Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

Dobrý den,

mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky?

Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva to zoufale nestačí. Máme na něco nárok?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Marie S., 28.12.2021 18:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.12.2021 14:32 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud se jedná o první zaměstnání vašeho syna, a před tím nikde nepracoval, pak při ukončení tohoto zaměstnání ještě před koncem zkušební doby, s největší pravděpodobností nebude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí být splněno 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění, za poslední dva roky.

Účast na důchodovém pojištění, vzniká během zaměstnání (syn tedy bude mít necelé tři měsíce). Může vznikat i u nějaké brigády – u DPP je to při příjmu nad 10 000 Kč měsíčně, u DPČ je to při sjednaném příjmu od 3500 Kč měsíčně. Počítá se vše, co spadá do posledních 2 roků.

Pokud ale syn během studia nepracoval na nějaké brigádě, tak podmínku splňovat nebude. Samotná doba studia se pro podporu v nezaměstnanosti nijak nezohledňuje.

Nejsou žádné speciální dávky pro nezaměstnané (s výjimkou podpory v nezaměstnanosti nebo podpory při rekvalifikaci).

Pokud je vaším jediným příjmem pouze váš důchod, pak můžete mít nárok na některé „běžné“ sociální dávky.

Mohlo by se jednat o dávky hmotné nouze – především příspěvek na živobytí. U něj se posuzují všechny osoby v rodině (společné domácnosti). Hodnotí se celková sociální a majetková situace. V závislosti na vašich příjmech, počtu osob v rodině, a dalších faktorech, může být eventuálně nárok na tuto sociální dávku.

Případně můžete mít nárok i na příspěvek na bydlení. Na ten je nárok při bydlení v nájmu, v družstevním bytě nebo v bytě v osobním vlastnictví. Opět se posuzují příjmy (průměrná výše příjmu za předchozí kalendářní čtvrtletí) a náklady na bydlení (také za 3 měsíce nazpět).

O jednotlivé sociální dávky je možné požádat na Úřadu práce. Žádá o ně pouze jedna osoba z rodiny (společné domácnosti). V případě příspěvku na bydlení by to měl být ten, na koho je napsaná nájemní smlouva (nebo kdo je majitelem bytu).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

-

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod. V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze. Je možné dostat […]

Zobrazit odpověď

Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného

-

Dobrý den, dcera s vnučkou bydlí v pronajatém bytě a pobírá dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. V současné době je už situace neúnosná – nájemné se každou chvilku zvedá. Dcera platí za 2+1 13000 nájem včetně inkasa. Část příspěvku dostává v hotovosti a část ve stravenkách. Jelikož se nájem už podruhé zvyšoval, […]

Zobrazit odpověď

Samoživitelka s dítětem – na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Na jaké dávky mám nárok, když nepobírám žádné alimenty (otec nezapsán do rodného listu)? Bydlím ve svém domě a výdělek nepřesahuje 20 000 tisíc čistého příjmu. Věk dítě 4 roky. Děkuji

Zobrazit odpověď