Střídání OČR a home office

Dobrý den, chci se zeptat, když pečuji v měsíci březnu každý týden tak, že první tři dny v týdnu mám OČR a čtvrtek, pátek mám home office, zda se mi do ošetřovného budou počítat víkendy.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kateřina, 18.03.2021 18:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.03.2021 16:58 napsal/a:

Dobrý den,

u aktuálního krizového ošetřovného je explicitně stanoveno, že nárok na ošetřovné za víkend vám vzniká, pokud vám vznikl v daném týdnu nárok na ošetřovné, alespoň za jeden „pracovní den“.

Viz ustanovení paragrafu 3, zákon číslo 438/2020 Sb.:

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

Takže pokud čt-pá pracujete, tak máte nárok na ošetřovné i za následující víkend, protože před tím jste v daném kalendářním týdnu pečovala o dítě po – st.

Ošetřovné by ale určitě nebylo možné čerpat jenom za víkend. Například pokud byste některý týden pracovala celý týden po - pá na HO, tak by pak nemohl být nárok na ošetřovné za příslušný víkend v takovém týdnu.

Obdobně není nárok na ošetřovné u školních dětí v týdnu, na který jim vycházely jarní prázdniny (pokud by u vás byly v březnu a jednalo se o školní dítě).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Dlouhodobé ošetřovné – na co mám nárok po 90 dnech?

-

Dobrý den, mám od 10. 3. 2023 na maminku zařízeno dlouhodobé ošetřování, do práce nechodím, protože maminka má zavedený peg, a já ji musím od 7 hodin do 22 hodin, každé 3 hodiny dávat výživu, vodu, a prášky které drtím a dávám pegem. Chci se zeptat, jsem syn, mám nárok na 90 dní, ale jestli […]

Zobrazit odpověď

Nárok babičky na ošetřovné při péči o 2 letou vnučku – matka v nemocnici

-

Dobrý den, prosím mám dotaz: Pokud dcera bude muset nastoupit z důvodu nemoci do nemocnice a doma má 2 letou dceru, se kterou je na mateřské, mám jako pracující babička nárok zůstat s vnučkou doma, na nějaké formě ošetřovného? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď