Ukončení zaměstnání a podpora po rodičovské dovolené

Dobrý den, prosím o info ohledně výpočtu podpory nezaměstnanosti po ukončení rodičovské dovolené. Před nástupem na RD jsem pracovala a stále jsem v zaměstnaneckém poměru.

Pokud bych ale dostala po skončení RD výpověď z důvodu zrušení mého pracovního místa a tím pádem i odstupné, z čeho by se počítala částka podpory v nezaměstnanosti, pokud bych hned nesehnala nové zaměstnání?

Bylo by to stále z minimální mzdy nebo z výše odstupného?

Předem děkuji!

Dotaz poslal/a: Věra, 13.01.2021 22:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.01.2021 11:21 napsal/a:

Dobrý den,

Z odstupného se určitě podpora nedá spočítat. Podpora se počítá buď z průměrného výdělku (platu/mzdy) nebo případně z pravděpodobného výdělku nebo z průměrné mzdy v ČR. To, na jak vysokou podporu v nezaměstnanosti budete mít po skončení rodičovské nárok, závisí na tom, jak bude ukončen pracovní poměr.

Pokud byste ukončila pracovní poměr k datu skončení rodičovské dovolené – například dohodou, tak se vám podpora v nezaměstnanosti bude počítat z průměrné mzdy v ČR a bude jen nízká.

Aktuálně, v roce 2021 se bude jednat o částku:

  • 5192 Kč za první dva měsíce (15% průměrné mzdy)
  • 4151 Kč za druhé dva měsíce (12% průměrné mzdy)
  • 3808 Kč za zbytek doby (11% průměrné mzdy)

Pokud vám ale při ukončení zaměstnání vznikne nárok na odstupné (na to může být nárok jak při ukončení dohodou, tak i při výpovědi), tak podporu nebudete nějakou dobu dostávat vůbec.

Pokud byte měla odstupné například za 3 měsíce, tak první 3 měsíce na Úřadu práce nedostáváte podporu v nezaměstnanosti.

O podporu jako takovou tím nepřicházíte. Její výplata je odložena. O stejný počet měsíců, za které jste dostávala odstupné. Měla byste na ni nárok až za 4 měsíce (reálně ji tedy dostanete v průběhu 5 měsíce, co budete vedená na Úřadu práce).

Pokud ale po skončení zaměstnání dostanete výpověď, kde bude standardní výpovědní doba – tj. budete mít nárok na mzdu (plat) za dva měsíce a případně i odstupné, pak by se vám podpora mohla počítat z průměrného výdělku (resp. v tomto případě to bude spíše pravděpodobný výdělek – záleží na tom, v jakém měsíci bude zaměstnání ukončeno). Opět ale až po nějaké době – pořád zde bude odstupné.

Pokud během rodičovské nebo po jejím skončení, vůbec nepracujete (nedostáváte mzdu/plat), pak se výpočet podpory odvíjí od průměrné mzdy. Pokud ale pracujete (alespoň formálně – během výpovědní doby, vás zaměstnavatel může nechat doma - „překážky v práci na straně zaměstnavatele), pak je to jiné.

Záleží i na tom, abyste na Úřad šla do 3dnů od skončení pracovního poměru. Jinak to pak může být bráno tak, že po skončení zaměstnání, jste se vrátila k péči o dítě. A pokud byste na ÚP šla později, tak by se opět podpora odvíjela od průměrné mzdy a byla minimální.

Tj. ve výsledku záleží na tom, jestli po skončení rodičovské pracujete/nepracujete, zda máte/nemáte výpovědní dobu, zda máte/nemáte nárok na odstupné a kdy přijdete na Úřad práce. V rámci těchto proměnných pak mohou nastat různé situace.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Podpora po skončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, moc Vás prosím o radu. V minulém zaměstnání mě donutili odejít, jelikož moji práci potřebovali pro někoho jiného. Byla jsem 4 měsíce na podpoře. Našla jsem si novou práci v oboru administrativa. Slíbili mi celkem dobré podmínky. Po nástupu jsem skončila ve vymrzlém skladu – prý pouze na krátký čas. Jenomže mám pracovní […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti po ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, prosím o radu. Pracoval jsem v zahraničí rok a tři měsíce, a protože jsem překročil roční lhůtu, tak jsem neměl nárok na podporu v nezaměstnanosti poté, co jsem se vrátil zpět do ČR. Na pracovním úřadě jsem byl půl roku bez podpory a po tom půl roce, se mi podařilo najít práci. Práce […]

Zobrazit odpověď

Je lepší podpora od Úřadu práce nebo neschopenka

-

Dobrý den, měla bych dotaz: Bude mi teď v únoru 2021, končit mateřská dovolená, kterou jsem měla na 3 roky. A zjistila jsem, že jsem otěhotněla. Tak se chci zeptat, jestli je lepší jít na neschopenku (marodit) anebo se nahlásit na Úřad práce a brát podporu? A kdybych byla na ÚP, jestli pak po další mateřské […]

Zobrazit odpověď

Přivýdělek na ÚP – práce na dohodu o pracovní činnosti (DPČ)

-

Jsem vedený v evidenci Úřadu práce a nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti. Je tedy možnost i během evidence na Úřadu práce mít nějakou brigádu/přivýdělek. píšete: Zahájení podobné brigády/přivýdělku musíte Úřadu práce ihned oznámit (po zahájení této činnosti) a na konci měsíce budete dokládat, že jste si nevydělal více než jednu polovinu minimální mzdy. Pokud […]

Zobrazit odpověď