Střídání OČR a home office

Dobrý den, chci se zeptat, když pečuji v měsíci březnu každý týden tak, že první tři dny v týdnu mám OČR a čtvrtek, pátek mám home office, zda se mi do ošetřovného budou počítat víkendy.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina, 18.03.2021 18:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.03.2021 16:58 napsal/a:

Dobrý den,

u aktuálního krizového ošetřovného je explicitně stanoveno, že nárok na ošetřovné za víkend vám vzniká, pokud vám vznikl v daném týdnu nárok na ošetřovné, alespoň za jeden „pracovní den“.

Viz ustanovení paragrafu 3, zákon číslo 438/2020 Sb.:

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

Takže pokud čt-pá pracujete, tak máte nárok na ošetřovné i za následující víkend, protože před tím jste v daném kalendářním týdnu pečovala o dítě po – st.

Ošetřovné by ale určitě nebylo možné čerpat jenom za víkend. Například pokud byste některý týden pracovala celý týden po - pá na HO, tak by pak nemohl být nárok na ošetřovné za příslušný víkend v takovém týdnu.

Obdobně není nárok na ošetřovné u školních dětí v týdnu, na který jim vycházely jarní prázdniny (pokud by u vás byly v březnu a jednalo se o školní dítě).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď