Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

Dobrý den,

mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky?

Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva to zoufale nestačí. Máme na něco nárok?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Marie S., 28.12.2021 18:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.12.2021 14:32 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud se jedná o první zaměstnání vašeho syna, a před tím nikde nepracoval, pak při ukončení tohoto zaměstnání ještě před koncem zkušební doby, s největší pravděpodobností nebude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí být splněno 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění, za poslední dva roky.

Účast na důchodovém pojištění, vzniká během zaměstnání (syn tedy bude mít necelé tři měsíce). Může vznikat i u nějaké brigády – u DPP je to při příjmu nad 10 000 Kč měsíčně, u DPČ je to při sjednaném příjmu od 3500 Kč měsíčně. Počítá se vše, co spadá do posledních 2 roků.

Pokud ale syn během studia nepracoval na nějaké brigádě, tak podmínku splňovat nebude. Samotná doba studia se pro podporu v nezaměstnanosti nijak nezohledňuje.

Nejsou žádné speciální dávky pro nezaměstnané (s výjimkou podpory v nezaměstnanosti nebo podpory při rekvalifikaci).

Pokud je vaším jediným příjmem pouze váš důchod, pak můžete mít nárok na některé „běžné“ sociální dávky.

Mohlo by se jednat o dávky hmotné nouze – především příspěvek na živobytí. U něj se posuzují všechny osoby v rodině (společné domácnosti). Hodnotí se celková sociální a majetková situace. V závislosti na vašich příjmech, počtu osob v rodině, a dalších faktorech, může být eventuálně nárok na tuto sociální dávku.

Případně můžete mít nárok i na příspěvek na bydlení. Na ten je nárok při bydlení v nájmu, v družstevním bytě nebo v bytě v osobním vlastnictví. Opět se posuzují příjmy (průměrná výše příjmu za předchozí kalendářní čtvrtletí) a náklady na bydlení (také za 3 měsíce nazpět).

O jednotlivé sociální dávky je možné požádat na Úřadu práce. Žádá o ně pouze jedna osoba z rodiny (společné domácnosti). V případě příspěvku na bydlení by to měl být ten, na koho je napsaná nájemní smlouva (nebo kdo je majitelem bytu).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď