Mám nárok na mateřskou dovolenou a kde o ni požádat?

Dobrý den, moc prosím o radu, jak postupovat v mém případě.

Na konci roku – 31. 12. 2023 mi končí pracovní smlouva na dobu určitou a nebudou mi ji prodlužovat. A já má termín porodu 3. 2. 2024. Již jsem na nemocenské.

Mám nárok na mateřskou dovolenou u zaměstnavatele? Nebo jen na PPM a mám se jít registrovat na úřad práce po skončení pracovního poměru?

Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Pavla, 14.08.2023 0:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.08.2023 16:37 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud máte pracovní poměr na dobu určitou, který vám bude končit ještě před porodem, tak opravdu nemáte nárok na mateřskou dovolenou. Resp. na mateřskou dovolenou, budete mít nárok jen „pár dní“. Mateřská dovolená vám skončí 31. 12. 2023, společně s pracovním poměrem (viz dále).

Mateřská dovolená, v pravém slova smyslu (dle příslušných zákonů), znamená pouze volno, které zaměstnancům poskytuje zaměstnavatel.

Z titulu mateřské dovolené, vám nevzniká nárok na nějakou dávku, nebo nějaké jiné speciální výhody (resp. případné „benefity“ vyplývající z mateřské dovolené, se týkají jen zaměstnanců; vše ostatní se týká i těch, kdo mají nárok na PPM/rodičovský příspěvek).

Pokud splňujete příslušné podmínky, tak budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. A po skončení PPM, i na rodičovský příspěvek.

Během doby, kdy dostáváte PPM nebo rodičovský příspěvek, za vás platí zdravotní pojištění stát. To samé platí i pro pracovní neschopnost.

Neschopenka (kdy máte nárok na nemocenské dávky), čerpání PPM, nebo obecně péče o dítě (až do jeho 4 roků), se vám započítává jako náhradní doba důchodového pojištění.

Začátek PPM, je v době 6 až 8 týdnů před porodem. Konkrétní termín nástupu na mateřskou, si volíte sama, po konzultaci se svým lékařem, který vám také bude vystavovat formulář pro žádost o peněžitou pomoc v mateřství.

Pokud vám očekávaný termín porodu vychází na začátek února 2024, tak byste měla mít termín začátku PPM v rozmezí cca 9. 12. 2023 až 23. 12. 2023.

V příslušné době, by vám váš lékař vystavil žádost o PPM a ukončil i neschopenku. Žádost předáváte svému zaměstnavateli (v té době ještě nebude pracovní poměr ukončen, a poslednímu zaměstnavateli byste předávala žádost, i kdyby pracovní poměru už skončil).

Během zbylé části prosince, byste byla i na mateřské dovolené (ta by vám skončila společně s ukončením pracovního poměru). Na PPM, pak máte nárok dále, i po skončení pracovního poměru a mateřské dovolené.

Ve chvíli, kdy vám skončí pracovní poměr, nemá smysl chodit na Úřad práce. V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, nebo v době před porodem a 6 týdnů po porodu (kdy čerpáte PPM), vás na ÚP nemohou zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. A není tedy ani nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Na Úřad práce, byste měla jít až ve chvíli, kdy si budete hledat nové zaměstnání. Nebo nejpozději ve chvíli, kdy vám bude končit rodičovský příspěvek.

Pak budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti (po skončení rodičovské, je potřeba evidenci na ÚP řešit i s ohledem na zdravotní pojištění).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď