Ukončení zaměstnání a podpora po rodičovské dovolené

Dobrý den, prosím o info ohledně výpočtu podpory nezaměstnanosti po ukončení rodičovské dovolené. Před nástupem na RD jsem pracovala a stále jsem v zaměstnaneckém poměru.

Pokud bych ale dostala po skončení RD výpověď z důvodu zrušení mého pracovního místa a tím pádem i odstupné, z čeho by se počítala částka podpory v nezaměstnanosti, pokud bych hned nesehnala nové zaměstnání?

Bylo by to stále z minimální mzdy nebo z výše odstupného?

Předem děkuji!

Dotaz poslal/a: Věra, 13.01.2021 22:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.01.2021 11:21 napsal/a:

Dobrý den,

Z odstupného se určitě podpora nedá spočítat. Podpora se počítá buď z průměrného výdělku (platu/mzdy) nebo případně z pravděpodobného výdělku nebo z průměrné mzdy v ČR. To, na jak vysokou podporu v nezaměstnanosti budete mít po skončení rodičovské nárok, závisí na tom, jak bude ukončen pracovní poměr.

Pokud byste ukončila pracovní poměr k datu skončení rodičovské dovolené – například dohodou, tak se vám podpora v nezaměstnanosti bude počítat z průměrné mzdy v ČR a bude jen nízká.

Aktuálně, v roce 2021 se bude jednat o částku:

  • 5192 Kč za první dva měsíce (15% průměrné mzdy)
  • 4151 Kč za druhé dva měsíce (12% průměrné mzdy)
  • 3808 Kč za zbytek doby (11% průměrné mzdy)

Pokud vám ale při ukončení zaměstnání vznikne nárok na odstupné (na to může být nárok jak při ukončení dohodou, tak i při výpovědi), tak podporu nebudete nějakou dobu dostávat vůbec.

Pokud byte měla odstupné například za 3 měsíce, tak první 3 měsíce na Úřadu práce nedostáváte podporu v nezaměstnanosti.

O podporu jako takovou tím nepřicházíte. Její výplata je odložena. O stejný počet měsíců, za které jste dostávala odstupné. Měla byste na ni nárok až za 4 měsíce (reálně ji tedy dostanete v průběhu 5 měsíce, co budete vedená na Úřadu práce).

Pokud ale po skončení zaměstnání dostanete výpověď, kde bude standardní výpovědní doba – tj. budete mít nárok na mzdu (plat) za dva měsíce a případně i odstupné, pak by se vám podpora mohla počítat z průměrného výdělku (resp. v tomto případě to bude spíše pravděpodobný výdělek – záleží na tom, v jakém měsíci bude zaměstnání ukončeno). Opět ale až po nějaké době – pořád zde bude odstupné.

Pokud během rodičovské nebo po jejím skončení, vůbec nepracujete (nedostáváte mzdu/plat), pak se výpočet podpory odvíjí od průměrné mzdy. Pokud ale pracujete (alespoň formálně – během výpovědní doby, vás zaměstnavatel může nechat doma - „překážky v práci na straně zaměstnavatele), pak je to jiné.

Záleží i na tom, abyste na Úřad šla do 3dnů od skončení pracovního poměru. Jinak to pak může být bráno tak, že po skončení zaměstnání, jste se vrátila k péči o dítě. A pokud byste na ÚP šla později, tak by se opět podpora odvíjela od průměrné mzdy a byla minimální.

Tj. ve výsledku záleží na tom, jestli po skončení rodičovské pracujete/nepracujete, zda máte/nemáte výpovědní dobu, zda máte/nemáte nárok na odstupné a kdy přijdete na Úřad práce. V rámci těchto proměnných pak mohou nastat různé situace.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Mám nárok na další podporu v nezaměstnanosti v plné výši?

-

Dobrý den, prosím o radu. Na úřadu práce jsem byla v měsíci červenec, srpen, září 2020. Do zaměstnání jsem nastoupila 01. 10. 2020 do 31. 03. 2021. Pracovní poměr byl rozvázán 31. 3. 2021 po skončení pracovního poměru sjednaného na dobu určitou. V  zápočtovém listu mám 182 dnů jako dobu zaměstnání celkem. Mám nárok na […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu a ošetřovné po skončení rodičovské

-

Dobrý den, měla bych dotaz. K 7. 4. 2021 mi končí rodičovský příspěvek. Před nástupem na mateřskou a pak na rodičák jsem dělala na živnost 6 let. Rodičovský příspěvek pobírám 1000KČ měsíčně. Chtěla bych vědět, na kolik mám nárok na Úřadě práce a jestli mám na rok i na ošetřovné. Školky zavřeli, syn má 3roky […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nároku na podporu v nezaměstnanosti po neschopence

-

Dobrý den, uvažuji o odchodu ze zaměstnání, zřejmě dohodou. V tomto roce jsem byla od 22. 2. 2021 do 31. 3. 2021 na neschopence. Jak se mi bude vypočítávat nárok na podporu v nezaměstnanosti? Z jakého výdělku bude stanoven? Děkuji

Zobrazit odpověď

Z rodičovské dovolené na Úřad práce – budu mít nárok na podporu a kolik?

-

Dobrý den, začnu od začátku, abyste se v tom vyznali: Měla jsem práci na dobu určitou, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl zrovna měsíc, v kterém mi končila smlouva. Po ukončení mi bylo poraděno, abych se přihlásila na nemocenskou, kterou mi platil zaměstnavatel. Po ukončení jsem přešla na mateřskou, která mi vyšla „o prsa“. […]

Zobrazit odpověď