Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok?

Dobrý den, jsem v evidenci uchazečů a ještě 2 měsíce budu pobírat podporu, z tohoto důvodu jsem chtěla nastoupit do práce

Stal se mi však úraz a doba rekonvalescence se po operaci může protáhnout až na půl roku.

Žiji ve společné domácnosti s rodiči, takže nemám nárok na žádné sociální dávky.

Proto Vás prosím o radu, jestli se mi alespoň protáhne doba podpory, protože jinak skončím jako samoživitelka bez žádného příjmu.

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Silvie, 01.01.2023 18:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.01.2023 16:17 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání (nezaměstnaná), nejste účastníkem nemocenského pojištění. Pokud tedy během této doby onemocníte, nebo se vám stane nějaký úraz, tak vám bohužel nevzniká nárok na nemocenské dávky.

Jako nezaměstnaná, můžete mít nárok na nemocenské dávky, pouze v případě, že by se vám úraz stal krátce po skončení posledního zaměstnání.

Pokud byste onemocněla, nebo se vám stal nějaký úraz do 7 dní od ukončení předchozího pracovního poměru, pak byste měla nárok na nemocenské dávky, tak jako ostatní zaměstnanci (nárok je od 15 dne pracovní neschopnosti). Těchto 7 dní, je ochranná doba po skončení zaměstnání.

Vzhledem k tomu, že v dotazu píšete, že jste již nějakou dobu v evidenci Úřadu práce, pak již bohužel nemáte nárok na nemocenskou.

Prodloužení doby, po kterou vám je vyplácena podpora v nezaměstnanosti, není možné. Doba, po kterou můžete dostávat podporu v nezaměstnanosti, je pevně dána. Závisí pouze na vašem věku. Je to buď 5 měsíců (do 50 roků) nebo 8 měsíců (nad 50 roků do 55 roků) nebo 11 měsíců (nad 55 roků). Žádné prodloužení podpory v nezaměstnanosti neexistuje.

Po vyčerpání celé doby podpory nezaměstnanosti, máte nárok na další podporu, až po odpracování určité doby.

I po skončení nároku na podporu v nezaměstnanosti, můžete být dále vedená v evidenci Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Na žádné speciální sociální dávky, tím ale nárok nevzniká.

Můžete mít nárok pouze na běžné sociální dávky – příspěvek na bydlení, příspěvek na dítě, případně dávky pomoci ve hmotné nouzi, jako příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. U nich se ale posuzuje celková sociální a majetková situace. Pokud žijete ve společné domácnosti dalšími osobami (rodiči), pak hraje roli i to, jaké jsou jejich příjmy a další faktory.

Obávám se, že žádné „jednoduché“ řešení vaší situace bohužel neexistuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou – ukončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, dne 16. 6. 2022 jsem začal pracovat v nové firmě. Od 19. 8. 2022 jsem v pracovní neschopnosti. Dne 25. 8. 2022 mi zaměstnavatel oznámil, že se mnou bude ukončen pracovní poměr ve zkušební době. Můj dotaz proto zní, zda mám i po ukončení pracovního poměru ve zkušební době nárok na nemocenské dávky […]

Zobrazit odpověď