Kompenzační bonus při rodičovském příspěvku

Dobrý den, od konce roku 2017 pobírám rodičovský příspěvek. Živnost mám stále otevřenou a to na manikúru a nehtovou modeláž, ale pouze jako pochůzkář do domu.

Do konce roku 2020 jsem nevykazovala žádnou činnost. Od ledna 2021 jsem si začala přivydělávat. Jelikož to zákon dovoloval.

Od 1.3.2021 je tato možnost zakázána. Mám tedy prosím možnost si zažádat o kompenzační bonus. Pokud ano, jak prokážu příjmy.

Předem Vám děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Tereza, 04.03.2021 18:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.03.2021 18:40 napsal/a:

Dobrý den,

Předpokladem pro nárok na kompenzační bonus, podle aktuálních podmínek pro rok 2021 (zákon číslo 95/2021 Sb.) je to, že vaše podnikatelská činnosti byla „významně dotčena“.

V zákoně je pak stanoveno, že činnost se považuje za „významně dotčenou“, pokud došlo k poklesu příjmu, alespoň o 50%

Viz paragraf 8, zákon číslo 95/2021 Sb.:

(1) Činnost se považuje za významně dotčenou, pokud výše příjmů odpovídajících tržbám z prodeje výrobků, zboží a služeb plynoucích z této činnosti nepřekročila ve srovnávaném období 50 % průměrné měsíční výše těchto příjmů plynoucích z téže činnosti ve srovnávacím období.

Pro kompenzaci za únor 2021, je srovnávacím obdobím listopad 2018 až leden 2019 nebo listopad 2019 až leden 2020.

Pro kompenzaci za březen 2021, je srovnávacím obdobím prosinec 2018 až únor 2019 nebo prosinec 2019 až únor 2020.

Pokud jste ani v jednom ze srovnávacích období, neměla z „omezené“ činnosti, žádné tržby z prodeje služeb, pak se ani při nulových příjmech v aktuálním období, tato činnost nedá považovat za významně dotčenou. Alespoň tedy podle podmínek, které stanovuje aktuální zákon.

Další podmínkou pro nárok na kompenzační bonus je pak to, že příjem z omezené činnosti, musel být vaším převažujícím zdrojem příjmu ve srovnávacím (nebo případně rozhodném období). Pokud jste ve srovnávacím nebo rozhodném období neměla z této činnosti žádné příjmy, pak by opět nevznikal nárok na kompenzační bonus.

Viz paragraf 6, zákon číslo 95/2021 Sb.:

(2) Předmětem kompenzačního bonusu v případě subjektu kompenzačního bonusu podle § 2 je výkon činnosti podle odstavce 1 pouze, pokud se jedná o subjekt, u něhož převažující část příjmů ve srovnávacím období bezprostředně pocházela z jedné nebo více těchto činností; přitom se zohlední pouze příjmy podle § 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů.

(4) Pro splnění podmínky podle odstavců 2 a 3 lze namísto

a) převažující části příjmů zohlednit převažující část přidané hodnoty pocházející z dané činnosti a

b) srovnávacího období použít rozhodné období.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď