Výpověď ve zkušební době během neschopenky – mám nárok na nemocenskou?

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Nastoupila jsem do práce, pátý den mě odvezla sanitka, v práci jsem zkolabovala.

Marodím již měsíc, nyní mi poslali výpověď ve zkušební době. Lékaři doporučil ještě marodit. Mám nárok od sociálky na nemocenskou?

Poslední dlouhé zaměstnání mi skončilo v červenci. Pak jsem byla na pracovním úřadě půl roku a pak jsem měla měsíc a půl práci a pak jsem nastoupila do zaměstnání a byla tam čtyři dny a odvezla mě sanitka.

Nyní mi poslali výpověď po měsíci marodky. Mám tedy nárok na nemocenskou dávku?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Klára, 31.07.2023 13:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.08.2023 18:30 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste byla v novém zaměstnání ve zkušební době, pak se s největší pravděpodobností nejednalo o výpověď, ale o ukončení pracovního poměru ve zkušební době.

Pro výpověď od zaměstnavatele, platí odlišné podmínky. V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, totiž ani nemůže dostat běžnou výpověď (kromě velmi speciálních výjimek).

Ukončení pracovního poměru ve zkušební době, je ale něco jiného. Zaměstnavatel s vámi může ukončit pracovní poměr ve zkušební době v podstatě kdykoliv, kromě prvních 14 dní neschopenky.

Tím, že vám skončil pracovní poměr během neschopenky, se pro vás ale nic bezprostředně nemění. I nadále budete v pracovní neschopnosti. A i nadále máte nárok na nemocenské dávky.

Pro nemocenské dávky je podstatné, že vám neschopenka začala během zaměstnání. V takovém případě, je nárok na nemocenskou i poté, co pracovní poměr skončí. To, že jste byla v novém zaměstnání ve zkušební době, nebo ani to, že jste před tím byla na Úřadu práce, nehraje žádnou roli.

Na nemocenské dávky může být nárok až po dobu 380 dní od začátku neschopenky (neplatí to ale automaticky - v závislosti na zdravotním stavu, může být neschopenka ukončena po 180 dnech, nebo může být nárok na nemocenskou i prodloužen o dalších 350 dní).

Nemocenské dávky, vám bude i nadále vyplácet stát ČSSZ. Zaměstnavatel platí nemocenskou pouze prvních 14 dní. Pokud jste už měsíc v pracovní neschopnosti, tak už od 15 dne neschopenky dostáváte nemocenskou od státu.

Nemocenské dávky se postupně zvyšují – od 15 do 30 dne je nárok na 60% z vyměřovacího základu, od 31 do 60 dne je to 66% a následně od 61 dne je to 72%.

Na nemocenskou budete mít nárok až do doby, než vám lékař ukončí neschopenku (což může být po 180 dnech, nebo po 380 dnech, nebo i později či dříve – záleží na zdravotním stavu).

Během neschopenky po skončení zaměstnání, kdy máte nárok na nemocenskou, za vás zdravotní pojištění platí stát. Doba na neschopence se vám započítává i jako náhradní doba důchodového pojištění (počítá se do „odpracované“ doby pro nárok na důchod).

Po ukončení neschopenky, byste případně měla jít na Úřad práce, a může být nárok i na podporu v nezaměstnanosti (záleží ale i na splnění příslušných podmínek).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Pracovní smlouva na dobu určitou a dlouhodobá neschopenka

-

Dobrý den chtěla bych se u vás poradit. Už delší dobu marodím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce srpna. Marodit ale budu déle. Jaké mám nároky ze strany zaměstnavatele? Musím se hlásit na pracovní úřad nebo mě po dobu neschopnosti propustit nemůžou? Nevím, na co mám nárok nebo kam se hlásit? Děkuji

Zobrazit odpověď

Neschopenka pouze na 1 HPP ze 2 HPP

-

Dobrý den, mám dotaz na to, jestli jde mít pouze neschopenku do jedné práce. Jsem těhotná a mám 2 HPP (úklid a kancelářskou činnost). Úklid mě již dost zmáhá a chtěla bych na něho neschopenku. Ale v kanceláři jsem v pohodě a jsem schopná tuto činnost vykonávat. Je tedy možné mít neschopenku jen na ten […]

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou dovolenou ze dvou zaměstnání

-

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého jsem momentálně na rodičovské dovolené, a již rok při rodičovské dovolené pracuji u jiného zaměstnavatele. Rodičovská dovolená mi skončí ještě před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 5 měsíců), po tuto dobu bych byla na pracovní neschopnosti (pobírala bych nemocenskou?), jelikož se jedná o fyzicky náročnou […]

Zobrazit odpověď

Výpověď během neschopenky (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem ve zkušební době a zjistila jsem, že jsem těhotná. K práci na HPP mám ještě práci na DPČ, kterou vykonávám z domova. Aktuálně jsem na nemocenské kvůli těhotenství, kdy práci na DPČ dělám, jelikož mne nijak neomezuje. Chci se zeptat, jak by to bylo v případě, že by mne ze zaměstnání vyhodili […]

Zobrazit odpověď