Zdravotní pojištění po skončení studia VŠ

Dobrý den, měla jsem 31. 5. státnice na VŠ.

Na pojišťovně mi bylo řečeno, že zdravotní pojištění ještě celý červen nemusím platit.

Pracovní smlouvu si teprve domlouvám, vypadá to, že bych měla nastoupit v září.

Červenec a srpen bych se měla evidovat na úřadu práce, abych nemusela platit zdravotní pojištění.

Bylo mi řečeno, že na úřad práce stačí zajít 10. července, kdy budu mít po promocích a budu mít diplom. Je to pravda? Nebudu muset platit ze svého těch 10 dní?

Děkuji moc

Dotaz poslal/a: Petra, 06.06.2023 14:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.06.2023 14:35 napsal/a:

Dobrý den,

Za studenty platí stát zdravotní pojištění, ještě následující kalendářní měsíc, po úspěšném vykonání státní závěrečné zkoušky (nebo její poslední části).

Pokud jste měla státnice 31. 5. 2023, pak za vás bude zdravotní pojištění platit stát, ještě během měsíce června 2023.

Povinnost, abyste si sama platila zdravotní pojištění, by vám vznikla až ve chvíli, pokud byste po celý kalendářní měsíc (u vás červenec 2023), byla „jen doma“, nikde nepracovalo, neměla žádnou brigádu, nebyla vedená na ÚP, apod.

Pokud budete alespoň část měsíce evidovaná v evidenci Úřadu práce, nebo pokud byste měla nějaké zaměstnání, kde by zdravotní pojištění platit zaměstnavatel (tj. případně i nějaká brigáda na DPP s příjmem nad 10 000 Kč, nebo DPČ s příjmem od 4000 Kč), pak si zdravotní pojištění sama platit nemusíte.

Viz zákon o veřejném zdravotním pojištění, zákon číslo 48/1997 Sb., paragraf 5:

§ 5

Pojištěnec je plátcem pojistného, pokud

c) má na území České republiky trvalý pobyt, avšak není uveden pod předchozími písmeny a není za něj plátcem pojistného stát, pokud uvedené skutečnosti trvají po celý kalendářní měsíc,

Co se týká evidence na Úřadu práce, tak obecně platí, že na ÚP by se mělo jít do 3 pracovních dní, od skončení zaměstnání. To se ale týká jak případů, kdy je ukončeno zaměstnání, tak i ukončení dalších činností.

Při evidenci na Úřadu práce do 3 dnů, následně navazuje datum zahájení evidence, bezprostředně na datum ukončení zaměstnání (nebo jiné činnosti).

Jinak je možné jít na Úřad práce kdykoliv, a do evidence jste zařazena od data návštěvy na ÚP (neexistuje žádná sankce za „pozdní příchod na ÚP“ – je to zcela dobrovolná aktivita).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Sociální pojištění – práce na dohodu o provedení práce (DPP)

-

Dobrý den, mám dotaz – pracuji na dohodu provedení práce. Vydělala jsem si 7100 Kč. Kdo za mě hradí sociální pojištění? Musím to hradit já? Jak to je, se v tom vůbec nevyznám.

Zobrazit odpověď

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Sleva na manželku 2024 – jak se prokazuje sleva na manželku?

-

Dobrý den, Manželce na konci ledna 2024 skončila rodičovská dovolená. A od února 2024 nastoupila zpět do zaměstnání. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na slevu za manželku v daňovém přiznání 2024? Četl jsem, že se nějak měnily podmínky, a že bude nárok na slevu jenom během rodičovské. Platí to, i když rodičovská skončila až […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď