Mohu si uplatnit daňovou slevu na dítě – zaměstnanec na HPP + OSVČ

Dobrý den mám prosím dotaz. Nastoupila jsem teď v září na HPP se 40h úvazkem. Zároveň jsem i OSVČ, pojišťovací poradce vedený pod ČNB.

Mohu začít uplatňovat slevy na děti při HPP nebo to nelze?

V daňových přiznáních v předchozích letech jsem neuplatňovala.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Tereza, 03.09.2023 23:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.09.2023 16:27 napsal/a:

Dobrý den,

Daňovou slevu na dítě, mohou uplatnit jak zaměstnanci, tak i podnikatelé (OSVČ). Není zde žádné omezení, kromě minimální výše příjmu (aby byl nárok na daňový bonus).

Jak zaměstnanec, tak i podnikatel (OSVČ, živnostník), musí mít příjem alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy, aby vznikl nárok na daňový bonus. Minimální mzda, je v roce 2023 stanovena na 17 300 Kč.

Pro nárok na daňový bonus musí být příjem z podnikání a/nebo příjem ze zaměstnání, minimálně 103 800 Kč (celkový příjem za rok 2023).

Pokud si budete uplatňovat daňovou slevu na dítě jako zaměstnanec, pak musíte mít příjem alespoň jednu polovinu minimální mzdy měsíčně (8650 Kč).

Daňová sleva na dítě, funguje trochu jinak, než ostatní daňové slevy. Resp. ona to vlastně není daňová sleva, ale jedná se o daňové zvýhodnění (nejedná se o „slovíčkaření“, daňové zvýhodnění „funguje“ trochu jinak).

Běžné daňové slevy (sleva za poplatníka, za důchodce, za studenta, za manželku, za invaliditu, za ZTP/P, apod.), fungují tak, že od vypočítané daně (15% nebo 23%) se odečítá daňová sleva. Pokud je zbytek kladný, pak platíte příslušný zbytek, jako daň státu. Pokud je výsledek záporný, pak to nic neznamená.

Výjimkou je právě daňové zvýhodnění na dítě. Pokud díky uplatnění daňového zvýhodnění na dítě, bude výsledek záporný, pak vám stát příslušný záporný zůstatek „vrátí“, jako daňový bonus (pouze za předpokladu, že máte výše uvedený minimální příjem).

Pro nárok na daňový bonus, je nutné mít příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání) nebo ze samostatně výdělečné činnosti (z podnikání). Nesmí se jednat o „pasivní“ příjmy, jako je příjem z pronájmu nebo z kapitálového majetku.

Jako zaměstnanec, zvláště pokud je nyní zaměstnání vaše hlavní činnost, můžete mít u zaměstnavatele podepsáno prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob („růžový papír“, co po vás zřejmě bude chtít podepsat mzdová účetní). Prohlášení můžete mít jenom u jednoho zaměstnavatele, v jednom kalendářním měsíci.

Pokud je podepsáno prohlášení, pak vám zaměstnavatel při výpočtu měsíční výplaty zohlední příslušné daňové slevy (daňová sleva za poplatníka a daňové zvýhodnění za dítě, a popřípadě i další, na které můžete mít nárok).

Nebo nemusíte mít podepsáno prohlášení u zaměstnavatele. Pak se daňové slevy u měsíční výplaty neřeší (z výplaty se strhne daň v plné výši).

A daňové slevy (za poplatníka, za dítě, a další) si uplatníte v daňovém přiznání za rok 2023 (které budete podávat v roce 2024). Pak vám případně může vzniknout daňový přeplatek, který vám stát vrátí.

Nenapadá mě žádné omezení, které by se vztahovalo na daňovou slevu na dítě, u zaměstnance který pracuje na HPP a současně podniká jako OSVČ vedlejší.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Úřad práce a placení zdravotního pojištění u studenta nad 26 let

-

Dobrý den, v únoru mi bylo 26 let a pořád studuji vysokou školu, teď nastupuji do posledního ročníku. Vím, že od února si musím platit zdravotní pojištění, ale chci se prosím zeptat, bylo by možné se registrovat i jako student nad 26 let na úřadu práce s tím, že by za mě zdravotní pojištění platil […]

Zobrazit odpověď

Hlavní pracovní poměr a studium VŠ – odvody na sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, pracuji na hlavní pracovní poměr poté, co jsem přerušila studium na VŠ. Nyní se vracím zpět na VŠ a současně zůstávám v zaměstnání. Je mi 24 let. Musí mi zaměstnavatel strhávat zdravotní a sociální pojištění, když by se mi měla doba studia do 26 let počítat jako náhradní doba pojištění a zdravotní pojištění […]

Zobrazit odpověď

Neúspěšná maturita – do kdy platí zdravotní pojištění stát?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Synovi se nepovedla maturita a opravný termín má v polovině září. Od října by nastoupil do práce. Myslím si správně, že do 31.8. pro něho platí status studenta, a na září by se musel zaevidovat na ÚP kvůli sociálnímu a zdravotnímu? Děkuji

Zobrazit odpověď

Zdravotní a sociální pojištění po ukončení rodičovského příspěvku

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala na svojí situaci. K 30. 6. mi bylo ukončeno pobírání rodičovského příspěvku. Zároveň pracuji na DPP do 10 000 Kč měsíčně. Dítě zatím nikam nedochází, ale od září bude navštěvovat dětskou skupinu. Kdo za mě nyní platí zdravotní a sociální pojištění? Mám se někde nahlásit? Dítě má 2,5 roku. […]

Zobrazit odpověď