Ukončení zaměstnání a podpora po rodičovské dovolené

Dobrý den, prosím o info ohledně výpočtu podpory nezaměstnanosti po ukončení rodičovské dovolené. Před nástupem na RD jsem pracovala a stále jsem v zaměstnaneckém poměru.

Pokud bych ale dostala po skončení RD výpověď z důvodu zrušení mého pracovního místa a tím pádem i odstupné, z čeho by se počítala částka podpory v nezaměstnanosti, pokud bych hned nesehnala nové zaměstnání?

Bylo by to stále z minimální mzdy nebo z výše odstupného?

Předem děkuji!

Dotaz poslal/a: Věra, 13.01.2021 22:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.01.2021 11:21 napsal/a:

Dobrý den,

Z odstupného se určitě podpora nedá spočítat. Podpora se počítá buď z průměrného výdělku (platu/mzdy) nebo případně z pravděpodobného výdělku nebo z průměrné mzdy v ČR. To, na jak vysokou podporu v nezaměstnanosti budete mít po skončení rodičovské nárok, závisí na tom, jak bude ukončen pracovní poměr.

Pokud byste ukončila pracovní poměr k datu skončení rodičovské dovolené – například dohodou, tak se vám podpora v nezaměstnanosti bude počítat z průměrné mzdy v ČR a bude jen nízká.

Aktuálně, v roce 2021 se bude jednat o částku:

  • 5192 Kč za první dva měsíce (15% průměrné mzdy)
  • 4151 Kč za druhé dva měsíce (12% průměrné mzdy)
  • 3808 Kč za zbytek doby (11% průměrné mzdy)

Pokud vám ale při ukončení zaměstnání vznikne nárok na odstupné (na to může být nárok jak při ukončení dohodou, tak i při výpovědi), tak podporu nebudete nějakou dobu dostávat vůbec.

Pokud byte měla odstupné například za 3 měsíce, tak první 3 měsíce na Úřadu práce nedostáváte podporu v nezaměstnanosti.

O podporu jako takovou tím nepřicházíte. Její výplata je odložena. O stejný počet měsíců, za které jste dostávala odstupné. Měla byste na ni nárok až za 4 měsíce (reálně ji tedy dostanete v průběhu 5 měsíce, co budete vedená na Úřadu práce).

Pokud ale po skončení zaměstnání dostanete výpověď, kde bude standardní výpovědní doba – tj. budete mít nárok na mzdu (plat) za dva měsíce a případně i odstupné, pak by se vám podpora mohla počítat z průměrného výdělku (resp. v tomto případě to bude spíše pravděpodobný výdělek – záleží na tom, v jakém měsíci bude zaměstnání ukončeno). Opět ale až po nějaké době – pořád zde bude odstupné.

Pokud během rodičovské nebo po jejím skončení, vůbec nepracujete (nedostáváte mzdu/plat), pak se výpočet podpory odvíjí od průměrné mzdy. Pokud ale pracujete (alespoň formálně – během výpovědní doby, vás zaměstnavatel může nechat doma - „překážky v práci na straně zaměstnavatele), pak je to jiné.

Záleží i na tom, abyste na Úřad šla do 3dnů od skončení pracovního poměru. Jinak to pak může být bráno tak, že po skončení zaměstnání, jste se vrátila k péči o dítě. A pokud byste na ÚP šla později, tak by se opět podpora odvíjela od průměrné mzdy a byla minimální.

Tj. ve výsledku záleží na tom, jestli po skončení rodičovské pracujete/nepracujete, zda máte/nemáte výpovědní dobu, zda máte/nemáte nárok na odstupné a kdy přijdete na Úřad práce. V rámci těchto proměnných pak mohou nastat různé situace.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti – výpověď k 31. 12.?

-

Dobrý den, Dostala jsem od zaměstnavatele výpověď. Momentálně jsem ve výpovědní době, a zaměstnání by mi mělo skončit na konci roku – k 31. 12. 2021. Měla bych dva dotazy, ohledně podpory v nezaměstnanosti: 1. Z čeho se přesně bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Vím, že je to z čisté výplaty, ale nevím, za jaké se to […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti, když půjdu na Úřad práce později

-

Dobrý den, chtěla bych prosím poradit: Můj pracovní poměr bude ukončen 10. 12. 2021 dohodou. Když se budu evidovat na úřadu až 1. ledna 2022, platí za mě ještě zaměstnavatel pojištění? A tudíž podporu bych dostala až další měsíc, tedy únor? Hrozí nějaké následky, když to nebude do 4 dnů? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Potvrzení o výši průměrného výdělku pro Úřad práce

-

Dobrý den, budu končit pracovní poměr k 30. 11. 2021. Mimo jiných dokladů, nemám žádné potvrzení o výši průměrného výdělku, neboť každý měsíc mám výplatu jinou, maximálně mám z minulého roku Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok. Dále pak dostanu odchodné, ale až v průběhu prosince 2021, zajímalo by mne, jak mám tedy doložit to […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po skončení DPČ?

-

Dobrý den. Pracuji 4 roky na DPČ a mám invalidní důchod 1. stupně, je mi 61 roků. Můžu ukončit pracovní smlouvu DPČ výpovědí a jít na ÚP a zažádat o podporu v nezaměstnanosti? Nebo musím počkat, až mě skončí pracovní smlouva na dobu určitou, která je sjednaná vždy na dobu 6 měsíců a teprve potom […]

Zobrazit odpověď