Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

Dobrý den,

Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Dotaz poslal/a: Dana, 16.09.2022 21:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.09.2022 15:59 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byste byla vedená na Úřadu práce, pak se u vás nedá hovořit o mateřské dovolené. Na mateřskou dovolenou, mohou mít nárok pouze zaměstnanci (nezaměstnaná nebo OSVČ, mateřskou nebo rodičovskou dovolenou nemají).

Mateřská dovolená, je pracovní volno, které svým zaměstnankyním, poskytuje zaměstnavatel, v souvislosti s porodem, a následnou péčí o dítě (28 nebo 37 týdnů).

Něco jiného, je peněžitá pomoc v mateřství (PPM), na kterou se zřejmě ptáte. Na PPM, můžete mít nárok i jako nezaměstnaná na Úřadu práce. Pouze ale za předpokladu, že začátek PPM (6 – 8 týdnů před porodem), bude ještě během ochranné doby.

Ochranná doba, může být až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (resp. od skončení poslední činnosti, ve které vznikala účast na nemocenském pojištění).

Pokud ale poslední zaměstnání (či podnikání, apod.), ve kterém jste již byla těhotná, trvalo kratší dobu, pak to může být i méně než 180 dní.

Pokud by vám začátek PPM, spadal ještě do ochranné doby, pak máte nárok na PPM, i jako nezaměstnaná.

Výše PPM, se odvíjí od vyměřovacího základu (pro nemocenské dávky), který jste měla v posledním zaměstnání (v poslední činnosti, ve které vám vznikla účast na nemocenském pojištění).

Denní vyměřovací základ (ze kterého se následně vypočítá výše PPM), se zpravidla určuje na základě posledních 12 kalendářních měsíců, před vznikem nároku na příslušnou dávku.

V případě, že vám nárok na PPM, vznikne v ochranné době, tak se při výpočtu peněžité pomoci v mateřství postupuje tak, jako by vám na ni vznikl nárok bezprostředně po skončení zaměstnání.

Zjednodušeně se dá říci, že se PPM vypočítá na základě vaší hrubé mzdy, za posledních 12 měsíců, ve vašem posledním zaměstnání.

To, že byste po skončení zaměstnání, byla vedená na Úřadu práce, a pobírala podporu v nezaměstnanosti, nebo případně nějaké sociální dávky, se ve výpočtu PPM, nijak neprojeví (podobné by to bylo, i kdybyste před porodem byla třeba 5 měsíců v pracovní neschopnosti – ani nemocenské dávky, neovlivňují výpočet výše PPM).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď