Ukončení zaměstnání a podpora po rodičovské dovolené

Dobrý den, prosím o info ohledně výpočtu podpory nezaměstnanosti po ukončení rodičovské dovolené. Před nástupem na RD jsem pracovala a stále jsem v zaměstnaneckém poměru.

Pokud bych ale dostala po skončení RD výpověď z důvodu zrušení mého pracovního místa a tím pádem i odstupné, z čeho by se počítala částka podpory v nezaměstnanosti, pokud bych hned nesehnala nové zaměstnání?

Bylo by to stále z minimální mzdy nebo z výše odstupného?

Předem děkuji!

Dotaz poslal/a: Věra, 13.01.2021 22:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.01.2021 11:21 napsal/a:

Dobrý den,

Z odstupného se určitě podpora nedá spočítat. Podpora se počítá buď z průměrného výdělku (platu/mzdy) nebo případně z pravděpodobného výdělku nebo z průměrné mzdy v ČR. To, na jak vysokou podporu v nezaměstnanosti budete mít po skončení rodičovské nárok, závisí na tom, jak bude ukončen pracovní poměr.

Pokud byste ukončila pracovní poměr k datu skončení rodičovské dovolené – například dohodou, tak se vám podpora v nezaměstnanosti bude počítat z průměrné mzdy v ČR a bude jen nízká.

Aktuálně, v roce 2021 se bude jednat o částku:

  • 5192 Kč za první dva měsíce (15% průměrné mzdy)
  • 4151 Kč za druhé dva měsíce (12% průměrné mzdy)
  • 3808 Kč za zbytek doby (11% průměrné mzdy)

Pokud vám ale při ukončení zaměstnání vznikne nárok na odstupné (na to může být nárok jak při ukončení dohodou, tak i při výpovědi), tak podporu nebudete nějakou dobu dostávat vůbec.

Pokud byte měla odstupné například za 3 měsíce, tak první 3 měsíce na Úřadu práce nedostáváte podporu v nezaměstnanosti.

O podporu jako takovou tím nepřicházíte. Její výplata je odložena. O stejný počet měsíců, za které jste dostávala odstupné. Měla byste na ni nárok až za 4 měsíce (reálně ji tedy dostanete v průběhu 5 měsíce, co budete vedená na Úřadu práce).

Pokud ale po skončení zaměstnání dostanete výpověď, kde bude standardní výpovědní doba – tj. budete mít nárok na mzdu (plat) za dva měsíce a případně i odstupné, pak by se vám podpora mohla počítat z průměrného výdělku (resp. v tomto případě to bude spíše pravděpodobný výdělek – záleží na tom, v jakém měsíci bude zaměstnání ukončeno). Opět ale až po nějaké době – pořád zde bude odstupné.

Pokud během rodičovské nebo po jejím skončení, vůbec nepracujete (nedostáváte mzdu/plat), pak se výpočet podpory odvíjí od průměrné mzdy. Pokud ale pracujete (alespoň formálně – během výpovědní doby, vás zaměstnavatel může nechat doma - „překážky v práci na straně zaměstnavatele), pak je to jiné.

Záleží i na tom, abyste na Úřad šla do 3dnů od skončení pracovního poměru. Jinak to pak může být bráno tak, že po skončení zaměstnání, jste se vrátila k péči o dítě. A pokud byste na ÚP šla později, tak by se opět podpora odvíjela od průměrné mzdy a byla minimální.

Tj. ve výsledku záleží na tom, jestli po skončení rodičovské pracujete/nepracujete, zda máte/nemáte výpovědní dobu, zda máte/nemáte nárok na odstupné a kdy přijdete na Úřad práce. V rámci těchto proměnných pak mohou nastat různé situace.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Ukončení zaměstnání v půlce měsíce – musím na Úřad práce?

-

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli musím chodit nahlásit na Úřad práce, když mi skončila pracovní smlouva k 13. 9. 2021 a do nového zaměstnání nastupuji až od 1. 10. 2021? Jsem stále student, ale již je mi 26 let. Toto nové zaměstnání je DPP, kde si vydělám nad 10 tisíc, takže by se […]

Zobrazit odpověď

Na jaký Úřad práce se nahlásit

-

Dobrý den, slyšela jsem že se můžu nahlásit na jakýkoliv Úřad práce. Je to tak? Prosím o radu, děkuji

Zobrazit odpověď

Započítává se doba na Úřadu práce do důchodu?

-

Dobrý den, chci se zeptat, když jsem vedena na úřadu práce, započítává se tato doba do důchodu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Přivýdělek k podpoře v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné si přivydělat k podpoře v nezaměstnanosti. Jsem třetí měsíc na Úřadu práce a nedaří se mi v mých 58 letech najít práci na trvalý pracovní poměr. Mám však možnost pracovat pár hodin měsíčně pro jednu malou firmu. Je nějaká oficiální možnost? Předem děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď