Prohlášení poplatníka a daňové slevy – 2 HPP + invalidní důchod

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP – smlouva na neurčito, zkrácený úvazek – invalidita I. stupně.

Nyní nastupuji (1. 10.) do 2. zaměstnání, kde budu mít smlouvu na HPP na dobu určitou, po půl roce na neurčito. Taktéž na zkrácený úvazek.

U 1. HPP mám podepsané prohlášení k dani a uplatňuji si slevy na poplatníka, ID a děti.

U 2. HPP budu mít, ale vyšší mzdu.

Lze během roku začít uplatňovat slevy u jiného zaměstnavatele a podepsat prohlášení, které by se u 1. HPP stornovalo?

Obě práce jsou administrativní na Home Office.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Gabriela, 21.09.2023 9:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.09.2023 16:34 napsal/a:

Dobrý den,

Prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob („růžový papír“), je možné vyplnit na celé zdaňovací období (celý rok 2023, celý rok 2024, atd.), nebo jen na část zdaňovacího období.

Nejmenší možnou částí zdaňovacího období, je kalendářní měsíc. Prohlášení poplatníka daně z příjmu (a tím následně i daňové slevy), můžete mít během jednoho roku, postupně i u více zaměstnavatelů.

Typickým případem mohou být různé krátkodobé brigády, kdy máte každý měsíc podepsáno prohlášení u jiného zaměstnavatele. Nebo situace, kdy v průběhu roku měníte zaměstnání, a část roku máte prohlášení u jednoho zaměstnavatele, a část zase u druhého zaměstnavatele.

Nebo ve výsledku ani nemusíte daňové slevy uplatňovat během roku (u měsíční výplaty), ale můžete je pak uplatnit až následně, při daňovém přiznání.

Jediné co není možné, aby prohlášení bylo současně u více zaměstnavatelů (resp. aby se překrývala období, pro které je toto prohlášení vyplněno).

Pokud byste měla ve stejnou chvíli (ve stejném kalendářním měsíci), podepsáno prohlášení u více různých zaměstnavatelů, pak by ta to mohla hrozit i pokuta od Finanční správy.

Není ale žádný problém, abyste v jednom měsíci (například září 2023), měla prohlášení a daňové slevy u firmy A. A v dalším měsíci (například říjen) zase uplatnila daňové slevy u firmy B. A v dalším měsíci třeba u firmy C.

Jediné co bude potřeba, abyste zašla za mzdovou účetní ve vašem stávajícím zaměstnání, a domluvila se na úpravě stávajícího prohlášení. Aby již nebylo na celé zdaňovací období (kalendářní rok 2023), ale jen na část (měsíce leden – září).

A následně můžete v novém zaměstnání podepsat další prohlášení poplatníka daně z příjmu – na zbývající část kalendářního roku (na měsíce říjen až prosinec).

Příslušný formulář, je možné najít i na webu Finanční správy zde (elektronická verze formuláře), nebo zde (jako PDF dokument). Nebo vám s jeho vyplněním pomůže mzdová účetní. Stačí jí popsat situaci a ona již jistě bude vědět co a jak.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Sociální pojištění – práce na dohodu o provedení práce (DPP)

-

Dobrý den, mám dotaz – pracuji na dohodu provedení práce. Vydělala jsem si 7100 Kč. Kdo za mě hradí sociální pojištění? Musím to hradit já? Jak to je, se v tom vůbec nevyznám.

Zobrazit odpověď

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Sleva na manželku 2024 – jak se prokazuje sleva na manželku?

-

Dobrý den, Manželce na konci ledna 2024 skončila rodičovská dovolená. A od února 2024 nastoupila zpět do zaměstnání. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na slevu za manželku v daňovém přiznání 2024? Četl jsem, že se nějak měnily podmínky, a že bude nárok na slevu jenom během rodičovské. Platí to, i když rodičovská skončila až […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď