Můžou čerpat na stejné dítě oba rodiče rodičovskou dovolenou?

Dobrý den,

v současné době jsem vedena na rodičovské dovolené u zaměstnavatele 1 (pro srozumitelnost ho značím 1).

Na rok chci se přestěhovat a v novém bydlišti jsem si našla práci u zaměstnavatele 2. V této době budu ukončovat rodičovský příspěvek a převádět jej na manžela a on nastoupí ve své práci rodičovskou dovolenou.

Chci se zeptat, zda je možné, abych u zaměstnavatele 1, byla pořád vedená na rodičovské dovolené (ráda bych se tam za rok vrátila) i když bude na rodičovské dovolené manžel na stejné dítě nebo si mám domluvit u zaměstnavatele 1 neplacené volno, nebo musím pracovní poměr ukončit, když budu mít na rok zaměstnavatele 2?

Případně jestli tuto skutečnost vůbec musím zaměstnavateli 1 hlásit, kdybych se vrátila do práce do věku 3 let dítěte.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Markéta, 05.06.2021 14:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.06.2021 19:04 napsal/a:

Dobrý den,

Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená, jsou dvě rozdílné věci, a platí zde odlišné podmínky.

Zatímco rodičovský příspěvek, může čerpat pouze jeden z rodičů (je možnost změny v průběhu čerpání), pro rodičovskou dovolenou žádné omezení neplatí.

Rodičovská dovolená, je neplacené volno, které vám poskytuje zaměstnavatel. Je to tedy pouze ve vztahu zaměstnanec – zaměstnavatel. To jestli druhý rodič pracuje, nepracuje a je nezaměstnaný, nebo nepracuje a na rodičovské dovolené, nehraje žádnou roli.

Rodičovská dovolená, je definována v zákoníku práce (zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 196) takto:

§ 196 Rodičovská dovolená

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Následně je v paragrafu 198, explicitně uvedeno, že rodičovskou dovolenou, mohou oba rodiče čerpat současně:

§ 198 Společné ustanovení o mateřské a rodičovské dovolené

1) Mateřskou a rodičovskou dovolenou jsou zaměstnankyně a zaměstnanec oprávněni čerpat současně.

Jinak dále platí, že v zásadě ani důvod, abyste převáděla rodičovský příspěvek na manžela. Na rodičovský příspěvek, máte nárok, i když budete mít během rodičovské dovolené nějaký příjem (zaměstnání, brigáda, podnikání).

Na rodičovský příspěvek je nárok, i když po skončení rodičovské dovolené nastoupíte zpět do zaměstnání.

Může jej pochopitelně čerpat manžel, ale není to nezbytně nutné. Můžete jej klidně čerpat i vy, a při tom chodit do zaměstnání 2.

Zaměstnavateli 1 nemusíte nic hlásit (výjimkou by byla situace, pokud byste například měla v pracovní smlouvě nějakou konkurenční doložku, nebo jiné omezení).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď