Druhá neschopenka, po odpracování 3 měsíců v zaměstnání

Dobrý den,

jsem zaměstnán 12 let a  v roce 2019 od 4. 7. 2019 – 30. 9. 2020 jsem  byl v pracovní neschopnosti.

Od 1. 10. 2020 jsem byl v zaměstnání a byl se mnou ukončen pracovní poměr dohodou k 31. 12. 2020 tj. 3 měsíce.

Od 2. 1. 2021 mám novou pracovní neschopnost, po operaci ruky.

Moje otázka je, jak dlouho mohu pobírat nemocenské dávky. Celý rok, nebo jen 3 měsíce, které jsem odpracoval?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Miroslav, 06.01.2021 16:31
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.01.2021 10:54 napsal/a:

Dobrý den,

Za obvyklých podmínek je maximální doba pracovní neschopnosti s nárokem na nemocenské dávky (placené neschopenky) v délce 380 dní. V oprávněných případech, pak může být tato doba postupně prodloužena až o dalších 350 dní.

Pokud jste ale před tím byl delší dobu v pracovní neschopnosti, a vyčerpal celou dobu 380 dní, během předchozí pracovní neschopnosti, tak následně máte nárok jen na kratší dobu.

Je to tak, že od data zahájení nové neschopenky, se postupuje dále do minulosti o 380 dní. Pokud v těchto předchozích 380 dnech, byla jiná pracovní neschopnost, pak se dny na neschopence odečtou.

Tj. ano. Ve výsledku je to, že pokud jste po skončení předchozí neschopenky pracoval jen 92 dní (započítávají se kalendářní dny), tak nyní budete mít nárok na nemocenské dávky jen po tuto dobu.

Abyste měl nárok opět na celých 380 dní, pak byste po skončení předchozí neschopenky musel pracovat alespoň půl roku (190 dní).

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 26:

§ 26

(1) Podpůrčí doba u nemocenského začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 15. kalendářním dnem nařízené karantény a končí dnem, jímž končí dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa, pokud nárok na nemocenské trvá až do tohoto dne; podpůrčí doba však trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény, pokud se dále nestanoví jinak. V období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 podpůrčí doba začíná 22. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 22. kalendářním dnem nařízené karantény. 

(2) Vznikl-li nárok na nemocenské z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, započítávají se do podpůrčí doby uvedené v odstavci 1 doby předchozích dočasných pracovních neschopností, pokud spadají do období 380 kalendářních dnů před vznikem dočasné pracovní neschopnosti; tento zápočet se provede i v případě, že předchozí dočasná pracovní neschopnost byla uznána pro jinou pojištěnou činnost. Předchozí období dočasné pracovní neschopnosti se započítávají do podpůrčí doby, i když při nich nemocenské nenáleželo. Věta první a druhá se nepoužije v případě, kdy pojištěná činnost trvala aspoň 190 kalendářních dnů od skončení poslední dočasné pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Výpočet nemocenské v novém zaměstnání – z čeho se počítá?

-

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně výpočtu nemocenské: Od ledna jsem nastoupila do nového zaměstnání. Před tím jsem byla na rodičovské. Moje zaměstnání hned po rodičovské skončilo. Nechtěla jsem se tam vracet, takže jsme se dohodli na ukončení pracovního poměru ke konci rodičovské. A já následně nastoupila do nové práce. V novém zaměstnání mě ale trápí […]

Zobrazit odpověď

Je lepší podpora od Úřadu práce nebo neschopenka

-

Dobrý den, měla bych dotaz: Bude mi teď v únoru 2021, končit mateřská dovolená, kterou jsem měla na 3 roky. A zjistila jsem, že jsem otěhotněla. Tak se chci zeptat, jestli je lepší jít na neschopenku (marodit) anebo se nahlásit na Úřad práce a brát podporu? A kdybych byla na ÚP, jestli pak po další mateřské […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru v době pracovní neschopnosti

-

Dobrý den, 25. srpna 2020 jsem nastoupila na pracovní neschopnost kvůli těhotenství, na mateřskou nastupuji 4. února 2021, ale dne 30. listopadu 2020 mi skončila smlouva na dobu určitou. Stále mi trvá pracovní neschopnost, mám i přesto nárok na vyplacení nemocenské nebo mi dnem ukončení pracovní smlouvy skončil i nárok na vyplácení nemocenské?

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru a následná nemocenská (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně ukončení pracovního poměru na dobu určitou v těhotenství. Smlouva na dobu určitou mi končí 31. 1. 2021. Jsem ve 4. měsíci těhotenství a má lékařka mi chce vypsat nemocenskou. Nevím, zda si ji nechat napsat ještě před skončením pracovního poměru nebo první den nezaměstnanosti. Musím se hlásit na pracovní úřad, […]

Zobrazit odpověď