Daňová vratka – vrácení daňového bonusu za dítě?

Dobrý den,

manžel je od 12. 2. 2020 na nemocenské, čerpá nemocenské dávky (výdělek za leden byl  18.000 Kč hrubého).

Může v ročním zúčtování daně uplatňovat slevu na dítě, případně daňový bonus, když od února čerpal nemocenské dávky

Děkuji

Dotaz poslal/a: Kašparová, 14.01.2021 17:44
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.01.2021 14:45 napsal/a:

Dobrý den,

Aby vznikl nárok na vrácení daňového přeplatku (daňový bonus,) při uplatnění slevy na dítě, tak je potřeba v příslušném zdaňovacím období dosáhnout hranice minimálního příjmu.

Viz zákon číslo 586/1992 (Zákon o daních z příjmů), paragraf § 35c:

(4) Daňový bonus může uplatnit poplatník, který ve zdaňovacím období měl příjem podle § 6 nebo 7 alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy. Do těchto příjmů se nezahrnují příjmy od daně osvobozené, příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně s výjimkou příjmů, u nichž se uplatní postup dle § 36 odst. 6 nebo 7 a příjmy, které jsou podle § 38f vyjmuty ze zdanění.

V roce 2020 byla minimální mzda 14 600 Kč, nárok na daňový bonus je tedy při ročním příjmu 87 600 Kč za rok 2020 (v roce 2021 je minimální mzda 15 200, limitem pro rok 2021 bude 91200 Kč).

Vzhledem k tomu, že váš manžel byl po většinu roku v pracovní neschopnosti a dostával nemocenské dávky (což není příjem ve smyslu výše uvedeného ustanovení), pak nesplňuje podmínku dosažení hranice minimálního příjmu.

Pokud by si manžel v daňovém přiznání uplatnil slevu na dítě, tak to bude zbytečné. Nárok na daňový bonus mu nevznikne.

Pokud tedy máte tuto možnost, měla byste si daňovou slevu na dítě uplatnit spíše vy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Péče o dítě do 7 let věku a příjem z pronájmu

-

Dobrý den, nyní pečuji o dítě do 7 let věku.  Zdravotní pojišťovna, za mě hradí zdravotní pojištění a sociální pojištění je dobrovolné. Za nedlouho začnu pronajímat byt a také, pracuji na dohodu v době, kdy dcera navštěvuje školku. Zajímám mě, zda mohu mít příjem z pronájmu a zároveň být vedena, jako pečující o dítě do […]

Zobrazit odpověď

HPP a OSVČ – jak je to s placením daní?

-

Dobrý den, jmenuji se Radek a chtěl bych se zeptat, jak je to s placením daní. Jsem zaměstnán na HPP s částkou 20 000 Kč – čistý příjem z práce. Pokud si založím OSVČ na truhláře, podlaháře a volná živnost, jak je to s placením daní pokud bych měl účetní, která by mi vyřizovala daně jak […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a konec pracovní smlouvy

-

Dobrý den, 31. 5. 2021 mi skončila pracovní smlouva. Byl jsem ale touto dobou už 2 měsíce na nemocenské, kterou mi lékař ukončil ve středu 9. 6. 2021. Následující den, jsem byl u bývalého zaměstnavatele pro papíry o ukončení zaměstnání, na úřad práce jsem šel v pondělí 14. 6. 2021 Nedávno jsem dostal rozhodnutí o […]

Zobrazit odpověď

Co můžu dělat po skončení rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, v červenci mi končí rodičovská dovolená. Dítě dovrší 5.7.2021 4 let. Končí mi tedy RD přesně v tento den? Ráda bych však zůstala nadále doma – ženou v domácnosti. Jaké mám povinnosti a možnosti – kam se nahlásit, co si platit nebo co mi může být placeno? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď