Mám nárok na mateřskou dovolenou?

Dobrý den, potřebovala bych se nevím, kde zjistím, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou.

Pracovala jsem se na smlouvu určitou v jedné práci od 5.5.2020 do 23.7.2020. Po té jen nějaké brigády, a po té jsem byla na ÚP od 26.8.2020 do 17.11.2020. Po té jsem šla do práce na smlouvu určitou od 18.11.2020 do 31.5.2021 .

Nevíte prosím jestli mám nárok nebo ne nevím jestli se ty dvě práce na dobu určitou počítají do těch potřebných 270 dní jestli není nějaký problém v ÚP?

Vychází mi to 275 dní, ale nevím jestli tady nebude nějaký problém a jestli se počítají všechny dny od-dokonce smlouvy bez nějakých problémů vedlejších.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Tereza Š., 31.3.2021 11:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01,04,2021 10:37 napsal/a:

Dobrý den,

Je potřeba rozlišovat mezi mateřskou dovolenou a peněžitou pomocí v mateřství:

  • Mateřská dovolená, je pracovní volno bez náhrady mzdy, které vám poskytuje zaměstnavatel. Nárok na mateřskou dovolenou budete mít, pokud v době před porodem (6-8 týdnů) a následně i po porodu, budete zaměstnaná. Pak vám podle zákoníku práce, musí zaměstnavatel poskytnout mateřskou dovolenou (zde účast na nemocenském pojištění v zásadě nehraje žádnou roli).
  • Peněžitá pomoc v mateřství je dávka nemocenského pojištění, na kterou je nárok po dobu 28 týdnů (u dvojčat 37 týdnů), v době před porodem a po porodu. Nárok na PPM, je při splnění příslušných podmínek (zde je podstatná, mimo jiné, účast na nemocenském pojištění).

U peněžité pomoci v mateřství je podmínka, že v době nástupu na PPM, musíte mít alespoň 270 kalendářních dní, účasti na nemocenském pojištění, v předchozích dvou letech.

Termín nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, je v době 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu.

Doba účasti na nemocenském pojištění, vám vzniká například v zaměstnání, pokud se jedná o zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění.

Účast na nemocenském pojištění nevzniká například při práci na DPP, pokud je příjem nižší než 10 000 Kč měsíčně. Nemusí vznikat ani při práci na DPČ, pokud je příjem pod 3500 Kč (v roce 2020 pod 3000 Kč).

U vámi zmíněných zaměstnání, tedy záleží na tom, o jakou formu zaměstnání se jednalo (a jaké byly případně výše příjmy, pokud to byla práce na DPP nebo DPČ):

  • V zaměstnání od 5. 5. 2020 do 23. 7. 2020, jste mohla získat 80 dní účasti na nemocenském pojištění
  • V zaměstnání od 18. 11. 2020 do 31. 5. 2020, můžete získat až 195 dní účasti na nemocenském pojištění

V součtu by to tedy dávalo vámi zmiňovaných 275 dní účasti na nemocenském pojištění.

Pro splnění podmínky účasti na nemocenském pojištění, se vám počítají doby pojištění, v období předchozích 2 roků, před nástupem na PPM – započítají se vám všechna zaměstnání. To že jste mezi nimi byla vedená na Úřadu práce, nehraje žádnou roli. Viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

(5) Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2, započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou. Je-li zároveň uplatněn nárok na peněžitou pomoc v mateřství z jednoho nebo více pojištění, ve kterých je splněna podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2, a z pojištění, v němž není splněna tato podmínka, započtou se pro splnění této podmínky v pojištění, v němž tato podmínka splněna nebyla, jen ty dny v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, v nichž trvala účast na pojištění v 270 dnech souběžně v takovém počtu pojištění, z nichž je nárok na peněžitou pomoc v mateřství uplatňován. Není-li podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2 splněna ve více pojištěních, započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství jen u toho pojištění, v němž je nejvyšší denní vyměřovací základ; přitom platí postup podle věty první a druhé.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, byste tedy mohla mít, za předpokladu, že vám nástup na PPM vychází po 26. 5. 2021.

V dotazu nepíšete, kdy máte případně očekávaný termín porodu. Pokud by měl být nástup na PPM  před 26. 5. 2021, tak by vám nárok na PPM nevznikal.

Další podmínkou, pro nárok na PPM, je to, že v době nástupu na PPM jste zaměstnaná (účastník nemocenského pojištění), nebo případně v ochranné době.

Ochranná doba může být až 180 dní, po skončení zaměstnání (ve kterém jste již byla těhotná).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Musím platit výživné, i když dítě ukončilo studium?

-

Dobrý den, dcera přítele (16let) ukončila studium a momentálně nikde nepracuje. Musí přítel platit výživné?

Zobrazit odpověď

Předčasný návrat do zaměstnání z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, prosím o informaci: Paní, která si písemně požádala o poskytnutí rodičovské dovolené do 3 let věku 2. dítěte tj. do 24. 5. 2024, se chce najednou od 1. 6. 2022 vrátit zpět do nepřetržitého provozu 12-ti hodinových směn, včetně nočních, jako pracovnice v sociálních službách (pro těžce zdravotně postižené). Na můj dotaz, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM na druhé dítě v roce 2022 a dočerpání rodičovského příspěvku

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně PPM. První dítě se mi narodilo v srpnu 2020. Nárok na mateřskou jsem měla jen díky tomu, že jsem v únoru 2020, úspěšně absolvovala vysokou školu a v březnu hned nastoupila do práce. Druhé dítě čekám na konec července 2022. A můj dotaz zní, zda mám nárok na mateřskou nebo […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené a narození druhého dítěte – jaké jsou možnosti?

-

Dobrý den, chtěla bych se informovat. Když bych měla termín porodu až po vyčerpání rodičovské dovolené (kterou mám na 3 roky). Prvnímu dítěti budou 3 roky 18. 1. 2023. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Jak se dále postupuje? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď