Můžou čerpat na stejné dítě oba rodiče rodičovskou dovolenou?

Dobrý den,

v současné době jsem vedena na rodičovské dovolené u zaměstnavatele 1 (pro srozumitelnost ho značím 1).

Na rok chci se přestěhovat a v novém bydlišti jsem si našla práci u zaměstnavatele 2. V této době budu ukončovat rodičovský příspěvek a převádět jej na manžela a on nastoupí ve své práci rodičovskou dovolenou.

Chci se zeptat, zda je možné, abych u zaměstnavatele 1, byla pořád vedená na rodičovské dovolené (ráda bych se tam za rok vrátila) i když bude na rodičovské dovolené manžel na stejné dítě nebo si mám domluvit u zaměstnavatele 1 neplacené volno, nebo musím pracovní poměr ukončit, když budu mít na rok zaměstnavatele 2?

Případně jestli tuto skutečnost vůbec musím zaměstnavateli 1 hlásit, kdybych se vrátila do práce do věku 3 let dítěte.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Markéta, 05.06.2021 14:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.06.2021 19:04 napsal/a:

Dobrý den,

Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená, jsou dvě rozdílné věci, a platí zde odlišné podmínky.

Zatímco rodičovský příspěvek, může čerpat pouze jeden z rodičů (je možnost změny v průběhu čerpání), pro rodičovskou dovolenou žádné omezení neplatí.

Rodičovská dovolená, je neplacené volno, které vám poskytuje zaměstnavatel. Je to tedy pouze ve vztahu zaměstnanec – zaměstnavatel. To jestli druhý rodič pracuje, nepracuje a je nezaměstnaný, nebo nepracuje a na rodičovské dovolené, nehraje žádnou roli.

Rodičovská dovolená, je definována v zákoníku práce (zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 196) takto:

§ 196 Rodičovská dovolená

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Následně je v paragrafu 198, explicitně uvedeno, že rodičovskou dovolenou, mohou oba rodiče čerpat současně:

§ 198 Společné ustanovení o mateřské a rodičovské dovolené

1) Mateřskou a rodičovskou dovolenou jsou zaměstnankyně a zaměstnanec oprávněni čerpat současně.

Jinak dále platí, že v zásadě ani důvod, abyste převáděla rodičovský příspěvek na manžela. Na rodičovský příspěvek, máte nárok, i když budete mít během rodičovské dovolené nějaký příjem (zaměstnání, brigáda, podnikání).

Na rodičovský příspěvek je nárok, i když po skončení rodičovské dovolené nastoupíte zpět do zaměstnání.

Může jej pochopitelně čerpat manžel, ale není to nezbytně nutné. Můžete jej klidně čerpat i vy, a při tom chodit do zaměstnání 2.

Zaměstnavateli 1 nemusíte nic hlásit (výjimkou by byla situace, pokud byste například měla v pracovní smlouvě nějakou konkurenční doložku, nebo jiné omezení).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď