Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemoci

Dobrý den, od 12. 7. 2022 do 28. 8. 2023 jsem byl v pracovní neschopnosti.

Dne 31. 8. jsem nastoupil do práce a do 9. 9. 2023 dobíral dovolenou. Pracovní poměr jsem ukončil dohodou 9. 9. 2023 ze zdravotních důvodů.

Můj měsíční hrubý příjem byl zhruba třicet tisíc Kč. Nemocenskou jsem pobíral okolo devatenácti tisíc Kč. Paní účetní mi do zápočtového listu napsala průměrnou hrubou mzdu  osmnáct tisíc Kč.

Vysvětlila mi to tak, že jí to vypočítá počítač z hrubé mzdy a náhrad za nemoc, ale jen do doby než mě předá na OSSZ a podpora mi bude počítána z nemocenské, protože to byl poslední příjem za 12 měsíců.

Nerozumím tomu, myslím si, že by mi podpora měla být počítána z hrubé mzdy před nemocí. Na úřadu práce mi řekli, že nejsou účetní a vychází z podkladů, které dostanou od zaměstnavatele.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Milan K., 07.09.2023 21:25
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.09.2023 14:22 napsal/a:

Dobrý den,

Podpora v nezaměstnanosti se vypočítá z průměrného čistého měsíčního výdělku, v posledním zaměstnání (za předpokladu, že zaměstnání je poslední ukončená činnost, před evidencí na Úřadu práce). Na podporu může být nárok, i po skončení dlouhodobé nemocenské.

Nikdy to tedy není z hrubé mzdy, nebo z nemocenské, nebo z něčeho jiného (výjimkou je situace, kdy není možné doložit nebo stanovit průměrný výdělek – pak se podpora odvíjí od průměrné mzdy v ČR a je jenom „minimální“).

Potvrzení o průměrném výdělku, vám vystaví zaměstnavatel (mzdová účetní), při ukončení pracovního poměru.

Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 50:

§ 50

(1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů; pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů.

Postup výpočtu průměrného výdělku, je uveden v zákoníku práce. Viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragrafy 351 až 362.

Výpočet průměrného výdělku, se provádí z předchozího kalendářního čtvrtletí. Pokud jste ukončil zaměstnání v září, pak se jedná o průměrný výdělek za 2 kalendářní čtvrtletí, tedy za měsíce duben až červen.

Pokud jste byl v této době v pracovní neschopnosti (pokud v zaměstnání nebylo odpracováno alespoň 21 dní), pak se namísto průměrného výdělku, použije pravděpodobný výdělek. Viz paragraf 355:

§ 355 Pravděpodobný výdělek

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek. 

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Průměrný (nebo pravděpodobný) výdělek se stanoví jako hrubý měsíční výdělek. Z něj se pak běžným postupem vypočítá průměrný čistý měsíční výdělek (ten pak slouží pro výpočet podpory v nezaměstnanosti).

Nemocenské dávky, které jste dostával během pracovní neschopnosti, nemají na výpočet průměrného výdělku (nebo následně na výpočet podpory v nezaměstnanosti) žádný vliv. Rozhodující jsou pouze příjmy v zaměstnání (v rozhodném období).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2023:

Výpověď ve zkušební době – jak se vypočítá podpora v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítá podpora v nezaměstnanosti. Byla jsem na rodičovské dovolené, u svého zaměstnavatele jsem dala výpověď, našla jsem si práci blíže k bydlišti, ale chci dát výpověď ve zkušební době – po 14 dnech. Práce neodpovídá tomu, na čem jsme se dohodli na pohovoru. Můj dotaz zní, když […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po ukončení OSVČ bez příjmu

-

Dobrý den, K 30. 9. 2021 jsem ukončila zaměstnání, ale se svými zdravotní problémy jsem pokračovala na nemocenské do 30. 6. 2022. Protože jsem nenašla práci, nahlásila jsem se na Úřad práce a to 1. 7. 2022, kde jsem sice absolvovala rekvalifikační kurs na PC, ale práci se mi nezískat nepodařilo. Proto jsem přijala nabídku […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, od září 2022 do prosince 2022 jsem byla v evidenci uchazečů o zaměst. na UP. O podporu jsem nežádala. Od ledna 2023 do srpna 2023 jsem byla zaměstnána, ale vzhledem k tomu, že mám 3 děti a zaměstnavatel mi nemohl snížit úvazek, podávám výpověď. Předtím jsem byla vedena jako osoba pečující o děti […]

Zobrazit odpověď

Pracovní poměr na dobu určitou – mám na rok na podporu v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den! Prosím o radu, neboť už jsem z toho zmatená. Od 1. 3. 2020 jsem pobírala rodičovský příspěvek do srpna roku 2022. Těsně před koncem rodičovského příspěvku jsem nastoupila do zaměstnání. Smlouva byla sjednána od 16. 8. 2022 do 31. 8. 2023. Smlouva mi nebyla prodloužena a poslední měsíc, tedy celý srpen mám neplacené […]

Zobrazit odpověď