Zaměstnanec 1/2 HP a vedlejší činnost, neprodlouženi smlouvy na HP

Dobrý den, jsem zaměstnanec na HP zkrácený úvazek 20h/t. Teď 28. 2. 21 mi končí smlouvu na dobu určitou. Tu to informací jsem právě zjistila.

K práci jsem si přivydělávala jako OSVČ na vedlejší činnost. Jelikož jsou služby opakovaně zavřené, pochopila jsem, že jako zaměstnanec na HP nemám nárok na kompenzační bonus, ale když mi skončí smlouva stanu se automaticky OSVČ na hl. činnost budu mít pak nárok na bonus?

Ale jak prokázat podmínky, když od 25. 12. 20 nemohu vydělávat jako OSVČ?

Děkuji za odpověď.
Moc si Vaši práce vážím

Dotaz poslal/a: Alena B., 23.02.2021 9:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.02.2021 13:35 napsal/a:

Dobrý den,

Na podzim 2020, byl schválen zákon 461/2020 Sb., o kompenzačním bonusu. Na základě tohoto zákona bylo postupně vyhlášeno 6 kompenzačních období. Poslední do 15. 2. 2021.

V únoru se začal schvalovat nový zákon o kompenzačním bonusu, pro rok 2021. Minulý týden (18. 2. 2021) byl schválen v Parlamentu. Aby začal platit, tak je potřeba ještě souhlas Senátu a podpis prezidenta. Ten by měl vztahovat již na únor a březen 2021.

V původním i novém zákonu, není přímo vyloučena možnost, aby na kompenzační bonus, měl nárok i OSVČ vedlejší. V obou je podmínkou to, že příjem z omezené činnosti (z činnosti, která byla z důvodu epidemie omezena), musí být vaším převažujícím zdrojem příjmu.

Tj. to, jestli jste OSVČ hlavní nebo vedlejší, není důležité. Podstatné je, jaké jsou vaše příjmy a z čeho pochází.

U původního kompenzačního bonusu schváleného na podzim 2020, byly rozhodným obdobím měsíce červen až září 2021. Pokud jste v průběhu těchto měsíců měla příjem převážně ze zaměstnání, pak na kompenzační bonus nárok nebyl. Pokud by to bylo převážně z podnikání a byly splněny i další podmínky, tak by nárok byl.

U nového kompenzačního bonusu (který ale zatím neplatí), se to posuzuje jinak. Mimo jiné je nutný i pokles příjmu.

Například u kompenzace za únor 2021, se budou posouvat příjmy za leden 2021 oproti příjmům ve srovnávacím období, což jsou měsíce listopad 2018 až leden 2019 nebo listopad 2019 až 2020. Případně je možné místo srovnávacího období použít rozhodné období (červen – září 2021).

Ve srovnávacím období, musí být převažujícím zdrojem vašeho příjmu, příjem z omezené činnosti. A musí zde být i pokles příjmu o 50% (příjem za leden oproti průměru za 3 měsíce v minulosti).

Tj. to, že od března budete OSVČ hlavní, v nároku na kompenzační bonus nic nemění. Podstatnější je to, jaké máte příjmy (z podnikání, ze zaměstnání), v příslušných obdobích.

Pozor ale také na to, že zákon o novém kompenzačním bonusu, zatím není finálně schválen a může být ještě upraven.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď