Ukončení pracovní smlouvy dohodou – kolik procent bude podpora v nezaměstnanosti?

Dobrý den, mám dotaz ohledně ukončení pracovní smlouvy dohodou.

Mám odděláno rok a půl a moje otázka: Mám nárok na podporu a kolik procent?

Děkuji předem za odpověď a hezký den přeji.

Dotaz poslal/a: Alexander D., 08.11.2023 5:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.11.2023 20:24 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste byl zaměstnaný 1,5 roků a ukončujete pracovní poměr dohodou, pak byste měl mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Měla by u vás být splněna „minimální odpracovaná doba“ (12 měsíců za poslední dva roky), což je jedna z podmínek pro nárok na podporu od Úřadu práce.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti, bude záviset na tom, kolik byl váš průměrný čistý měsíční výdělek v ukončeném zaměstnání. A také bude záležet na důvodech, proč byl ukončen pracovní poměr.

Pokud je ukončen pracovní poměr dohodou z důvodů uvedených zákoníku práce v paragrafu 52 (nadbytečnost, organizační důvody, zdravotní důvody, atd.), nebo pokud je ukončeno zaměstnání dohodou na základě některého vážného důvodu, uvedeného v paragrafu 5, odstavec c, v zákoně o zaměstnanosti, pak je nárok na plnou výši podpory.

Podpora je první dva měsíce 65%, další dva měsíce je to 50% a nakonec je to zbytek doby 45% z průměrného čistého měsíčního výdělku. Na podporu je nárok 5 až 11 měsíců, podle věku.

Pokud je ale pracovní poměr ukončen dohodou bez vážného důvodu, pak je nárok jenom na nižší podporu – podpora v nezaměstnanosti je pak po celou dobu jenom 45% z průměru.

Průměrný čistý měsíční výdělek, který se na Úřadu práce používá pro výpočet podpory, by vám měl na konci zaměstnání spočítat zaměstnavatel (a vystavit příslušné potvrzení).

Výpočet průměrného výdělku, závisí i na tom, kdy je ukončeno zaměstnání. Pokud by to bylo například během listopadu, pak se pro výpočet průměrného výdělku použijí měsíce červenec až září (průměrný výdělek za 3 čtvrtletí).

Průměrný výdělek, se počítá z hrubé mzdy a různých příplatků (za práci přesčas, za práci v noci, za práci o víkendu nebo ve státní svátek).

Nepočítá se to z náhrady mzdy za nemoc, nebo z náhrady mzdy za dovolenou, nebo i z některých dalších částí výplaty, které přímo nesouvisí s výkonem práce.

Pro výpočet se používají skutečně odpracované hodiny v rozhodném období, včetně přesčasových hodin. Pokud jste byl na neschopence, nebo čerpal dovolenou, tak se tyto zameškané hodiny do výpočtu nezahrnují.

Nejprve se spočítá průměrný hrubý hodinový výdělek, a z něj se pak určí průměrný čistý měsíční výdělek (z hrubého měsíčního výdělku se odečítá sociální, zdravotní a daň).

Průměrný výdělek, by měl vycházet přibližně podobně, jako vaše čistá výplata – ale není to úplně stejné. Průměrný výdělek může být mírně vyšší nebo i mírně nižší. Viz kalkulačka pro výpočet průměrného čistého výdělku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2023:

Jak se počítá podpora v nezaměstnanosti – ukončení ve zkušební době

-

Dobrý den, po 18 letech jsem skončila v zaměstnání z důvodu personálních změn. Můj poměr skončil k 30. 9. 2023. Ihned jsem nastoupila do nového zaměstnání, ale bohužel mi kvůli 4leté dceři nevyhovují dlouhé směny a chtěla bych skončit ve zkušební době a uvedu důvod péče o nezletilé dítě. Ukončím buď v říjnu nebo v […]

Zobrazit odpověď

Do kdy se musím hlásit na Úřadu práce po skončení rodičovské

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Dne 10. 10. mi skončil rodičovský příspěvek k synovým 3tím narozeninám. Nebyla sem před nástupem na RD zaměstnaná, proto bych se chtěla zeptat, kdy se musím hlásit na úřad práce, když nemám žádnou práci. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Výpověď z pracovního poměru a neschopenka + předdůchod a podpora v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, mám dlouhodobé zdravotní problémy, „řešené“ injekcemi do páteře pod CT na 2 klinikách, atd., několik operací. V novém zaměstnání jsem zaměstnána od 1. 11. 2022. Pokud bych dala výpověď zaměstnavateli 29. 9. 2023 a od 3.10. šla na nemocenskou, budu mít nárok na výplatu prvních 14 dní nemocenské od zaměstnavatele, když bych byla […]

Zobrazit odpověď

Výpověď ve zkušební době – jak se vypočítá podpora v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítá podpora v nezaměstnanosti. Byla jsem na rodičovské dovolené, u svého zaměstnavatele jsem dala výpověď, našla jsem si práci blíže k bydlišti, ale chci dát výpověď ve zkušební době – po 14 dnech. Práce neodpovídá tomu, na čem jsme se dohodli na pohovoru. Můj dotaz zní, když […]

Zobrazit odpověď