Nemocenská v době výpovědi – nárok na nemocenské dávky

Dobrý den, jak je to s výpovědní lhůtou, kdy zaměstnanec dá ze svého rozhodnutí výpověď, ale před jejím uplynutím onemocní?

Má nárok pobírat nemocenské dávky, i když nemoc přesáhne do doby, kdy už by neměl být zaměstnán?

Děkuji

Dotaz poslal/a: tana, 23.06.2022 20:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.06.2022 15:53 napsal/a:

Dobrý den,

Během pracovní neschopnosti, dostáváte nejprve náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (prvních 14 dní) a následně nemocenské dávky (od 15 dne). U těchto dvou věcí, se mírně liší podmínky, kdy je nárok na „nemocenskou“ i po skončení zaměstnání.

Náhradu mzdy za nemoc, vám zaměstnavatel platí jen v době, kdy jste jeho zaměstnancem. Pokud tedy onemocníte jen krátce před ukončením pracovního poměru, pak může nastat situace, kdy během prvních 14 dní, část doby nedostáváte nemocenskou.

Něco jiného, jsou pak nemocenské dávky, které platí stát. Na ty je nárok od 15 dne pracovní neschopnosti. Nárok je i po skončení zaměstnání.

Podstatné je zde pouze to, aby byla neschopenka zahájena ještě během pracovního poměru (v době, kdy jste účastníkem nemocenského pojištění), nebo případně nejpozději do 7 dní od skončení zaměstnání.

Důvod pro ukončení zaměstnání, nehraje pro nárok na nemocenské dávky (od 15 dne) žádnou roli.

Důvod pro ukončení zaměstnání, může hrát roli s ohledem na to, jestli vůbec dojde k ukončení pracovního poměru, během pracovní neschopnosti.

Pokud by se jednalo o výpověď ze strany zaměstnavatele, a zaměstnanec onemocněl před uplynutím výpovědní doby, pak může dojít k prodloužení výpovědní doby. Resp. čekalo by se na konec pracovní neschopnosti, a následně by doběhl zbytek výpovědní doby. Záleží i na rozhodnutí zaměstnance, ten může souhlasit s ukončením zaměstnání i během neschopenky.

Pokud je ale pracovní poměr ukončován výpovědní ze strany zaměstnance (nebo i pokud by se jednalo o pracovní poměr na dobu určitou, nebo ukončení dohodou), pak je možné ukončení zaměstnání, i v době pracovní neschopnosti.

Jak již bylo uvedeno výše – prvních 14 dní, je nárok na náhradu mzdy za nemoc, jen v době, kdy jste zaměstnancem (zaměstnavatel platí za zameškané hodiny). Od 15 dne je nárok na nemocenské dávky, i po skončení zaměstnání.

Na nemocenské dávky, je nárok maximálně po dobu 380 dní, od začátku neschopenky (případně je možné i další prodloužení, až o 350 dní). Po dobu, kdy jsou vypláceny nemocenské dávky po skončení zaměstnání, za vás zdravotní pojištění platí stát, a doba se vám počítá jako náhradní doba důchodového pojištění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Pracovní smlouva na dobu určitou a dlouhodobá neschopenka

-

Dobrý den chtěla bych se u vás poradit. Už delší dobu marodím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce srpna. Marodit ale budu déle. Jaké mám nároky ze strany zaměstnavatele? Musím se hlásit na pracovní úřad nebo mě po dobu neschopnosti propustit nemůžou? Nevím, na co mám nárok nebo kam se hlásit? Děkuji

Zobrazit odpověď

Neschopenka pouze na 1 HPP ze 2 HPP

-

Dobrý den, mám dotaz na to, jestli jde mít pouze neschopenku do jedné práce. Jsem těhotná a mám 2 HPP (úklid a kancelářskou činnost). Úklid mě již dost zmáhá a chtěla bych na něho neschopenku. Ale v kanceláři jsem v pohodě a jsem schopná tuto činnost vykonávat. Je tedy možné mít neschopenku jen na ten […]

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou dovolenou ze dvou zaměstnání

-

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého jsem momentálně na rodičovské dovolené, a již rok při rodičovské dovolené pracuji u jiného zaměstnavatele. Rodičovská dovolená mi skončí ještě před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 5 měsíců), po tuto dobu bych byla na pracovní neschopnosti (pobírala bych nemocenskou?), jelikož se jedná o fyzicky náročnou […]

Zobrazit odpověď

Výpověď během neschopenky (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem ve zkušební době a zjistila jsem, že jsem těhotná. K práci na HPP mám ještě práci na DPČ, kterou vykonávám z domova. Aktuálně jsem na nemocenské kvůli těhotenství, kdy práci na DPČ dělám, jelikož mne nijak neomezuje. Chci se zeptat, jak by to bylo v případě, že by mne ze zaměstnání vyhodili […]

Zobrazit odpověď