého chlapečka, a v lednu 2022, by se nám měla narodit dvojčata.

V jaké výši, bude prosím porodné? Četla jsem, že na druhé dítě, má být porodné 10 000 Kč, ale zase tam psali, že na dvojčata je to 23 000 Kč. Jak se to řeší v případě, že druhé dítě jsou dvojčata?

Spočítala jsem si, že příjem rodiny, by neměl být vyšší, než 2,7 násobek životního minima, tj. 23 544 Kč, což bychom myslím měli těsně splnit.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana P., 18.11.2021 13:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.11.2021 14:33 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky pro nárok na porodné (a jeho výše), jsou stanoveny příslušným zákonem – zákon číslo 117/1995 Sb., zákon o státní sociální podpoře.

Tento zákona, ale nezná nic jako „porodné na dvojčata“. V zákoně je pouze řečeno, že porodné na první narozené dítě ženy je 13 000 Kč, a porodné na druhé narozené dítě ženy je 10 000 Kč.

Pokud jste někde četla, že porodné na dvojčata je 23 000 Kč, pak je to zjednodušené vyjádření. Platí to pouze v případě, že dvojčata jsou současně vaše první a druhé dítě.

Ve vašem případě, pokud se vám nyní má narodit vaše druhé a třetí dítě, budete mít nárok na porodné jen u toho dítěte, které se narodí první (ani dvojčata se nenarodí „současně“, ale jedno z nich je obvykle o pár minut starší, a to bude vaše druhé dítě). Budete mít případně nárok, jen na 10 000 Kč.

Viz paragraf 44 a 46, zákon o státní sociální podpoře:

§ 44

Podmínky nároku na porodné 

(1) Nárok na porodné má žena, která porodila své první nebo druhé živé dítě, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70.

§ 46

Výše a výplata porodného

 (1) Výše porodného činí 13000 Kč na první dítě a 10000 Kč na druhé dítě.

Co se týká podmínky, že příjem nesmí překročit 2,7 násobek životního minima, pak se to počítá trochu jinak, než uvádíte ve svém dotazu. Vy jste zřejmě do částky 23 554 Kč zahrnula pouze vás + manžela + současné dvouleté dítě.

Životní minimum, podle kterého se posuzuje nárok na porodné, by už ale mělo zahrnovat obě další narozené děti. Tj. mělo by se jednat o životní minimum pro dvě dospělé osoby + 3 děti do 6 roků = 12 660 Kč (3550 + 3200 + 1970 + 1970 + 1970). Takže 2,7 násobek pro nárok na porodné je 34 182.

Pokud jsou vaše průměrné měsíční příjmy nižší, pak byste měli mít nárok. Pokud se dvojčata narodí v lednu 2022, pak se posuzují příjmy za říjen 2021 až prosinec 2021.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky 2022 – jsem těhotná a nezaměstnaná

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná. Momentálně jsem nezaměstnaná a myslím, že ani z důvodu těhotenství nebudu. Nejsem vedená na úřadu práce, zdravotní pojištění si platím. Bydlím v pronájmu s přítelem. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na nějaké příspěvky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné – s otcem dítěte nežijeme

-

Dobrý den, mám dotaz, ohledně nároku na porodné. Jsem nyní těhotná, ale žiju sama, a tak to bude i po narození dítěte. Otce chci nechat zapsat do rodného listu, ale nebydlíme spolu a ani to neplánujeme. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na porodné, a jak se to bude počítat? Předem děkuji

Zobrazit odpověď