Nárok na mateřskou po skončení smlouvy na dobu určitou

Dobrý den, od ledna jsem na neschopence. V lednu jsem i zjistila, že jsem těhotná. Na konci ledna mi končila roční smlouva v práci, nikomu nám ji neprodloužili, tak jsem zůstala na neschopence do teď.

TP mám 23.9 a zítra nastupuji na mateřskou 29. 7 – čili 8 týdnů před s tím, že mi k dnešnímu dni bude ukončena neschopenka.

Co jsem tak počítala, měla bych se do ochranné lhůty vejít, je to tak nějak přesně na den. Všude mi řečeno, že budu mít nárok a že se do ochranné lhůty vejdu.

Chci se jen ujistit, že to tak opravdu je.

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Hana, 28.07.2023 8:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.07.2023 9:48 napsal/a:

Dobrý den,

Na „mateřskou“, resp. na peněžitou pomoc v mateřství může být nárok i po skončení zaměstnání (nejedná se tedy o mateřskou dovolenou, je nárok pouze na PPM). Musí být ale splněny příslušné podmínky.

První podmínkou, pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství, je minimální doba účasti na nemocenském pojištění, v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní za poslední 2 roky (před termínem nástupu na PPM).

Pokud jste celý minulý rok pracovala v zaměstnání (kde za vás zaměstnavatel odváděl nemocenské pojištění), tak je tato podmínka splněna.

Druhou podmínkou pro nárok na „mateřskou“, je účast na nemocenském pojištění v době začátku PPM. Nebo být alespoň v ochranné době.

Ochranná doba, je až 180 kalendářních dní, po skončení poslední účasti na nemocenském pojištění (tj. po skončení posledního zaměstnání) – viz paragraf 15, odstavec 2, zákon o nemocenském pojištění:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Pokud vám poslední zaměstnání (účast na nemocenském pojištění) skončilo k 31. 1. 2023, pak jste v ochranné době až do 30. 7. 2023 (včetně). Následná neschopenka (nemocenská) nehraje žádnou roli.

Termín začátku PPM, je v době 6 až 8 týdnů před očekávaným termínem porodu – viz paragraf 34, zákon o nemocenském pojištění:

§ 34 Počátek a ukončení podpůrčí doby u peněžité pomoci v mateřství

(1) Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává 

a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

Vychází-li vám termín začátku PPM ještě během ochranné doby (což by mělo, podle toho co uvádíte v dotazu), pak by měly být splněny příslušné podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Na PPM byste tedy měla mít nárok podle standardních podmínek. Nárok je po dobu 196 kalendářních dní (28 týdnů) u jednoho dítěte (u dvojčat by to bylo 259 dní (37 týdnů)). Výpočet PPM se provádí z redukovaného vyměřovacího základu (vychází se z hrubé mzdy v posledním zaměstnání).

Po skončení PPM, máte následně nárok i na rodičovský příspěvek (sociální dávka na Úřadu práce, aktuálně je to 300 000 Kč, resp. maximálně 13 000 Kč měsíčně (záleží i na tom, jak dlouho budete chtít čerpat rodičovskou)).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď