Výpověď z pracovního poměru a neschopenka + předdůchod a podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den, mám dlouhodobé zdravotní problémy, „řešené“ injekcemi do páteře pod CT na 2 klinikách, atd., několik operací. V novém zaměstnání jsem zaměstnána od 1. 11. 2022.

Pokud bych dala výpověď zaměstnavateli 29. 9. 2023 a od 3.10. šla na nemocenskou, budu mít nárok na výplatu prvních 14 dní nemocenské od zaměstnavatele, když bych byla již ve výpovědní lhůtě?

Předpokládá se, že bych byla nemocná i po skončení klasické 2-měsíční výpovědní lhůty, která by začala běžet 1. 10. a skončila 30. 11.

Další dotaz spočívá v tom, že pokud bych si půjčila od známých peníze na předdůchod a zažádala penzijní společnost o výplatu předdůchodu, mohla bych se i přesto registrovat na Úřadu práce jakožto uchazeč o zaměstnání, když bych sama dala výpověď a platila sama sobě předdůchod?

Dotaz poslal/a: René, 24.09.2023 17:42
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.09.2023 20:42 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud budete v pracovní neschopnosti během výpovědní doby, pak to nemá žádný vliv na výplatu náhrady mzdy za nemoc od zaměstnavatele během prvních 14 dní.

Zaměstnavatel by vám neplatil nemocenskou pouze v případě, že by vám pracovní poměr skončil během prvních 14 dní neschopenky. Po skončení zaměstnání, už zaměstnavatel nemá povinnost platit náhradu mzdy (nejste již jeho zaměstnancem).

Během výpovědní doby, ale máte nárok jak na náhradu mzdy za nemoc (prvních 14 dní platí zaměstnavatel), tak i na nemocenské dávky (od 15 dne platí stát – ČSSZ).

Na nemocenské dávky, je případně nárok i poté, co vám skončí pracovní poměr. Na nemocenskou, může být nárok až 380 dní od začátku neschopenky (v některých případech se ale neschopenka ukončuje už po 180 dnech, jindy je nárok na prodloužení až o dalších 350 dní).

Pokud by vám pracovní poměr skončil během neschopenky (při výpovědi ze strany zaměstnance, se výpovědní doba z důvodu neschopenky neprodlužuje), pak by se pro vás nic neměnilo.

Vaše neschopenka by mohla pokračovat dále (dokud ji neukončí lékař). A dále by byl i nárok na nemocenské dávky (zdravotní pojištění by platil stát, doba v pracovní neschopnosti se počítá jako náhradní doba důchodového pojištění).

Na Úřadu práce, se můžete zaregistrovat jako uchazeč o zaměstnání, až po skončení neschopenky. Pokud byste byla v pracovní neschopnosti i po skončení zaměstnání, pak byste na Úřad práce šla až poté, co vám skončí neschopenka.

Budete-li čerpat předdůchod, pak to nemá negativní dopad na podporu v nezaměstnanosti. U předdůchodu je to jiné, než u klasického starobního důchodu, u předčasného důchodu nebo například u výsluhové renty.

U předdůchodu nečerpáte žádné peníze od státu (u předdůchodu čerpáte vlastní prostředky z penzijního spoření).

I během předdůchodu, můžete být uchazečem o zaměstnání a mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti (za předpokladu, že budou splněny všechny zákonné podmínky, jako je „minimální odpracovaná doba“ 12 měsíců za poslední 2 roky, apod.).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď