OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP.
Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední 2 měsíce těhotenství do statusu OBZP.
Pochopila jsem správně, že se na mě teď bude vztahovat ochranná lhůta, tudíž nárok na příspěvek v mateřství mi zůstane?
Z čeho se, prosím, potom bude vypočítávat jeho výše, a jak to ovlivní možnost následně si stanovit (rozdělit) rodičovský příspěvek (vím, že pro některé případy není možné si zvolit dobu kratší 3 let)?
Předem mockrát děkuji za odpověď
Dobrý den,
Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, "mateřská"), musí být splněny příslušné podmínky.
První podmínkou je minimální doba účasti na nemocenském pojištění, alespoň 270 dní za poslední dva roky, před začátkem PPM. Pro OSVČ je pak doplňující podmínkou, že nejméně 180 dní účasti na nemocenském pojištění, musí být v posledním roce, před začátkem PPM.
Druhou podstatnou podmínkou, je účast na nemocenském pojištění v době začátku PPM (což je v době 6 – 8 týdnů před porodem). Nebo být alespoň v ochranné době.
Ochranná doba plyne z každé pojištěné činnosti (tj. jak ze zaměstnání, tak z podnikání). Je pouze několik výjimek – viz odstavec 4, paragraf 15, zákon o nemocenském pojištění. Ty se vás ale zřejmě netýkají.
Maximální délka ochranné doby, je 180 dní. Pokud si nyní platíte nemocenské pojištění jako OSVČ, alespoň po dobu 6 měsíců (minimálně 180 kalendářních dní), pak máte po skončení/přerušení podnikání ochrannou dobu 180 dní.
Pokud chcete 2 měsíce před porodem přerušit podnikání, pak se vám to kryje se začátkem PPM – ta může začít již od začátku 8 týdne před plánovaným termínem porodu. Tj. mohla byste si vyřídit rovnou PPM.
Pokud byste chtěla přerušovat podnikání ještě delší dobu, před porodem, pak by to mělo být také možné.
Pokud podnikáte (a platíte si nemocenské pojištění), po dostatečně dlouhou dobu, abyste splňovala 270 dní za poslední 2 roky a 180 dní za poslední rok (posuzuje se posledních 12/24 měsíců předcházejících začátku PPM), pak byste při nástupu na PPM měla být v ochranné době, a měla byste mít nárok na PPM.
Výpočet PPM, vychází z denního vyměřovacího základu, který se zpravidla určuje z posledních 12 měsíců.
To, že byste třeba 2 měsíce před porodem byla „nezaměstnaná“ (po přerušení podnikání, nemusíte být jen OBZP, ale můžete mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce), nemá na výpočet PPM žádný negativní vliv. Vycházelo by se z vyměřovacího základu z doby, kdy jste si platila nemocenské pojištění.
Pozor jen na to, že pro OSVČ vychází PPM zpravidla jen velmi nízká. Záleží na tom, v jaké výši platíte nemocenské pojištění (resp. na tom, jaký je vyměřovací základ). Při placení jen minimálního nemocenského pojištění, což je aktuálně 147 Kč měsíčně, vychází PPM na cca 4860 Kč měsíčně (za 30 dní).
Co se týká možnosti volby výše rodičovského příspěvku, tak tam to nikdy není „automaticky“ na 3 roky.
Rodičovský příspěvek, je ve výši 300 000 Kč (resp. 450 000 Kč u dvojčat). Je možné, že se bude v roce 2023 zvyšovat.
Možnost volby měsíční částky, je spojena s nárokem na PPM. V případě, že máte nárok na PPM, pak si můžete zvolit měsíční rodičovský příspěvek, až do výš 30 násobku denního vyměřovacího základu pro PPM. Teoretické maximum, je v roce 2022 ve výši 47 700 Kč měsíčně.
Pokud je ale 30 násobek denního vyměřovacího základu nižší než 13 000 Kč (nebo pokud není vůbec nárok na PPM), tak můžete mít maximálně 13 000 Kč měsíčně (dříve to bylo 10 000 Kč měsíčně, od července 2022 se to zvýšilo). Pak může celý rodičovský příspěvek vyčerpat za 23 měsíců. Ve spojení s případnou mateřskou (28 týdnů) to vychází na cca 30 měsíců (tj. cca 2,5 roku).
Neplatí tedy, že by nebylo možné mít kratší rodičovskou než 3 roky. Kdysi dávno, byla v některých případech rodičovská automaticky na 4 roky, to už je ale poměrně dost dávno. Další věc je tak, že rodičovská dovolená, je maximálně do 3 roků dítěte (to se vás ale netýká, protože nejste zaměstnanec). U rodičovského příspěvku si můžete zvolit délku sama (při nízké PPM by to bylo minimálně zmíněných cca 23 měsíců, maximálně do 4 roků dítěte).
Vyšší rodičovský příspěvek (než 13 000 Kč měsíčně), je případně možné získat i na základě toho, že v žádosti o RP, bude doložen příjem otce dítěte (pokud otec dítěte splňuje podmínky pro volbu vyšší částky RP).
Zařazeno v: Čerpání mateřské na otce dítěte, Co dělat když mám nízkou mateřskou?, Co když nemám nárok na PPM?, Jak se počítá mateřská dovolená, Jak se počítají dny pro nárok na mateřskou, Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na mateřskou?, Jaké jsou podmínky pro mateřskou po skončení zaměstnání?, Kam musím hlásit přerušení podnikání OSVČ, Kde podat žádost o mateřskou?, Kolik je mateřská u OSVČ?, Kolik je PPM v roce 2023?, Nárok na PPM, Nárok na PPM pro OSVČ
Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:
Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?
-Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]
Zobrazit odpověďTěhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka
-Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi, protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]
Zobrazit odpověďNezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?
-Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]
Zobrazit odpověďPeněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání
-Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Okamžitá půjčka 8000 Kč na účet bez úroků a bez ručitele. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Nebankovní půjčka pro lidi ve zkušební době. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
10.6.2023
Jak znovu požádat o poslání 5000,- Kč příspěvku na dítě? -
8.6.2023
Zdravotní pojištění po skončení studia VŠ -
2.6.2023
Daňový bonus, daňové zvýhodnění na děti – příjem pro sociální dávky (příspěvek na bydlení, přídavky na dítě) -
30.5.2023
Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu? -
27.5.2023
Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka -
26.5.2023
Možnost doplacení dobrovolného důchodového pojištění -
22.5.2023
Výpočet podpory – z jaké částky se vypočítá podpora v nezaměstnanosti? -
18.5.2023
Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou? -
12.5.2023
Exekuce na účet v bance – příspěvek na bydlení -
9.5.2023
Převedení dovolené do dalšího roku – musím vybrat celou dovolenou letos?
Online kalkulačky
- Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka: Výpočet starobní důchod – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka ošetřovné 2022
- Kalkulačka přídavky na dítě 2022
- Kalkulačka exekuce na mzdu od 1. 1. 2022
- Kalkulačka PPM: Mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka nemocenská 2022
- Kalkulačka výpočet životní minimum od 1. 4. 2022
- Kalkulačka porodné 2022
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2022
Užitečné informace
- Kalkulačka: Výpočet nemocenské během neschopenky od 1. 1. 2022
- Příspěvek na bydlení 2022
- Mateřská 2022
- Kalkulačka: Výpočet podpora v nezaměstnanosti 2022
- Náhrada mzdy za prvních 14 dní v roce 2022
- Hmotná nouze 2022
- Výživné a alimenty na dítě 2022
- Sociální dávky pro matku samoživitelku 2022
- Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2022?
- Výpočet příspěvku na bydlení 2022
Potřebujete peníze?
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet