Ošetřovné při zavřené MŠ, pokud děti nepůjdou zpět do školky

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda bude možné žádat o ošetřovné na děti, které nepůjdou v první fázi do školky, tedy všechny kromě předškoláků.

Děkuji

Dotaz poslal/a: František, 06.04.2021 7:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.04.2021 10:50 napsal/a:

Dobrý den,

Myslím, že váš dotaz je nyní trochu předčasný. O podmínkách, za kterých bych se mohly děti od 12. 4. 2021 vracet do škol, má dnes jednat vláda.

Podle informací z médií, se zvažuje, že by se žáci prvního stupně, a předškolní děti, vrátily do školy od 12. Dubna 2021. Přičemž u školních dětí, by měl být „rotační“ režim – týden online výuka doma, týden prezenční výuka ve škole. U školkových dětí by měl být omezen počet dětí ve třídě ne 15.

Jaká ale bude přesná podoba výsledného rozhodnutí vlády (a jestli se to, co dnes řeknou, do konce týdne ještě nějak nezmění), si netroufám odhadovat.

Je ale jisté, že pokud by v průběhu dubna pokračovalo nějaké omezení osobní přítomnosti dětí ve škole/školce, tak bude i nadále nárok na ošetřovné.

Zákon, podle kterého je poskytováno krizové ošetřovné, umožňuje pokračování ošetřovného až do 30. 6. 2021. Není tedy potřeba řešit nějaké „prodlužování“ ošetřovného. Dokud platí nějaké omezení, je nárok na krizové ošetřovné.

I kdyby od 12. dubna 2021 měla probíhat v nějakém „rotačním“ režimu (týden doma, týden ve škole/školce), tak by mohl být nárok na ošetřovné (pak už ale jen za týden, kdy je dítě doma).

Každopádně ale bude lepší počkat na to, o čem rozhodne vláda (a zda se to nebude nějak dále měnit).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – žena na RD v nemocnici

-

Dobrý den, jsem na RD s ročním dítětem a jsem momentálně hospitalizovaná. O dítě se musí postarat manžel. Má nárok na ošetřovné na dítě? Kdo ošetřovné vystavuje? Pediatr, nemocnice? Nebo má být ošetřovné přímo na mě? Děkuji

Zobrazit odpověď

Může mít babička nárok na ošetřovné – péče o dítě při mé hospitalizaci v nemocnici?

-

Dobrý den, mám dceru (3roky) a žiji s ní sama, otec zemřel. Chci se zeptat, jak je to v případě, kdy bych musela být hospitalizována a potřebovala bych, aby se o dceru starala babička, která ale pracuje? Vystaví jí někdo nějakou ,,omluvenku“ do práce, aby se mohla postarat? Nebydlí s námi v jedné domácnosti. Nebo […]

Zobrazit odpověď

Dlouhodobé ošetřovné – na co mám nárok po 90 dnech?

-

Dobrý den, mám od 10. 3. 2023 na maminku zařízeno dlouhodobé ošetřování, do práce nechodím, protože maminka má zavedený peg, a já ji musím od 7 hodin do 22 hodin, každé 3 hodiny dávat výživu, vodu, a prášky které drtím a dávám pegem. Chci se zeptat, jsem syn, mám nárok na 90 dní, ale jestli […]

Zobrazit odpověď