Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

Dobrý den,

Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Dotaz poslal/a: Dana, 16.09.2022 21:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.09.2022 15:59 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byste byla vedená na Úřadu práce, pak se u vás nedá hovořit o mateřské dovolené. Na mateřskou dovolenou, mohou mít nárok pouze zaměstnanci (nezaměstnaná nebo OSVČ, mateřskou nebo rodičovskou dovolenou nemají).

Mateřská dovolená, je pracovní volno, které svým zaměstnankyním, poskytuje zaměstnavatel, v souvislosti s porodem, a následnou péčí o dítě (28 nebo 37 týdnů).

Něco jiného, je peněžitá pomoc v mateřství (PPM), na kterou se zřejmě ptáte. Na PPM, můžete mít nárok i jako nezaměstnaná na Úřadu práce. Pouze ale za předpokladu, že začátek PPM (6 – 8 týdnů před porodem), bude ještě během ochranné doby.

Ochranná doba, může být až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (resp. od skončení poslední činnosti, ve které vznikala účast na nemocenském pojištění).

Pokud ale poslední zaměstnání (či podnikání, apod.), ve kterém jste již byla těhotná, trvalo kratší dobu, pak to může být i méně než 180 dní.

Pokud by vám začátek PPM, spadal ještě do ochranné doby, pak máte nárok na PPM, i jako nezaměstnaná.

Výše PPM, se odvíjí od vyměřovacího základu (pro nemocenské dávky), který jste měla v posledním zaměstnání (v poslední činnosti, ve které vám vznikla účast na nemocenském pojištění).

Denní vyměřovací základ (ze kterého se následně vypočítá výše PPM), se zpravidla určuje na základě posledních 12 kalendářních měsíců, před vznikem nároku na příslušnou dávku.

V případě, že vám nárok na PPM, vznikne v ochranné době, tak se při výpočtu peněžité pomoci v mateřství postupuje tak, jako by vám na ni vznikl nárok bezprostředně po skončení zaměstnání.

Zjednodušeně se dá říci, že se PPM vypočítá na základě vaší hrubé mzdy, za posledních 12 měsíců, ve vašem posledním zaměstnání.

To, že byste po skončení zaměstnání, byla vedená na Úřadu práce, a pobírala podporu v nezaměstnanosti, nebo případně nějaké sociální dávky, se ve výpočtu PPM, nijak neprojeví (podobné by to bylo, i kdybyste před porodem byla třeba 5 měsíců v pracovní neschopnosti – ani nemocenské dávky, neovlivňují výpočet výše PPM).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď