Na jaký Úřad práce se nahlásit

Dobrý den,

slyšela jsem že se můžu nahlásit na jakýkoliv Úřad práce. Je to tak?

Prosím o radu, děkuji

Dotaz poslal/a: Lenka Š., 09.09.2021 16:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.10.2021 16:55 napsal/a:

Dobrý den,

To, na jaký Úřad práce se obrátit, závisí na tom, co zde potřebujete řešit.

Pokud vám jde o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, a uplatnění nároku na podporu v nezaměstnanosti, pak se opravdu můžete obracet na libovolný Úřad práce.

Nemusí to tedy být jen ten, v místě vašeho trvalého bydliště. S žádostí o pomoc, při hledání práce a s žádostí o podporu v nezaměstnanosti, se můžete obracet na kterýkoliv Úřad práce, na celém území ČR.

Tedy například na Úřad práce, tam kde skutečně bydlíte (pokud je to jiné místo, než kde máte trvalý pobyt), nebo v místě, kde si chcete najít novou práci, atd.

Žádost o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti, je možné s Úřadem práce, řešit i elektronicky, bez osobní návštěvy.

Potřebujete ale elektronický podpis, nebo datovou schránku nebo například e-identitu. Příslušné formuláře je pak možné najít přímo na webu MPSV zde:

Vyplněné formuláře a všechny související dokumenty (zápočtový list, potvrzení o průměrném výdělku, apod.), je pak možné poslat i poštou (není tedy nezbytně nutné, někam chodit).

Něco jiného je pak ale situace, pokud byste se na Úřad práce obracela s žádostí o některou sociální dávku (jako je například rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, a všechny další).

S žádostí o sociální dávky (nebo s dalšími věcmi, které s nimi souvisí), byste se měla obracet na Úřad práce, v místě vašeho trvalého bydliště.

I zde je možné vše řešit elektronicky nebo písemně poštou. Příslušné formuláře jsou opět na webu MPSV – viz zde.

Takže pokud to shrnu – podporu v nezaměstnanosti/nové zaměstnání lze řešit kdekoliv, sociální dávky jen v místě bydliště.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti – výpověď k 31. 12.?

-

Dobrý den, Dostala jsem od zaměstnavatele výpověď. Momentálně jsem ve výpovědní době, a zaměstnání by mi mělo skončit na konci roku – k 31. 12. 2021. Měla bych dva dotazy, ohledně podpory v nezaměstnanosti: 1. Z čeho se přesně bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Vím, že je to z čisté výplaty, ale nevím, za jaké se to […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti, když půjdu na Úřad práce později

-

Dobrý den, chtěla bych prosím poradit: Můj pracovní poměr bude ukončen 10. 12. 2021 dohodou. Když se budu evidovat na úřadu až 1. ledna 2022, platí za mě ještě zaměstnavatel pojištění? A tudíž podporu bych dostala až další měsíc, tedy únor? Hrozí nějaké následky, když to nebude do 4 dnů? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Potvrzení o výši průměrného výdělku pro Úřad práce

-

Dobrý den, budu končit pracovní poměr k 30. 11. 2021. Mimo jiných dokladů, nemám žádné potvrzení o výši průměrného výdělku, neboť každý měsíc mám výplatu jinou, maximálně mám z minulého roku Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok. Dále pak dostanu odchodné, ale až v průběhu prosince 2021, zajímalo by mne, jak mám tedy doložit to […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po skončení DPČ?

-

Dobrý den. Pracuji 4 roky na DPČ a mám invalidní důchod 1. stupně, je mi 61 roků. Můžu ukončit pracovní smlouvu DPČ výpovědí a jít na ÚP a zažádat o podporu v nezaměstnanosti? Nebo musím počkat, až mě skončí pracovní smlouva na dobu určitou, která je sjednaná vždy na dobu 6 měsíců a teprve potom […]

Zobrazit odpověď