Důchodové pojištění při práci na poloviční úvazek

Dobrý den. Sedm let jsem pracovala na půl úvazku u soukromnice v potravinách.

Jak se započítává půl úvazku na důchod: jako kdybych pracovala na celý úvazek nebo jinak.

Zdravotní a sociální za mě platila. Mám i důchodové potvrzení.

Díky

Dotaz poslal/a: Ramona, 23.02.2021 16:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.02.2021 13:43 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na důchod, musíte mít nějakou minimální „odpracovanou“ dobu (účast na důchodovém pojištění).

Pokud pracujete v nějakém zaměstnání, kde za vás zaměstnavatel odvádí sociální pojištění (které v sobě zahrnuje důchodové pojištění), pak se vám tato doba započítává jako účast na důchodovém pojištění.

Doba účasti na důchodovém pojištění buď je, nebo není. Není to tak, že při polovičním úvazku by se vám započítávala jen jedna polovina „odpracované“ doby nebo něco podobného. Tj. doba práce na poloviční úvazek se vám počítá v celém rozsahu (7 roků jak píšete v dotazu).

Pochopitelně, při práci na poloviční úvazek, máte zpravidla nižší vyměřovací základ, což pak má vliv na výpočet výše důchodu.

 

Zařazeno v: , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Započítává se doba na Úřadu práce do důchodu?

-

Dobrý den, chci se zeptat, když jsem vedena na úřadu práce, započítává se tato doba do důchodu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Neschopenka po skončení zaměstnání a nárok na důchod

-

Dobrý den, odpracovala jsem 35 let u jedné firmy od maturity včetně dvou mateřských, dostala výpověď, šla na neschopenku na 2 měsíce, pak nová práce, kde mi po 14 dnech zrušili pracovní poměr. V ochranné lhůtě 7 dnů jsem nastoupila na neschopenku, čeká mne asi operace, dejme tomu, že budu doma třeba 1 rok. Započítává […]

Zobrazit odpověď

Ověření nároku na kompenzační bonus – invalidní důchodce

-

Dobrý den jsem invalidní důchodce a OSVČ mám jako vedlejší činnost. V zákoně se hovoří, že musím být OSVČ dle důchodového pojištění. Dobrovolně jako OSVČ neplatím sociální pojištění a můj čistý příjem za rok 2020 činil 79.000,–Kč, čímž mi nevznikla povinnost platit sociální pojištění. Jsem přesto subjektem kompenzačního bonusu?

Zobrazit odpověď

Nemocenská po skončení pracovní ho poměru na dobu určitou započtení do důchodového pojištění

-

Dobrý den, nastoupila jsem na pracovní neschopenku v prosinci 2018. Během nemocenské mi skončil pracovní poměr na dobu určitou 28. 2. 2019. Nemocenskou jsem sice pak dostávala z OSSZ, ale nevěděla jsem, jestli se mi tato doba po skončení pracovního poměru započítá do evidenční doby důchodového pojištění. Neschopenka trvala do prosince 2019. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď