Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu.

Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Dotaz poslal/a: Martin P., 19.01.2022 9:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.01.2022 10:13 napsal/a:

Dobrý den,

I během pracovní neschopnosti, je možné (s určitými omezeními), vykonávat výdělečnou činnost. Pracovní neschopnost (a nárok na nemocenské dávky), se vždy vztahuje k výdělečné činnosti (zaměstnání, podnikání), u kterého vám vzniká účast na nemocenském pojištění.

Pokud byste například měl dvě různá zaměstnání, a měl být v obou v pracovní neschopnosti, pak je nutné vystavit dvě samostatné neschopenky. A pokud jsou v obou zaměstnáních splněny příslušné podmínky (účast na nemocenském pojištění), pak je následně nárok na nemocenskou z obou zaměstnání.

Analogicky je pak možné, abyste byl v jednom zaměstnání v pracovní neschopnosti (a pobíral nemocenské dávky) a při tom dále vykonával nějakou další výdělečnou činnost – v jiném zaměstnání, při podnikání nebo na nějaké brigádě.

Jsou zde určitá omezení. Během pracovní neschopnosti, není možné vykonávat zaměstnání (pracovní činnost), na základě které vám vzniká účast na nemocenském pojištění a nárok na nemocenské dávky.

Není tedy možné jakkoliv pracovat v zaměstnání, kde máte neschopenku. Není například možné mít neschopenku, být doma, a pracovat pro zaměstnavatele z domu. Jiné zaměstnání, brigáda nebo podnikání už ale není omezeno.

Viz paragraf 16, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

§ 16

Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství, otcovské a ošetřovného za dobu, po kterou 

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Pokud byste si ale během pracovní neschopnosti, našel nějakou brigádu pro jiného zaměstnavatele, nebo případně i pro stejného zaměstnavatele (muselo by se jednat například o dohodu DPP nebo DPČ na jinou pracovní činnost, než na kterou je sjedná HPP), tak je to možné.

Je zde ale určitě omezení, že jako dočasně práce neschopná osoba, musí být vaše brigáda v souladu s podmínkami neschopenky. To zahrnuje mimo jiné i to, že je nutné dodržovat povolenou dobu vycházek (tj. musíte pracovat jen z domu, nebo případně v době povolených vycházek).

A dále je nutné, aby činnost vykonávaná během brigády v době neschopenky, byla v souladu s vaším zdravotním stavem (např., pokud máte nějaké problémy se zády, nemůžete vykonávat fyzicky namáhavou činnost v zaměstnání, a proto máte neschopenku, pak není možné podobnou fyzicky náročnou práci vykonávat ani na brigádě během neschopenky, je ale možné vykonávat nějakou nenáročnou, například administrativní činnost – to je ale jen teoretický příklad).

Během pracovní neschopnosti, není nijak omezen případný příjem z nějakého jiného zaměstnání, z nějaké brigády nebo třeba z podnikání.

Výše nemocenské (nemocenských dávek) se odvíjí od toho, jaký jste měl vyměřovací základ před začátkem neschopenky. Příjmy během pracovní neschopnosti nehrají žádnou roli (resp. nesmíte mít příjmy z pracovního poměru, kde jste na neschopence).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – kdy platí ČSSZ nemocenskou?

-

Dobrý den jsem v pracovní neschopnosti od 4. 7. 2022 doposud. Můj dotaz je od kolikátého vyplácí ČSSZ nemocenskou. Od zaměstnavatele jsem dostala výplatu, která jen tak tak pokryje náklady na bydlení, mohu tedy počítat s penězi již v srpnu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

-

Dobrý den, měl bych dotaz? Dne 6. 6. 2022 jsem v práci podal z mé strany výpověď z pracovního poměru tak, že dvouměsíční výpovědní lhůta mi začala běžet 1. 7. 2022 a končí 31. 8. 2022. Bohužel jsem si 27. 6. 2022 při rekreační hře nohejbalu přetrhl achilovku a jsem od toho dne v pracovní […]

Zobrazit odpověď