Prohlášení poplatníka a daňové slevy – 2 HPP + invalidní důchod

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP – smlouva na neurčito, zkrácený úvazek – invalidita I. stupně.

Nyní nastupuji (1. 10.) do 2. zaměstnání, kde budu mít smlouvu na HPP na dobu určitou, po půl roce na neurčito. Taktéž na zkrácený úvazek.

U 1. HPP mám podepsané prohlášení k dani a uplatňuji si slevy na poplatníka, ID a děti.

U 2. HPP budu mít, ale vyšší mzdu.

Lze během roku začít uplatňovat slevy u jiného zaměstnavatele a podepsat prohlášení, které by se u 1. HPP stornovalo?

Obě práce jsou administrativní na Home Office.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Gabriela, 21.09.2023 9:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.09.2023 16:34 napsal/a:

Dobrý den,

Prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob („růžový papír“), je možné vyplnit na celé zdaňovací období (celý rok 2023, celý rok 2024, atd.), nebo jen na část zdaňovacího období.

Nejmenší možnou částí zdaňovacího období, je kalendářní měsíc. Prohlášení poplatníka daně z příjmu (a tím následně i daňové slevy), můžete mít během jednoho roku, postupně i u více zaměstnavatelů.

Typickým případem mohou být různé krátkodobé brigády, kdy máte každý měsíc podepsáno prohlášení u jiného zaměstnavatele. Nebo situace, kdy v průběhu roku měníte zaměstnání, a část roku máte prohlášení u jednoho zaměstnavatele, a část zase u druhého zaměstnavatele.

Nebo ve výsledku ani nemusíte daňové slevy uplatňovat během roku (u měsíční výplaty), ale můžete je pak uplatnit až následně, při daňovém přiznání.

Jediné co není možné, aby prohlášení bylo současně u více zaměstnavatelů (resp. aby se překrývala období, pro které je toto prohlášení vyplněno).

Pokud byste měla ve stejnou chvíli (ve stejném kalendářním měsíci), podepsáno prohlášení u více různých zaměstnavatelů, pak by ta to mohla hrozit i pokuta od Finanční správy.

Není ale žádný problém, abyste v jednom měsíci (například září 2023), měla prohlášení a daňové slevy u firmy A. A v dalším měsíci (například říjen) zase uplatnila daňové slevy u firmy B. A v dalším měsíci třeba u firmy C.

Jediné co bude potřeba, abyste zašla za mzdovou účetní ve vašem stávajícím zaměstnání, a domluvila se na úpravě stávajícího prohlášení. Aby již nebylo na celé zdaňovací období (kalendářní rok 2023), ale jen na část (měsíce leden – září).

A následně můžete v novém zaměstnání podepsat další prohlášení poplatníka daně z příjmu – na zbývající část kalendářního roku (na měsíce říjen až prosinec).

Příslušný formulář, je možné najít i na webu Finanční správy zde (elektronická verze formuláře), nebo zde (jako PDF dokument). Nebo vám s jeho vyplněním pomůže mzdová účetní. Stačí jí popsat situaci a ona již jistě bude vědět co a jak.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Platba pojistného po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, skončila mi podpůrčí doba nemocenské. Na ČSSZ mám zažádáno o prodloužení. Chci se zeptat, jak je to s placením ZP a SP během toho, než přijde vyjádření. Podpůrčí doba mi skončila k 9. 9., tj. za těch prvních 9 dní v měsíci, ještě pošlou nemocenské, je tedy zaplaceno i pojištění? Neschopenku jsem neukončil, […]

Zobrazit odpověď

Mohu si uplatnit daňovou slevu na dítě – zaměstnanec na HPP + OSVČ

-

Dobrý den mám prosím dotaz. Nastoupila jsem teď v září na HPP se 40h úvazkem. Zároveň jsem i OSVČ, pojišťovací poradce vedený pod ČNB. Mohu začít uplatňovat slevy na děti při HPP nebo to nelze? V daňových přiznáních v předchozích letech jsem neuplatňovala. Děkuji

Zobrazit odpověď

Úřad práce a placení zdravotního pojištění u studenta nad 26 let

-

Dobrý den, v únoru mi bylo 26 let a pořád studuji vysokou školu, teď nastupuji do posledního ročníku. Vím, že od února si musím platit zdravotní pojištění, ale chci se prosím zeptat, bylo by možné se registrovat i jako student nad 26 let na úřadu práce s tím, že by za mě zdravotní pojištění platil […]

Zobrazit odpověď

Hlavní pracovní poměr a studium VŠ – odvody na sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, pracuji na hlavní pracovní poměr poté, co jsem přerušila studium na VŠ. Nyní se vracím zpět na VŠ a současně zůstávám v zaměstnání. Je mi 24 let. Musí mi zaměstnavatel strhávat zdravotní a sociální pojištění, když by se mi měla doba studia do 26 let počítat jako náhradní doba pojištění a zdravotní pojištění […]

Zobrazit odpověď