Nemocenská po třech měsících v nové práci

Dobrý den,

jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl.

Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře?

Pokud ne, kolik měsíců zaměstnanec musí pracovat, aby tomu tak bylo?

Velice děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Ondřej V., 10.08.2022 14:13
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.08.2022 16:11 napsal/a:

Dobrý den,

Účast na nemocenském pojištění (a s tím i související nárok na nemocenské dávky), vám vzniká ihned při nástupu do nového zaměstnání.

Pokud to trochu přeženu, tak pokud se hned první den v novém zaměstnání nějak zraníte, nebo onemocníte, tak již máte nárok na placenou neschopenku (i kdybyste v nové práci začal jen před velmi krátkou dobou).

V zásadě tedy není potřeba odpracovat nějakou minimální dobu v zaměstnání (podstatné je samotné zahájení výkonu práce), abyste mohl být delší dobu v pracovní neschopnosti, a měl nárok i na nemocenskou.

V pracovní neschopnosti s nárokem na nemocenské dávky, můžete být po dobu až 380 dní, od začátku neschopenky.

Prvních 14 dní, vám „nemocenskou“ platí zaměstnavatel (náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele. Jedná se o 60% z průměrného hrubého redukovaného hodinového výdělku, dostáváte zaplaceny neodpracované (zameškané) hodiny.

Od 15 dne na neschopence, je nárok na nemocenské dávky od „státu“ (platí ČSSZ).

Na nemocenské dávky je nárok za každý kalendářní den, maximálně 380 dní od začátku neschopenky (v některých případech je možné i prodloužení až o 350 dní).

Nemocenská se postupně zvyšuje. Od 15 do 30 dne je to 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu (odvíjí se od hrubé mzdy), od 31 do 60 dne je to 66%, od 61 dne je to 72%.

Pokud již máte ukončenou zkušební dobu, tak vám během pracovní neschopnosti, zaměstnavatel ani nemůže dát výpověď.

Tj. pokud nyní (v době kdy jste zaměstnaný, nebo případně i do 7 dní od ukončení zaměstnání), nastoupíte 3 měsíční léčbu, pak byste měl mít nárok na nemocenskou po celou dobu pracovní neschopnosti.

Výjimkou z výšeuvedeného by byla situace, pokud byste například byl celý předchozí rok v pracovní neschopnosti (pokud byste byl na nemocenské 380 dní a více). Pak je nárok na další (druhou) neschopenku, až po odpracování 190 dní (resp. do té doby je nárok na nemocenské dávky jen po kratší dobu, než výše uvedených maximálních 380 dní, to ale není váš případ).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok?

-

Dobrý den, jsem v evidenci uchazečů a ještě 2 měsíce budu pobírat podporu, z tohoto důvodu jsem chtěla nastoupit do práce Stal se mi však úraz a doba rekonvalescence se po operaci může protáhnout až na půl roku. Žiji ve společné domácnosti s rodiči, takže nemám nárok na žádné sociální dávky. Proto Vás prosím o […]

Zobrazit odpověď

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď