Výpověď ve zkušební době – jak se vypočítá podpora v nezaměstnanosti?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítá podpora v nezaměstnanosti.

Byla jsem na rodičovské dovolené, u svého zaměstnavatele jsem dala výpověď, našla jsem si práci blíže k bydlišti, ale chci dát výpověď ve zkušební době – po 14 dnech. Práce neodpovídá tomu, na čem jsme se dohodli na pohovoru.

Můj dotaz zní, když teď ukončím pracovní poměr, jak se vypočítává podpora a od jaké doby, a co těch 14 dni odpracovaných.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Martina, 17.09.2023 21:13
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.09.2023 19:33 napsal/a:

Dobrý den,

Podpora v nezaměstnanosti, se vypočítá z průměrného čistého měsíčního výdělku, v posledním ukončeném zaměstnání před tím, než se evidujete na Úřadu práce.

Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, je tedy rozhodující příjem, který máte v aktuálním zaměstnání – byť jej budete ukončovat ve zkušební době, a bude se jednat jen o krátkou dobu.

Viz paragraf 50, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

§ 50 Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci

(1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů; pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů.

Postup, jak se vypočítá průměrný výdělek, je uveden v zákoníku práce – viz zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 351 až 362.

V zákoníku práce je uvedeno, že průměrný výdělek se vypočítá z posledního ukončeného kalendářního čtvrtletí. Pokud v tomto čtvrtletí nemáte odpracováno alespoň 21 dní, pak se namísto průměrného výdělku, použije pravděpodobný výdělek.

Viz paragraf 355, zákoník práce:

§ 355 Pravděpodobný výdělek

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek. 

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

V zákoníku práce se primárně mluví o průměrném hrubém výdělku (resp. o pravděpodobném hrubém výdělku). Z takto zjištěného výdělku, se určí čistý měsíční výdělek (pro výpočet podpory) běžným způsobem – odečte se sociální/zdravotní a daň.

Podpora v nezaměstnanosti, na kterou můžete mít nárok po ukončení zaměstnání ve zkušební době, se tedy bude odvíjet od příjmu, který máte v tomto zaměstnání. Pokud bude zaměstnání ukončeno jen po krátké době, pak se to bude odvíjet od pravděpodobného výdělku.

I při ukončení zaměstnání ve zkušební době ale záleží na důvodu, proč je zaměstnání ukončeno. Pokud bude zaměstnání ukončeno ze strany zaměstnance bez vážného důvodu, pak je nárok na nižší podporu – pouze 45% po celou dobu (jinak je to 65% první dva měsíce, 50% další dva měsíce a 45% zbytek doby).

Ještě upozorním na to, že ve zkušební době, se pracovní poměr obvykle ukončuje zrušením pracovního poměru. Zrušení pracovního poměru ve zkušební době, je možné kdykoliv. A k ukončení zaměstnání může dojít ihned. Nejdříve ale v den, kdy zaměstnavateli písemně oznámíte, že chcete zaměstnání ukončit.

Pokud byste dávala klasickou výpověď (což můžete), pak by zde byla standardní výpovědní doba 2 měsíce, která začíná až od začátku následujícího kalendářního měsíce. A tak dlouho zřejmě nechcete být v tomto zaměstnání, které vám nevyhovuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2023:

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemoci

-

Dobrý den, od 12. 7. 2022 do 28. 8. 2023 jsem byl v pracovní neschopnosti. Dne 31. 8. jsem nastoupil do práce a do 9. 9. 2023 dobíral dovolenou. Pracovní poměr jsem ukončil dohodou 9. 9. 2023 ze zdravotních důvodů. Můj měsíční hrubý příjem byl zhruba třicet tisíc Kč. Nemocenskou jsem pobíral okolo devatenácti tisíc […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po ukončení OSVČ bez příjmu

-

Dobrý den, K 30. 9. 2021 jsem ukončila zaměstnání, ale se svými zdravotní problémy jsem pokračovala na nemocenské do 30. 6. 2022. Protože jsem nenašla práci, nahlásila jsem se na Úřad práce a to 1. 7. 2022, kde jsem sice absolvovala rekvalifikační kurs na PC, ale práci se mi nezískat nepodařilo. Proto jsem přijala nabídku […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, od září 2022 do prosince 2022 jsem byla v evidenci uchazečů o zaměst. na UP. O podporu jsem nežádala. Od ledna 2023 do srpna 2023 jsem byla zaměstnána, ale vzhledem k tomu, že mám 3 děti a zaměstnavatel mi nemohl snížit úvazek, podávám výpověď. Předtím jsem byla vedena jako osoba pečující o děti […]

Zobrazit odpověď

Pracovní poměr na dobu určitou – mám na rok na podporu v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den! Prosím o radu, neboť už jsem z toho zmatená. Od 1. 3. 2020 jsem pobírala rodičovský příspěvek do srpna roku 2022. Těsně před koncem rodičovského příspěvku jsem nastoupila do zaměstnání. Smlouva byla sjednána od 16. 8. 2022 do 31. 8. 2023. Smlouva mi nebyla prodloužena a poslední měsíc, tedy celý srpen mám neplacené […]

Zobrazit odpověď