Druhá neschopenka, po odpracování 3 měsíců v zaměstnání

Dobrý den,

jsem zaměstnán 12 let a  v roce 2019 od 4. 7. 2019 – 30. 9. 2020 jsem  byl v pracovní neschopnosti.

Od 1. 10. 2020 jsem byl v zaměstnání a byl se mnou ukončen pracovní poměr dohodou k 31. 12. 2020 tj. 3 měsíce.

Od 2. 1. 2021 mám novou pracovní neschopnost, po operaci ruky.

Moje otázka je, jak dlouho mohu pobírat nemocenské dávky. Celý rok, nebo jen 3 měsíce, které jsem odpracoval?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Miroslav, 06.01.2021 16:31
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.01.2021 10:54 napsal/a:

Dobrý den,

Za obvyklých podmínek je maximální doba pracovní neschopnosti s nárokem na nemocenské dávky (placené neschopenky) v délce 380 dní. V oprávněných případech, pak může být tato doba postupně prodloužena až o dalších 350 dní.

Pokud jste ale před tím byl delší dobu v pracovní neschopnosti, a vyčerpal celou dobu 380 dní, během předchozí pracovní neschopnosti, tak následně máte nárok jen na kratší dobu.

Je to tak, že od data zahájení nové neschopenky, se postupuje dále do minulosti o 380 dní. Pokud v těchto předchozích 380 dnech, byla jiná pracovní neschopnost, pak se dny na neschopence odečtou.

Tj. ano. Ve výsledku je to, že pokud jste po skončení předchozí neschopenky pracoval jen 92 dní (započítávají se kalendářní dny), tak nyní budete mít nárok na nemocenské dávky jen po tuto dobu.

Abyste měl nárok opět na celých 380 dní, pak byste po skončení předchozí neschopenky musel pracovat alespoň půl roku (190 dní).

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 26:

§ 26

(1) Podpůrčí doba u nemocenského začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 15. kalendářním dnem nařízené karantény a končí dnem, jímž končí dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa, pokud nárok na nemocenské trvá až do tohoto dne; podpůrčí doba však trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény, pokud se dále nestanoví jinak. V období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 podpůrčí doba začíná 22. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 22. kalendářním dnem nařízené karantény. 

(2) Vznikl-li nárok na nemocenské z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, započítávají se do podpůrčí doby uvedené v odstavci 1 doby předchozích dočasných pracovních neschopností, pokud spadají do období 380 kalendářních dnů před vznikem dočasné pracovní neschopnosti; tento zápočet se provede i v případě, že předchozí dočasná pracovní neschopnost byla uznána pro jinou pojištěnou činnost. Předchozí období dočasné pracovní neschopnosti se započítávají do podpůrčí doby, i když při nich nemocenské nenáleželo. Věta první a druhá se nepoužije v případě, kdy pojištěná činnost trvala aspoň 190 kalendářních dnů od skončení poslední dočasné pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď