Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

Dobrý den,

Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Dotaz poslal/a: Dana, 16.09.2022 21:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.09.2022 15:59 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byste byla vedená na Úřadu práce, pak se u vás nedá hovořit o mateřské dovolené. Na mateřskou dovolenou, mohou mít nárok pouze zaměstnanci (nezaměstnaná nebo OSVČ, mateřskou nebo rodičovskou dovolenou nemají).

Mateřská dovolená, je pracovní volno, které svým zaměstnankyním, poskytuje zaměstnavatel, v souvislosti s porodem, a následnou péčí o dítě (28 nebo 37 týdnů).

Něco jiného, je peněžitá pomoc v mateřství (PPM), na kterou se zřejmě ptáte. Na PPM, můžete mít nárok i jako nezaměstnaná na Úřadu práce. Pouze ale za předpokladu, že začátek PPM (6 – 8 týdnů před porodem), bude ještě během ochranné doby.

Ochranná doba, může být až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (resp. od skončení poslední činnosti, ve které vznikala účast na nemocenském pojištění).

Pokud ale poslední zaměstnání (či podnikání, apod.), ve kterém jste již byla těhotná, trvalo kratší dobu, pak to může být i méně než 180 dní.

Pokud by vám začátek PPM, spadal ještě do ochranné doby, pak máte nárok na PPM, i jako nezaměstnaná.

Výše PPM, se odvíjí od vyměřovacího základu (pro nemocenské dávky), který jste měla v posledním zaměstnání (v poslední činnosti, ve které vám vznikla účast na nemocenském pojištění).

Denní vyměřovací základ (ze kterého se následně vypočítá výše PPM), se zpravidla určuje na základě posledních 12 kalendářních měsíců, před vznikem nároku na příslušnou dávku.

V případě, že vám nárok na PPM, vznikne v ochranné době, tak se při výpočtu peněžité pomoci v mateřství postupuje tak, jako by vám na ni vznikl nárok bezprostředně po skončení zaměstnání.

Zjednodušeně se dá říci, že se PPM vypočítá na základě vaší hrubé mzdy, za posledních 12 měsíců, ve vašem posledním zaměstnání.

To, že byste po skončení zaměstnání, byla vedená na Úřadu práce, a pobírala podporu v nezaměstnanosti, nebo případně nějaké sociální dávky, se ve výpočtu PPM, nijak neprojeví (podobné by to bylo, i kdybyste před porodem byla třeba 5 měsíců v pracovní neschopnosti – ani nemocenské dávky, neovlivňují výpočet výše PPM).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď