Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Dobrý den, od září 2022 do prosince 2022 jsem byla v evidenci uchazečů o zaměst. na UP. O podporu jsem nežádala.

Od ledna 2023 do srpna 2023 jsem byla zaměstnána, ale vzhledem k tomu, že mám 3 děti a zaměstnavatel mi nemohl snížit úvazek, podávám výpověď.

Předtím jsem byla vedena jako osoba pečující o děti do 15 let. Důchodové pojištění jsem neplatila.

Od října bych mela nastoupit do nového zaměstnání. Pokud se eviduji na měsíc září na UP , budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Eva, 25.08.2023 22:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.08.2023 16:39 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí být splněna podmínka „minimální“ odpracované doby. Musíte mít 12 měsíců za poslední dva roky, před podáním žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Jako „odpracovaná“ doba, se vám počítá nejenom poslední zaměstnání (leden až srpen 2023). Ale mohou se případně počítat i předchozí zaměstnání nebo jiné náhradní doby, pokud by spadaly do posledních 24 měsíců (tj. období září 2021 až srpen 2023).

Pokud jste ale během posledních 2 roků, pracovala pouze 8 měsíců, a zbytek doby byla jen evidence na ÚP (nepočítá se pro nárok na podporu), a předchozí péče o dítě do 15 roků (nepočítá se pro nárok na podporu), pak by ale nárok na podporu nebyl.

Jiná situace by to byla, pokud by alespoň jedno z dětí mělo do 4 roků – doba péče o dítě do 4 roků, se započítává jako náhradní doba důchodového pojištění, a pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, se to počítá také.

Pokud nebude splněna podmínka 12 měsíců za poslední dva roky, tak nárok na podporu není. Můžete být ale vedena na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, a stát za vás bude platit zdravotní pojištění.

Pozor také na to, že pokud plánujete ukončit současné zaměstnání výpovědí, tak u výpovědi je standardní výpovědní doba 2 měsíce. A ta začíná až od začátku následujícího měsíce, po doručení výpovědi (výpověď musí být podána písemnou formou).

Pokud byste zaměstnavateli předala výpověď ještě před koncem srpna, tak by vám výpovědní doba končila až na konci října. Pokud by výpověď byla dána až v září, tak by zaměstnání končilo až na konci listopadu.

Něco jiného je ukončení pracovního poměru dohodou. U dohody, je možné domluvit „libovolné“ datum, ke kterému pracovní poměr končí (pokud s tím souhlasí obě strany – jak zaměstnavatel a zaměstnanec, a pokud to není do minulosti).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2023:

Výpověď ve zkušební době – jak se vypočítá podpora v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítá podpora v nezaměstnanosti. Byla jsem na rodičovské dovolené, u svého zaměstnavatele jsem dala výpověď, našla jsem si práci blíže k bydlišti, ale chci dát výpověď ve zkušební době – po 14 dnech. Práce neodpovídá tomu, na čem jsme se dohodli na pohovoru. Můj dotaz zní, když […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemoci

-

Dobrý den, od 12. 7. 2022 do 28. 8. 2023 jsem byl v pracovní neschopnosti. Dne 31. 8. jsem nastoupil do práce a do 9. 9. 2023 dobíral dovolenou. Pracovní poměr jsem ukončil dohodou 9. 9. 2023 ze zdravotních důvodů. Můj měsíční hrubý příjem byl zhruba třicet tisíc Kč. Nemocenskou jsem pobíral okolo devatenácti tisíc […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po ukončení OSVČ bez příjmu

-

Dobrý den, K 30. 9. 2021 jsem ukončila zaměstnání, ale se svými zdravotní problémy jsem pokračovala na nemocenské do 30. 6. 2022. Protože jsem nenašla práci, nahlásila jsem se na Úřad práce a to 1. 7. 2022, kde jsem sice absolvovala rekvalifikační kurs na PC, ale práci se mi nezískat nepodařilo. Proto jsem přijala nabídku […]

Zobrazit odpověď

Pracovní poměr na dobu určitou – mám na rok na podporu v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den! Prosím o radu, neboť už jsem z toho zmatená. Od 1. 3. 2020 jsem pobírala rodičovský příspěvek do srpna roku 2022. Těsně před koncem rodičovského příspěvku jsem nastoupila do zaměstnání. Smlouva byla sjednána od 16. 8. 2022 do 31. 8. 2023. Smlouva mi nebyla prodloužena a poslední měsíc, tedy celý srpen mám neplacené […]

Zobrazit odpověď