Nárok na nemocenskou po ukončení DPČ

Dobrý den, tímto vás prosím o názor k mé, již ukončené DPČ.

Dne 25. 1. 2021 jsem uzavřela pracovní smlouvu na DPČ, v rozsahu 80hod.měsíčně s fixním platem 18000 Kč hrubého. Ve dnech 30. a 31. 1. 2021, jsem odpracovala 20 hod.

1. 2. 2021 jsem po dohodě se zaměstnavatelem DPČ ukončila, a 2. 2. 2021 si nechala vystavit DPN s účinností od 1. 2. 2021.

Mám na dávku nárok, nebo zůstanu pouze na DPN bez peněz? Dle zaměstnavatele nemám rozhodně nárok na náhradu mzdy.

S díky

Dotaz poslal/a: Adéla B., 21.02.2021 20:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.02.2021 14:16 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na náhradu mzdy za nemoc, po skončení zaměstnání nevzniká nikdy. Je jedno, jestli máte zaměstnání na hlavní pracovní poměr, nebo jestli pracujete na DPČ. Jak již vyplývá z názvu „náhrada mzdy“, tak v době, kdy vám již nevzniká nárok na mzdu, tak nemůže vznikat nárok ani na náhradu mzdy.

Nárok na náhradu mzdy, máte pouze v případě, že jste zaměstnaná. Pak vám zaměstnavatel během prvních 14 dní nemoci, vyplácí náhradu mzdy, za skutečně zameškané hodiny. Pokud jste ale v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání, pak už na náhradu mzdy nárok není.

Zaměstnavatel vám tedy platí nemocenskou, jen v době, kdy pro něj pracujete.

Něco jiného je případný nárok na nemocenské dávky. Na ty vám může vznikat nárok od 15 dne v pracovní neschopnosti. Pokud budete na neschopence déle než 2 týdny, pak byste podle všeho měla mít nárok na nemocenské dávky.

Vzhledem k udávaným parametrům DPČ vám vznikla účast na nemocenském pojištění a vaše pracovní neschopnost byla zahájena do 7 dní od skončení zaměstnání (tj. v ochranné době). Díky tomu, máte nárok na nemocenské dávky.

Od 15 dne vám tedy vznikne nárok na nemocenskou podle stejných podmínek, jako byste byla dále zaměstnaná.

Nemocenské dávky jsou vyplácené státem. Od 15 do 30 dne pracovní neschopnosti je to 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Od 31 do 60 dne je to 66% a od 61 dne je to případně 72%.

Nemocenské dávky jsou vypláceny za každý kalendářní den trvání pracovní neschopnosti, tedy včetně víkendu či státních svátků. Nemocenská je vyplácena zpětně, za předchozí kalendářní měsíc.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neprodloužená nemocenská a žádost o invalidní důchod

-

Končí mi nemocenská 16. 5. 2023 a prodloužení mi bylo zamítnuto a navrženo, ať si požádám o invalidní důchod. To jsem udělala, ale než mi dojde rozhodnutí o ID, budu bez finančních prostředků jen s platem manžela. Potřebuji poradit jak dál. Jestli ukončit pracovní poměr i když zaměstnavatel se mnou dále počítá anebo se přihlásit […]

Zobrazit odpověď

Nárok na další nemocenskou (placenou neschopenku) po skončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, tento měsíc mi bude končit neschopenka, která je už neplacená. A hned se mi vystaví nová z gynekologie. Když už mi skončila podpůrčí doba, ta nová neschopenka bude opět neplacená? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nemocenská a ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, když ve zkušební době ukončím zaměstnání a jsem toho času zároveň na nemocenské, kdy musím doručit ukončení zaměstnání ve zkušební době písemně zaměstnavateli? Týž den, kdy ukončím pracovní neschopnost, nebo stačí následující den? Omlouvám se, ale nemůžu to nikde dohledat. Děkuji za případnou odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď