Ukončení zaměstnání v půlce měsíce – musím chodit na Úřad práce

Dobrý den,

rád bych se zeptal, jestli musím chodit na Úřad práce, když mi skončila pracovní smlouva ke 12. 2. 2021 a do nového zaměstnání nastupuji až od 1. 3. 2021. Jedná se tedy jen o 14 dní nezaměstnanosti.

Je nutné se hlásit na Úřadu práce (zejména pro placení sociálního a zdravotního pojištění) nebo lze těchto 14 dnů nějak „vynechat“?

Velice děkuji za objasnění

Dotaz poslal/a: Martin B., 14.02.2021 18:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.02.2021 19:39 napsal/a:

Dobrý den,

Záleží to pochopitelně na vás, jestli se vám chce nebo nechce chodit na Úřad práce a evidovat se tam jako nezaměstnaný.

Co se týká zdravotního pojištění, tak tam vám vzniká povinnost zaplatit si ho sám, až v případě, že byste byl celý kalendářní měsíc nezaměstnaný (a nebyl vedený na Úřadu práce a ani ho za vás neplatil nikdo jiný).

Tj. pokud byste byl nyní nezaměstnaný i celý kalendářní měsíc březen (a nešel na Úřad práce), tak byste si za březen musel, zaplatit minimální zdravotní pojištění pro OBPZ. Což je v roce 2021 částka 2052 Kč.

Pokud jste byl ale polovinu měsíce zaměstnaný, tak za vás odvádí zdravotní pojištění ještě původní zaměstnavatel – strhne se vám z vaší běžné výplaty, tak jako obvykle. A pokud v březnu nastupujete do nového zaměstnání, tak ho pak bude platit zase nový zaměstnavatel, a vy to řešit nemusíte.

Co se týká sociálního pojištění, tak to si sám nemusíte platit nikdy (není to povinné). Sociální pojištění by za vás neplatil ani Úřad práce. Tam to funguje tak, že doba kdy jste v evidenci, se vám započítává pro nárok na důchod. U 2 týdnů to ale zase není až tak podstatný „výpadek“ (vzhledem k minimální odpracované době 35 roků).

Každopádně ale, pokud byste nyní šel na Úřad práce a pokud splňujete příslušné podmínky, tak by vám případně mohl vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti.

I když se jedná jen polovinu měsíce, nemusela by to být úplně zanedbatelná částka (záleží i na tom, jaký je váš průměrný čistý výdělek v právě ukončeném zaměstnání).

Pokud byste chtěl zajít na Úřad práce, pak byste tak měl učinit do 3 pracovních dní. Pokud vám skončil pracovní poměr v pátek, tak máte čas do středy tohoto týdne. Pak byste byl zařazen do evidence uchazečů o zaměstnání právě k datu ukončení pracovního poměru.

Chodit na Úřad práce ale zcela určitě není povinné, takže je to jen na vás.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po nemocenské

-

Dobrý den, Před víc než rokem jsem ukončil zaměstnání. Hned po skončení práce mi ale začaly zdravotní problémy. Takže jsem od 10. 3. 2020 až do teď na neschopence. Nyní jsem po operaci bajpasu a byl mi uznán id 1. stupně (částečný). Zatím jsem nenašel žádnou vhodnou práci na poloviční úvazek, takže musím na Úřad […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na další podporu v nezaměstnanosti v plné výši?

-

Dobrý den, prosím o radu. Na úřadu práce jsem byla v měsíci červenec, srpen, září 2020. Do zaměstnání jsem nastoupila 01. 10. 2020 do 31. 03. 2021. Pracovní poměr byl rozvázán 31. 3. 2021 po skončení pracovního poměru sjednaného na dobu určitou. V  zápočtovém listu mám 182 dnů jako dobu zaměstnání celkem. Mám nárok na […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu a ošetřovné po skončení rodičovské

-

Dobrý den, měla bych dotaz. K 7. 4. 2021 mi končí rodičovský příspěvek. Před nástupem na mateřskou a pak na rodičák jsem dělala na živnost 6 let. Rodičovský příspěvek pobírám 1000KČ měsíčně. Chtěla bych vědět, na kolik mám nárok na Úřadě práce a jestli mám na rok i na ošetřovné. Školky zavřeli, syn má 3roky […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nároku na podporu v nezaměstnanosti po neschopence

-

Dobrý den, uvažuji o odchodu ze zaměstnání, zřejmě dohodou. V tomto roce jsem byla od 22. 2. 2021 do 31. 3. 2021 na neschopence. Jak se mi bude vypočítávat nárok na podporu v nezaměstnanosti? Z jakého výdělku bude stanoven? Děkuji

Zobrazit odpověď