Nemocenská po třech měsících v nové práci

Dobrý den,

jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl.

Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře?

Pokud ne, kolik měsíců zaměstnanec musí pracovat, aby tomu tak bylo?

Velice děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Ondřej V., 10.08.2022 14:13
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.08.2022 16:11 napsal/a:

Dobrý den,

Účast na nemocenském pojištění (a s tím i související nárok na nemocenské dávky), vám vzniká ihned při nástupu do nového zaměstnání.

Pokud to trochu přeženu, tak pokud se hned první den v novém zaměstnání nějak zraníte, nebo onemocníte, tak již máte nárok na placenou neschopenku (i kdybyste v nové práci začal jen před velmi krátkou dobou).

V zásadě tedy není potřeba odpracovat nějakou minimální dobu v zaměstnání (podstatné je samotné zahájení výkonu práce), abyste mohl být delší dobu v pracovní neschopnosti, a měl nárok i na nemocenskou.

V pracovní neschopnosti s nárokem na nemocenské dávky, můžete být po dobu až 380 dní, od začátku neschopenky.

Prvních 14 dní, vám „nemocenskou“ platí zaměstnavatel (náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele. Jedná se o 60% z průměrného hrubého redukovaného hodinového výdělku, dostáváte zaplaceny neodpracované (zameškané) hodiny.

Od 15 dne na neschopence, je nárok na nemocenské dávky od „státu“ (platí ČSSZ).

Na nemocenské dávky je nárok za každý kalendářní den, maximálně 380 dní od začátku neschopenky (v některých případech je možné i prodloužení až o 350 dní).

Nemocenská se postupně zvyšuje. Od 15 do 30 dne je to 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu (odvíjí se od hrubé mzdy), od 31 do 60 dne je to 66%, od 61 dne je to 72%.

Pokud již máte ukončenou zkušební dobu, tak vám během pracovní neschopnosti, zaměstnavatel ani nemůže dát výpověď.

Tj. pokud nyní (v době kdy jste zaměstnaný, nebo případně i do 7 dní od ukončení zaměstnání), nastoupíte 3 měsíční léčbu, pak byste měl mít nárok na nemocenskou po celou dobu pracovní neschopnosti.

Výjimkou z výšeuvedeného by byla situace, pokud byste například byl celý předchozí rok v pracovní neschopnosti (pokud byste byl na nemocenské 380 dní a více). Pak je nárok na další (druhou) neschopenku, až po odpracování 190 dní (resp. do té doby je nárok na nemocenské dávky jen po kratší dobu, než výše uvedených maximálních 380 dní, to ale není váš případ).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď