Podpora po rodičovské – z čeho se mi vypočítá podpora v nezaměstnanosti?

Dobrý den,

pobírám rodičovský příspěvek, jsem doma na neplaceném volnu (pracovní poměr na dobu neurčitou) do 4 let dcery – července 2021.

Na jaře duben/kveten bych chtěla dát výpověď v práci a jít na Úřad práce. Budu si hledat novou práci a nastoupím až od září, jsem učitelka.

Prosím o radu, pokud ukončím pracovní poměr dohodou nebo výpovědí z důvodu péče o dítě do 4 let, z čeho se mi vypočítá podpora?

Je tedy možnost, když nenastoupím do práce, aby se mi podpora vypočítala z platu a ne z průměrné mzdy v ČR?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Dagmar J., 02.01.2021 5:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.01.2021 13:53 napsal/a:

Dobrý den,

Na podporu v nezaměstnanosti, po skončení rodičovské máte určitě nárok. To, z čeho by se vypočítala její výše, pak závisí na to, jak přesně bude ukončen pracovní poměr.

Obecně se dá říci, že pokud jste pro zaměstnavatele v předchozích dvou letech skutečně pracovala (a dostávala za práci mzdu/plat), pak se vám podpora v nezaměstnanosti vypočítá z této mzdy/platu.

Pokud jste ale pro zaměstnavatele fyzicky nepracovala a nedostávala za práci plat/mzdu, ale pouze jste byla vedená jako zaměstnanec (na rodičovské), pak se vám vznikání nárok na podporu v nezaměstnanosti na základě náhradní doby důchodového pojištění. Výše podpory, se pak odvíjí od průměrné mzdy v ČR.

V praxi mohou nastat různé situace:

A, Pracovní poměr je ukončen dohodou ke konkrétnímu datu, takže pro zaměstnavatele vůbec nepracujete (nedostáváte mzdu/plat) = v tomto případě se výpočet podpory bude odvíjet od průměrné mzdy v ČR a podpora bude minimální (v roce 2021 je to 5192 Kč za první dva měsíce, 4154 Kč za druhé dva měsíce a 3808 Kč po zbytek doby)

B, Pracovní poměr je ukončen výpovědí = během výpovědní doby vám vzniká nárok na plat/mzdu. Výpočet podpory v nezaměstnanosti, by se pak odvíjel od průměrného výdělku, který by se dal spočítat na základě mzdy/platu během výpovědní doby

C, V zaměstnání po rodičovské alespoň krátce pracujete – vznikne vám nárok na plat/mzdu alespoň za pár dní – podpora se pak může odvíjet od průměrného nebo spíše od pravděpodobného výdělku

D, Pracovní poměr skončí v průběhu rodičovské = na podporu po rodičovské je nárok, ale její výše vychází průměrné mzdy v ČR a podpora bude minimální

Takže, pokud byste například ukončila pracovní poměr výpovědí (z vaší strany nebo ze strany zaměstnavatele), pak je zde standardní 2 měsíční výpovědní doba.

Po tuto dobu výpovědní doby ve výsledku nemusíte fakticky pro zaměstnavatele pracovat (může se jednat například o „překážku v práci na straně zaměstnavatele“, kdy vás ponechá doma).

Podstatné by ale bylo, že by vám po rodičovské za tuto dobu vznikal nárok na plat, a výpočet podpory by se tak mohl standardně odvíjet od průměrného výdělku v zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Ukončení zaměstnání v půlce měsíce – musím na Úřad práce?

-

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli musím chodit nahlásit na Úřad práce, když mi skončila pracovní smlouva k 13. 9. 2021 a do nového zaměstnání nastupuji až od 1. 10. 2021? Jsem stále student, ale již je mi 26 let. Toto nové zaměstnání je DPP, kde si vydělám nad 10 tisíc, takže by se […]

Zobrazit odpověď

Na jaký Úřad práce se nahlásit

-

Dobrý den, slyšela jsem že se můžu nahlásit na jakýkoliv Úřad práce. Je to tak? Prosím o radu, děkuji

Zobrazit odpověď

Započítává se doba na Úřadu práce do důchodu?

-

Dobrý den, chci se zeptat, když jsem vedena na úřadu práce, započítává se tato doba do důchodu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti po půl roce práce a předchozí podpoře

-

Dobrý den, do 9/2020 podnikání, 10/2020 – 2/2021 úřad práce, 3-8/2021 zaměstnání, Prosím, pokud pak půjdu znova na úřad práce, budu mít nárok na podporu znova? Děkuji.

Zobrazit odpověď